ALES Hangi Konudan Kaç Soru Çıkıyor? Güncel ALES Soru Dağılımı

0
4006

ALES Sınavı Soru Dağılımı

ALES ‘te yapılan köklü değişikliklerden  sonra ALES sınavındaki bölüm sayısı azaltılarak sorular sayısal ve sözel olmak üzere iki ana bölümde toplanmıştır. Bu değişiklik doğrultusunda ALES soru sayısı da 100′ e indirilmiş ve her bölümde 50 soru olmak üzere bölümlerdeki soru sayıları eşitlenmiştir. Peki yapılan değişikliklerden sonra ALES hangi konudan kaç soru çıkıyor? ALES soru dağılımı da bu değişiklikten etkilendi mi? ALES sınavı soru dağılımı nasıl bir hal aldı?

ALES Hangi Konudan Kaç Soru Çıkıyor?

ALES, birçoğumuzun bildiği gibi bilgiyi geri plana alıp, akıl yürütme ve kısıtlı zamanda sorunlara en iyi mantıksal çözümü getirebilme becerisine odaklanan bir sınavdır. Bu nedenle ALES soru dağılımı içerisinde ‘ALES mantık soruları’ olarak adlandırdığımız soru tipleri çoğunluktadır. Doğrudan bilgiyi ölçen, formül ezberlemeyi gerektiren soruların sayısı ise oldukça azdır. Yine de ALES sınavının birçok adayın yıllarca tekrar tekrar girdiği bir sınav olduğu düşünülürse ALES hangi konudan kaç soru çıkıyor öğrenip sınava hazırlanmak ve özellikle ALES te çok çıkan sorulardaki eksikleri bir bir tespit etmek oldukça faydalıdır. Eksikleri tespit ettikten sonra hangi konularda hangi tip ALES soruları soruluyor ve bu soruların pratik çözüm yolları nelerdir öğrenmek için sadece tek tıkla Nettekurs.com Online ALES Eğitimlerinin tamamına ücretsiz ulaşabilir ve online eğitim ile sınava hazırlanmanın kolaylıklarından faydalanabilirsiniz. >> Online ALES Kursu Ücretsiz Dene!

ALES Matematik Soru Dağılımı | Sayısal Konularında Kaç Soru Çıkıyor?

ales soru dağılımı, ales hangi konudan kaç soru çıkıyorALES Matematik Konuları yazımızda sınavın sayısal bölümünün kapsamı hakkında bilgi vermiştik. Peki Sayısalda ALES hangi konudan kaç soru çıkıyor?

ALES sınavı soru dağılımı, her sene değişkenlik gösterebilmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz mantıksal akıl yürütmeyi ölçen soru tipleri, her geçen yıl daha da belirginleşmekte ve sınav sorularının neredeyse tamamı, farklı konularda olsa bile, problem sorusu tarzında hazırlanmaktadır. Bu nedenle ALES sayısal soru dağılımında en çok çıkan sorular problem konusundan seçilmektedir. Problemler konusu içerisinde en çok sorulan sorular; karışım problemleri, işçi ve havuz problemleri, ve hareket problemleridir. Son yılların çıkmış ALES soruları incelendiğinde ise yaş problemlerinden neredeyse hiç soru çıkmadığını görebiliriz. Bunun dışında sayısal soru dağılımında en çok soru sorulan konulardan biri de grafik yorumlama, tablo okuma ve olasılık konularıdır.

ALES Sözel Soru Dağılımı | Sözel Konularında Kaç Soru Çıkıyor?

ALES konularının detaylı listesine yer verdiğimiz bir başka içeriğimiz ise ALES Sözel Konularıdır. Bu yazıda da görebileceğiniz gibi sınavın yalnızca sayısal bölümünde değil, sözel bölümümde de şifreleme – çözümleme ve akıl yürütme soruları yer almaktadır. ALES soru dağılımı sözel bölümde de yoğun olarak akıl yürütme soruları etrafında şekillenmektedir.

ALES Sözel ve Sayısal Mantık Kaç Soru?

Peki ALES hangi konudan kaç soru çıkacak sorusuna yanıt verirken üzerinde durduğumuz, ALES soru dağılımı içerisinde büyük yer kaplayan ALES sözel ve sayısal mantık soruları kaç adet olacak?

Bu soruya net bir cevap vermek güç. Çünkü ALES sınavı soru dağılımı her yıl değişmektedir. Sınavın kapsamına dair adaylara söylenebilecek en net bilgi ÖSYM ALES Kılavuzu nda da belirtildiği gibi sınavın genel olarak akıl yürütme ve muhakeme problemlerinden oluşacağı ve farklı alanlardan gelen mezunların bilgilerine uygun şekilde düzenleneceğidir. Bu nedenle sınava hazırlanırken birçok uzmanın da belirttiği gibi konu çalışmak yerine soru çözümü yapmak, ALES soru tiplerini bir bir ele alarak pratik çözüm yollarını ezberlemek ALES başarınızı olumlu yönde etkileyecektir.

ALES ‘e hazırlanan adayların birçoğu iş vb. sebeplerle sınava çalışacak vakit bulamamakta ve son günlerde yapılan konu tekrarları ile sınavdan iyi puanlar almaya çalışmaktadır. Bu durumu tersine çevirmek, sınav hazırlık sürecinde ihtiyacınız olan konu anlatımlarını ve örnek soru çözümlerini bir arada bulabilmek için ise modern eğitim materyallerinden faydalanabilirsiniz. Online eğitimde yılların deneyimine sahip Nettekurs Online ALES Kursu sayesinde nerede olursanız olun ALES derslerine katılabilir, anında sorularınıza cevap alabilir, ücretsiz PDF ve yazılı kaynaklardan faydalanabilir ve video kaynaklar sayesinde kendi belirlediğiniz zamanlarda dilediğiniz sıklıkta soru çözümlerini izleyebilirsiniz!

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz