YÖKDİL Sıkça Sorulan Sorular?

1
4301

YÖKDİL Sıkça Sorulan Sorular | YÖKDİL Hakkında Tüm Merak Edilenler

KPDS ve UDS sınavları birleşerek tek bir yabancı dil sınavı haline geldikten sonra bölümü ve mesleki durumu farklı olan birçok aday YDS sınavına girerek yabancı dil yeterlilik için geçerli dil puanını almaya çalışıyordu. YDS birçok aday için hala aşılması oldukça güç bir engelken YÖK tarafından uygulanmaya başlanan YÖKDİL sınavı, adayların kendi uzmanlık alanlarındaki dil becerilerini gösterebilecekleri bir seçenek olarak ortaya çıktı. YÖKDİL ‘in sosyal bilimler, fen bilimleri ve sağlık bilimleri alanlarındaki kelimelerden oluşması ve soruların alan içeriklerine göre düzenlenmesi ise YÖKDİL ‘e olan talebi arttırmaktadır. Bu nedenle YÖKDİL hakkında merak edilenler de artmakta ve her sene daha fazla insan YDS yerine YÖKDİL ‘e girmeyi tercih etmektedir. Cevabı hala net olarak bilinmeyen fakat sınava katılacak adaylar için oldukça önemli olan YÖKDİL sıkça sorulan sorular çerçevesinde oluşturulan bilgileri bu yazımızda soru – cevap şeklinde bulabileceksiniz. Ayrıca YÖKDİL sık sorulan sorular ve yanıtlarında verdiğimiz birçok bilgiyi nettekurs.com Online YÖKDİL Kursu ‘nda Ankara ‘nın uzman eğitimcilerine canlı dersler esnasında sorabileceğinizi ve tüm YÖKDİL konu anlatımlarını içeren etkileşimli canlı derslere ücretsiz katılarak YÖKDİL sınav tüyoları, en çok çıkan kelimeler hakkında en detaylı bilgiyi bulabileceğinizi biliyor muydunuz? >> Online YÖKDİL Kursu Ücretsiz Dene!
yökdil sık sorulan sorular, yökdil sıkça sorulan sorular

YÖKDİL nedir?

2019 yılına kadar Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı himayesinde Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi iş birliği ile düzenlenmekteydi. Bu kapsamda YÖKDİL sınavı soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmakta, sınav organizasyonu ise Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmekteydi. Ancak 2019 yılı itibariyle bu sınavın ÖSYM tarafından yapılması kararlaştırılarak tüm sınav süreci tek elden ÖSYM’ce yürütülmektedir.

 

YÖKDİL ‘e Kimler Girebilir?

 

YÖKDİL ‘e lisans üstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ve akademik yükseltmeler için gereken dil yeterliliği puanını almak isteyen adaylar girebilir.

 

YÖKDİL ‘e Ne Sıklıkla Girilebilir?

 

YÖKDİL sınavına giriş için belirli bir sınır bulunmamaktadır. Adaylar yılda 2 veya 3 kez yapılan YÖKDİL sınavlarına girebilirler.

 

YÖKDİL Kaç soru ve Kaç Dakikadır?

 

YÖKDİL çoktan seçmeli ve 5 cevap şıklı 80 sorudan oluşmaktadır. 80 soru için adaylara 180 dakika süre tanınmaktadır.

 

YÖKDİL Alan Seçimi Nedir?

 

YÖKDİL sınavı adayların kendini en yeterli hissettiği alana göre girebileceği 3 test bölümünden oluşmaktadır. Bu testler; sosyal bilimler, fen bilimleri ve sosyal bilimler testleridir. YÖKDİL kapsamındaki 3 test de eş değerdir dolayısıyla adaylar dilediği alandan sınava girebilir. >> YÖKDİL ‘e Hangi Alandan Girmeliyim?

 

YÖKDİL Hangi Dillerde Yapılmaktadır?

 

YÖKDİL İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça yapılmaktadır.

 

YÖKDİL Hangi Sınavlarda Geçerlidir?

 

Tıpta Uzmanlık Eğitimine Giriş Sınavı (TUS)

 

Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitimi Sınavı (DUS)

 

Tıpta Yandal Uzmanlık Sınavı (YDUS)

 

Akademik ve Lisans Üstü Eğitime Giriş Sınavı (ALES)

 

YÖKDİL Sınav Ücreti Nedir?

 

YÖKDİL sınav ücreti her sene değişmektedir. Güncel YÖKDİL sınav ücretleri ve başvuru detayları YÖKDİL Sınav Kılavuzundan 

 

YDS ile YÖKDİL Sınavlarının Farkı Nedir?

 

YDS ile YÖKDİL arasındaki tek fark YÖKDİL sınavında adayların uzmanlık alanlarına yönelik soruların olmasıdır. Bunun dışında sınavın geçerlilik süresi, kullanım amacı ve yerleri YDS sınavı ile aynıdır.

 

YÖKDİL Soru Dağılımı Nasıldır?

 

YÖKDİL soru dağılımı ve sınav içeriği ile ilgili bilgiyi YÖKDİL Çıkmış Sorular ve Cevapları yazımızdan alabilir, bu içerikte göreceğiniz konu anlatımlı video derslerin devamını sınırsız video tekrar hakkıyla nettekurs.com Online YÖKDİL Eğitimlerinde bulabilirsiniz. Canlı dersler sayesinde dershane ortamını bilgisayarınıza taşıyarak aktif öğrenme süreci yaşayabileceğiniz, kendinize özel program oluşturarak dilediğiniz zaman ders tekrarı yapabileceğiniz ve ağır ders kitaplarına bağlı kalmadan nerede olursanız olun PDF dokümanlarla ders çalışabileceğiniz tüm online dershane avantajları nettekurs.com ‘da sizi bekliyor.

1 Yorum

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz