ALES Sözel Konuları Nelerdir?

0
4103

ALES SÖZEL KONULARI

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı kısaca ALES, yükseköğretim kurumlarının kadrolarına atanmak isteyen adayların girdiği bir sınavdır. Bunun yanında yurtdışındaki üniversitelerin lisansüstü programlarına ve doktora çalışmalarına başlamak isteyen adayların seçiminde de ALES puanları kullanılmaktadır. ALES ‘e hazırlanan adaylar 2017 yılından sonra sadece Sözel ve Sayısal olarak ayrılan iki test çözecekler. Sınav sisteminde meydana gelen değişiklikle birlikte ALES Konuları değişti mi? Sayısal 1-2 ve Sözel 1-2 olarak 4 teste ayrılan ALES Sınav Konuları şimdi nasıl dağılım gösterecek gibi sorular çoğaldı. Bu yazımızda ALES Konuları kapsamında yer alan ALES Sözel Konuları hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Özellikle sözel bölümden sınava girecek adaylar için oldukça önem taşıyan bu bilgiler, adayların ALES Sözel Konuları çalışmalarını daha verimli hale getirecektir.
ales sözel konuları

ALES SÖZEL KONULARI NELERDİR?

Yeni sistemle birlikte ALES sözel bölümde 50 soru yer alacak, bu sorular genelde muhakeme ve anlama becerilerini ölçmeye yönelik olacaktır. Bu nedenle ‘mantıksal akıl yürütme’ sınıfında toplanan ALES sözel soruları da sınava dahil edilecektir. Bu sorular ALES Sözel konuları kapsamında adayların çok-yönlü bakış açılarını ve sözel zeka seviyelerini tespit etmek için hazırlanmıştır. Hazırlanan bu soru grubunda şifreleme, şifre çözümleme, sözel akıl yürütme ve sözel zekaya dayalı problem çözme konularında sorular sorulacaktır. ALES Sözel Konuları, anlama ve muhakeme yeteneklerine yönelik olduğu için uzun paragraflar halinde adaylara sunulacaktır. Özellikle sözel mantık soruları, çoğu zaman adayların tek bir soruda fazla oyalanmasına ve sınav süresini verimli değerlendirememesine sebep olmaktadır. Adayların istedikleri puanı alabilmeleri için metni iyice anlayıp değerlendirmekle birlikte hızlı okuma alışkanlığı da kazanmış olmaları gerekmektedir.

ALES SÖZEL KONULARI DAĞILIMI

ALES Konuları, adayların eğitim hayatlarının başından itibaren öğrendikleri temel bilgileri kapsamaktadır. Sınavda, bilgi soruları da yer alacak fakat soruların geneli okuduğunu anlama ve yorumlama üzerine olacaktır. Türk Dili ‘ne hakimiyet bilgi sorularında avantaj sağlayabilir. Fakat sınav süresi içerisinde bir okuma parçasını tam olarak anlamak ve üzerine yorum yapabilme becerisi kazanabilmek için bol pratik yapmak gerekmektedir.

Özellikle sözel mantık soruları, ‘hangisi kesinlikle doğrudur?’ veya ‘hangisi kesinlikle yanlıştır?’ gibi soru ifadeleri üzerine kuruludur. Bu ifadeler arasından seçim yapabilmek için verilen bilgiyi iyi analiz etmek ve soruların sizden ne beklediğini bilmek oldukça önemlidir. ALES Sözel Konuları hakkında bilgi sahibi olmak, çıkmış sınav sorularını çözmek hatta soru çözümlerini videolardan izleyerek bilgilerinizi netleştirmek bu noktada oldukça önemlidir. Eksiksiz bir hazırlık süreci geçirmek için e-denemelerle bilgi birikiminizi sınamak, sınav soru tiplerine hazırlıklı olmak ve kaynakları etkin değerlendirmek de yapmanız gereken diğer çalışmalardır. Çıkmış ALES soruları ve çözümleri ile ilgili videoları ALES 2017 Sorular ve Çözümleri  sayfamızda bulabilirsiniz. Nettekurs.com Online ALES Kursu ile canlı ders ve konu anlatımlı videolarımıza ulaşabilir, ALES konuları üzerine hazırlanan güncel kaynaklarımızla başarıya ulaşabilirsiniz.

ALES Sözel Konuları:

Sözcükte Anlam, Cümlede Anlam, Anlatım Biçimleri, Paragraf, Anlatım Bozuklukları

Mantıksal Akıl Yürütme Konuları:

Şifreleme ve Çözümleme, Sözel Akıl Yürütme

ALES KONULARINA NASIL HAZIRLANABİLİRİM?

ALES Sınav Konuları özellikle sözel bölümlerde soru köklerini dikkatli okumayı, bol kitap okuyarak okuma ve anlama hızını güçlendirmeyi gerektirir. Kitap okumak, soruyu anlamada sizi bir adım öne geçireceği gibi ALES Sınav Konuları ve ALES Sözel Konuları hakkında soru tiplerini tanımak, uzman eğitmenlerin yorumlarını dikkate almak ve profesyonel kaynakları takip etmek performansınızı yükseltecektir.

Nettekurs.com, hayallerinize ve ideallerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için canlı yayınları, e-denemeleri, çıkmış soru çözümleri ve zengin kaynakları ile hizmetinizde. Nettekurs.com online ALES kursu erken kayıt olanakları, canlı yayın dersleri ile profesyonel eğitimi ve sınıf ortamını parmaklarınızın ucuna getiriyor. ALES Sözel Konuları üzerine derlenen kaynaklarımızı inceleyerek soru tiplerine hakimiyetinizi güçlendirebilir, dilerseniz en güncel sorularla hazırlanan test modüllerimizi çözerek sınav deneyimini ekranınıza taşıyabilirsiniz. Derslerimize konuk olmak, eğitmenlerimiz ile etkileşim halinde eksiklerinizi tamamlayabilmek ve PDF kaynaklarımızdan faydalanabilmek için hemen nettekurs.com’u ücretsiz deneyin!

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz