YDS Konuları ve Soru Dağılımı | Güncel YDS Soru Dağılımı

0
4871

YDS Konuları ve Soru Dağılımı | YDS Soru Dağılımı

YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı) soruları, sınava giren adayların yabancı dilde okuma-anlama düzeylerini, kelime kapasitelerini ve gramer kurallarına uyumlu cümle kurma becerilerini ölçen konulardan hazırlanmaktadır. YDS konularının bir kısmından YDS Gramer Konuları Nelerdir?  yazımızda söz etmiştik. Bu yazımızda ise yalnızca gramer konuları ile sınırlı kalmayacak ve YDS sınavının kapsamındaki tüm YDS konuları ve YDS soru dağılımı detaylı liste olarak sıralanacaktır. Aynı zamanda YDS konuları ve soru dağılımı hakkındaki bilgileri birlikte inceleyerek sınavda hangi konuya ağırlık vermelisiniz, nasıl bir çalışma planı oluşturmalısınız buna da değineceğiz.
yds konuları, yds soru dağılımı, yds konuları ve soru dağılımı

YDS Konuları Nelerdir?

YDS sınav konuları, okuma – anlama becerisini, kelime bilgisini ve temel gramer bilgisini ölçen olarak gruplandırılabilir. Sınavın geneline bakıldığında, YDS soru dağılımı içindeki tüm konularda, uzun okuma parçaları ve paragraf soruları bulunmaktadır. Bu nedenle YDS konuları ve soru dağılımı yoğun olarak adayın okuma – anlama becerisi üzerinde duracak şekilde düzenlenmiştir diyebiliriz. Genellikle YDS sınavlarının ilk soruları; temel anlam, zıt anlam ve eş anlamlı kelime bilgisini ölçen YDS konuları kapsamında oluşturulmuş bu nedenle sınavın başlangıcında ‘vocabulary’ e ağırlık verilmiştir. Sınavın geri kalan kısmında ise YDS soru dağılımı en çok dil bilgisi ve anlam konuları üzerinde yoğunlaşmaktadır.

YDS Gramer Konuları Nelerdir?

YDS gramer konuları, tüm YDS soru dağılımı içerisinde adayları en çok zorlayan konulardan bir tanesidir. Zaman çekimleri ve fiil yapıları ile birlikte dilin yapısal özelliklerini oluşturan edatlar, zarflar, zaman çekimleri, isim veya sıfat cümlecikleri,zamirler gramer konuları arasındadır. Bu kapsamdaki YDS konuları; tense, active – passive voices, modals, gerund – infinitive, relative clauses, noun clauses, comparative – superlative, conditionals olarak sıralanabilir.

YDS konuları ve soru dağılımı içindeki gramer konularında bilgi eksikliği olması sınavdaki genel performans üzerinde oldukça belirleyicidir. Özellikle YDS soru dağılımı içindeki cloze test soru tipinde tüm bu bilgilerin harmanlanarak kullanılması ve okuma parçasının iyice anlaşılması oldukça önemlidir. Bu nedenle eğer YDS gramer konularında eksiğiniz varsa nettekurs Online YDS eğitimlerinde okuma – anlama, gramer ve soru çözümü için ayrı ayrı hazırlanan canlı derslere katılıp, seçeceğiniz pakete göre hediye edilen ekstra gramer video derslerini dilediğiniz sıklıkta tekrar edebilirsiniz.

YDS Kelime Bilgisi Konuları

YDS konuları ve soru dağılımı içerisinde en fazla ezber gerektiren, zaman zaman fiilimsi, sıfat vb. olabilen kelimelere, kelimelerin eş ve zıt anlamlılarına hakimiyet gerektiren bu konu aynı zamanda cloze test konularına da dahildir. Bu nedenle sınava çalışırken kelime bilgisini yalnızca 6 sorudan ibaret görmemek ve hem okuma parçalarını anlamak hem de ‘phrasal’ halleri ile cloze testler içerisindeki kullanımlarına hakim olmak gerekmektedir. Bu kapsamdaki YDS konuları; adjective, adverb, verb, noun, phrasal olarak sıralanabilir.

Sınava gireceğiniz dildeki kelime haznenizi geliştirmek, YDS konuları ve soru dağılımı içerisinde yalnızca cloze test ve vocabulary çalışmalarıyla işinize yaramayacak, okuduğunuzu anlama becerinizi de geliştirecektir. Kelime ezberleme konusunda yalnızca kitaplardan aldığınız destek yetmiyorsa, kelimeleri hemen unutuyor ve görsel-işitsel öğrenme tekniklerine ihtiyaç duyuyorsanız YDS en çok çıkan kelimelere bir de canlı ders farkı ile çalışmayı deneyin >> Online YDS Kursu Ücretsiz Dene!

YDS Soru Dağılımı Nasıldır?

Bu noktaya kadar YDS soru dağılımı içindeki en önemli konular hakkında ayrı başlıklarla bilgi verdik. ÖSYM Çıkmış YDS soruları incelenerek oluşturulan YDS konuları ve soru dağılımı aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

Soru Türü                            Soru Sayısı
Kelime Bilgisi 6
Dil Bilgisi 10
Cloze Test 10
Cümle Tamamlama 10
İngilizce – Türkçe Çeviri 3
Türkçe – İngilizce Çeviri 3
Okuma Parçaları 20
Diyalog Tamamlama 5
Anlamca En Yakın Cümleyi Bulma 4
Paragraf Tamamlama 4
Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümle 5

YDS hakkında diğer tüm merak ettikleriniz için >> ÖSYM YDS Kılavuzu 

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz