YÖKDİL ‘e Hangi Alandan Girmeliyim? YÖKDİL ‘e Kimler Girebilir?

2
29158

YÖKDİL ‘e Hangi Alandan Girmeliyim? YÖKDİL ‘e Kimler Girebilir?

YÖKDİL, adayların kendi uzmanlık alanlarına göre 3 farklı alanda sınava girebilecekleri, bu yönüyle YDS sınavına alternatif olarak hazırlanmış bir yabancı dil sınavıdır. YÖKDİL ‘deki her alanın eş değer olduğunun ifade edilmesi fakat bu alanların sosyal bilimler, fen bilimleri ve sağlık bilimleri olmak üzere farklı 3 disipline göre isimlendirilmesi, YÖKDİL alan seçimi konusunda akılların karışmasına sebep olmaktadır.
yökdil alan seçimi, yökdil 'e hangi alandan girmeliyim, yökdil 'e kimler girebilirYÖKDİL ‘e Hangi Alandan Girmeliyim? YDS yerine YÖKDİL ‘e Girebilir Miyim? Ve YÖKDİL ‘e Kimler Girebilir? Bu üç alt başlıktan oluşan yazımızda YÖKDİL alan seçimi ile ilgili kafa karıştıran noktalara değinerek sınava girecek adaylara yardımcı olmaya YÖKDİL ‘e Kimler Girebilir ve hangi alanlarda kimler tercih yapabilir bunu netleştirmeye çalışacağız.

YÖKDİL ‘e Kimler Girebilir?

Bahsettiğimiz bu üç sorudan ilk ele alacağımız; YÖKDİL ‘e Kimler Girebilir?

YÖKDİL, nitelikli bilgi üretimi için nitelikli insan sayısının arttırılması yönündeki  amacın bir parçası olarak ortaya çıkmıştır. Bu nedenle YÖKDİL sınavına;

  • Yükseköğretim kurumlarında lisans üstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyenler
  • Üniversitelere akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar katılabilir.

Peki yukarıda da bahsettiğimiz  YÖKDİL Alanları Nelerdir? YÖKDİL ‘e Hangi Alandan Girmeliyim ve YÖKDİL Alan Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

YÖKDİL Alan Seçimi Nedir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi YÖKDİL, akademik yükseltme süreçlerini başlatacak adayların dil engelini rahat aşabilmeleri için YDS ‘ye alternatif olarak düzenlenmektedir. Sınav sorularının kolay okunup anlaşılabilmesi için YÖKDİL sınavında üç alan bulunmaktadır. YÖKDİL alan seçimi; fen bilimleri, sosyal bilimler ve sağlık bilimleri arasından yapılır. Bu durum adaylar arasında YÖKDİL ‘e Hangi Alandan Girmeliyim? YÖKDİL ‘e kimler girebilir? sorularının sıkça sorulmasına sebep olmaktadır. Bu noktaya kadar YÖKDİL e Kimler Girebilir ve YÖKDİL alan seçimi hakkında bilgi verdiğimize göre şimdi hangi adayın hangi alandan sınava gireceğinden söz edebiliriz.

YÖKDİL ‘e Hangi Alandan Girmeliyim?

YÖKDİL Sıkça Sorulan Sorular  arasında yer alan YÖKDİL ‘e Hangi Alandan Girmeliyim? cevabı söylentiler yüzünden kafa karışıklığı yaratan bir sorudur. Bazı adaylar, lisans uzmanlıklarına göre YÖKDİL alan seçimi yapıldığını söylerken bir taraf, adayların istediği alanı seçmekte özgür olduğunu söylemektedir.

YÖKDİL Sınav Kılavuzunda belirtildiği üzere her üç alanda yapılan sınavlar da eş değerdir. Adaylar kendi disiplinlerini ve yetkinliklerini dikkate alarak hangi alandaki sınava girmek istediklerine kendileri karar verebilirler. Elde ettikleri puan lisans üstü eğitim ve doçentlik başvurusunda alana bağlı olmaksızın kullanılabilecektir. YÖKDİL sınavına hangi alandan gireceğinize karar veremiyorsanız, YÖKDİL sağlık bilimleri, fen bilimleri ve sosyal bilimler ders içeriklerini, en çok çıkan kelimeleri ve sınav soru tiplerini inceleyerek kendinize uygun alanı seçmek için nettekurs Online YÖKDİL Eğitimlerini hiçbir ücret ödemeden inceleyebilir, dilerseniz canlı derslere konuk olabilirsiniz. >> Online YÖKDİL Kursu Ücretsiz Dene!

YDS Yerine YÖKDİL ‘e Girebilir Miyim?

YÖK tarafından yapılan açıklamaya göre YÖKDİL sınavı yürürlüğe girse de YDS, uygulanmaya devam edecektir. DUS, TUS ve ALES gibi sınavlarda YDS puanı yerine YÖKDİL puanı kullanılabilmektedir. TUS ve DUS için YÖKDİL barajı YDS ile aynıyken, lisans üstü eğitimde istenen yabancı dil barajı kurumlara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bugüne kadar YDS veya YÖKDİL sınavına girip hedeflediğiniz puanları alamadıysanız, nettekurs Online YÖKDİL Kursu sayesinde online eğitim fırsatını deneyerek ihtiyacınız olan tüm kaynakları internetin olduğu her yere taşıyabilirsiniz. Anında soru- cevap özelliği bulunan canlı derslerde Türkiye ‘nin en iyi dilcilerinin konu anlatımlarını özel ders niteliğinde dinleyebilir ve derslerde anlamadığınız tüm noktaları sınırsız video tekrar hakkı bulunan video derslerde pekiştirebilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba Yökdil sınavı için hazırlanmak istiyorum. Eğitim Bilimleri Bölümünde doktora yapmam için gerekli. Ama hangi alandan girmeliyim (fen,sosyal ya da sağlık) fikrim yok yardımcı olursanız memnun olurum

    • Merhabalar, üniversitelerin kabul ettiği YÖKDİL puanı ve alanı, başvuracağınız üniversitenin belirlediği şarta göre değişiklik ve esneklik gösterebilmektedir. Sosyal Bilimler alanından sınava girip, eğitim bilimleri alanına doktora başvurusu yapabilirsiniz. X üniversitesi fen ya da sağlık puanı ile de alım yapabilir. Bunun için en doğru yöntem başvurmak istediğiniz üniversitenin başvuru kılavuzunu incelemek olacaktır. https://www.nettekurs.com/online/yokdil adresinden YÖKDİL kurslarımızın içeriklerini inceleyebilir, ücretsiz bir şekilde üye olarak demo derslerimize ulaşabilirsiniz.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz