YÖKDİL DUS İçin Geçerli Mi? DUS için YÖKDİL Barajı Nedir?

0
11488

YÖKDİL DUS İçin Geçerli Mi? | YÖKDİL DUS Barajı Nedir?

Eğer DUS Sınavı için YÖKDİL geçerliyse YÖKDİL DUS barajı nedir? YÖK koordinatörlüğünde Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen yabancı dil sınavı, adayların kendi alanındaki dil yeterliliğini ölçmek amacıyla mevcut YDS sınavına ek olarak uygulanmaya başlamıştır. YÖKDİL sınavının düzenlenmesiyle birlikte sınavla ilgili en çok merak edilenlerden bir tanesi de YÖKDİL sağlık bilimleri sınavının DUS ve TUS ‘u kapsayıp kapsamadığı… Bu nedenle yazımızda, YÖKDİL DUS için geçerli mi? DUS için YÖKDİL barajı nedir? sorularına yanıt vererek adayların YDS veya YÖKDİL sınavları arasında tercih yapmasına yardımcı olmaya çalışacağız.

DUS için YÖKDİL Barajı – DUS için Yabancı Dil Şartı Var Mıdır?

DUS sonucuna göre yerleştirme yapılabilmesi için yabancı dil şartı aranmaktadır. Yalnızca İngilizce değil; Fransızca ve Almanca dil puanları da DUS sınavında geçerli sayılır. Adaylar, Bakanlık veya YÖK tarafından yapılan ya da yaptırılan sınavlardan veya ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavına katılarak dil yeterliliği için geçerli olan puanları alabilirler. Peki YÖKDİL de bu sınavlara dahil midir? YÖKDİL DUS için geçerli midir? Ve geçerliyse YÖKDİL DUS barajı nedir?
yökdil dus barajı, dus için yökdil barajı, yökdil dus için geçerli mi

YÖKDİL Nedir? YÖKDİL DUS Barajı Nedir?

YÖKDİL hakkında bilgi vermeden önce YÖKDİL DUS için geçerli midir? sorusunu yanıtlayarak YÖKDİL sınavının YDS sınavına alternatif bir sınav olduğuna değinelim; evet YÖKDİL DUS sınavında geçerlidir. YÖKDİL DUS barajı ise 50 ‘dir.

YÖKDİL sınavının amacı, lisans üstü eğitime geçiş yapacak kişilerin dil yeterliliğini ölçerken alanlarındaki yabancı dil bilgilerini ön plana çıkararak adaylar arasından doğru bir eleme yapabilmektir. Bu nedenle YÖKDİL sınavında fen bilimleri, sağlık bilimleri ve sosyal bilimler alanlarının içeriklerine göre sınıflandırılmış 3 test bulunmaktadır. YÖKDİL sınavına ilk defa girecekseniz; sağlık bilimleri, fen bilimleri ve sosyal bilimler alanlarında en çok çıkan kelimeleri, soru tiplerini ve paragraf sorularının içeriklerini merak ediyorsanız nettekurs.com Online YÖKDİL Eğitimlerinde bulabilirsiniz. Veya blogumuzda YÖKDİL Çıkmış Sorular ve Çözümlerini bulabilirsiniz

DUS için YDS ‘ye Mi Yoksa YÖKDİL ‘e Mi Girmeliyim?

YÖKDİL DUS için geçerli mi? sorusuna evet cevabını verdiğimize göre bu noktada dil engeline takılan adayların aklına peki YDS ‘ye mi girmeliyim yoksa YÖKDİL ‘e mi sorusunun gelmesi oldukça normal. Birçok aday DUS, TUS ve ALES gibi sınavlardan iyi puanlar almasına rağmen dil engeline takılıp kalmaktadır. Çünkü DUS ve TUS sınavlarında geçerli olan dil barajı 50 ‘dir. Bu puan yüksek lisans, doktora ve doçentlik sınavlarında üniversiteye göre daha da yükselebilmektedir. YÖKDİL DUS barajı da YDS ve Bakanlık sınavlarında olduğu gibi 50 ‘dir. YDS ve YÖKDİL DUS barajı 50 ise DUS için hangi sınava girmek gerekir?

YÖKDİL DUS için geçerli mi? sorusuna evet yanıtını verdik ve YÖKDİL DUS barajı ile YDS DUS barajının aynı olduğunu belirttik. Bu noktada dil engeli yüzünden DUS sınavında bir türlü hedefine ulaşamayan birçok adayın hangi sınava girmeliyim? diye düşündüğünü tahmin edebiliriz. YDS veya YÖKDİL ‘e girme tercihi adayın tamamen kendisine ve dil seviyesine bağlı bir durumdur. Herkesin bildiği gibi YDS, Türkiye ‘de yapılan en zor dil sınavlarından biridir. YÖKDİL lisans üstü eğitimin önünü açabilmek amacıyla, daha basit sorularla hazırlanmış bir sınavdır. Sınavın fen bilimleri, sosyal bilimler ve sağlık bilimleri alanlarında en sık kullanılan terimlerle ve alanların konusuna uygun paragraf sorularıyla hazırlanması da, DUS ‘a girecek adayların DUS için YÖKDİL barajını daha rahat aşmasını sağlayacaktır.

YÖKDİL ‘e Nasıl Hazırlanabilirim?

DUS için YÖKDİL barajı hedeflerinizin önünde engel haline gelmeye başladıysa ve daha önce denemenize rağmen YÖKDİL DUS barajını geçemediyseniz Online YÖKDİL Kursu ile sınava hazırlanmayı deneyebilirsiniz. Eğitmenlere anında soru sorup cevap alma özelliği ve internetin olduğu her yere taşıyabileceğiniz dershane kaynaklarıyla özel ders niteliğinde olan online eğitim olanaklarını kullanarak YÖKDİL ‘de başarıyı garantileyebilir ve hem YDS hem YÖKDİL online derslerini ücretsiz izleyerek hangi sınava girmeniz gerektiğine karar verebilirsiniz. >> Online Yökdil Kursu Ücretsiz Dene!

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz