LYS Nedir (Lisans Yerleştirme Sınavı ) ?

1
3518

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)

LYS Nedir (Lisans Yerleştirme Sınavı ) ?

LYS Lisans Yerleştirme Sınavı, ÖSYM’nin üniversiteye girmek isteyen adaylar için hazırladığı sınav sisteminin ikinci aşamasıdır. Adayların LYS sınavına başvuru yapmak için YGS’ye girmiş olmaları ve herhangi bir YGS puanı ile baraj kabul edilen puanı veya üzerinde puan alan adaylar LYS’ye girebilir. LYS’ye girmek isteyen adayların Nisan ayının son haftasında kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir. YGS’de barajı geçen tüm öğrenciler katılmaya hak kazanır. LYS’nin ağırlığı ham puan içerisinde %60’tır. Her puan türü için LYS’deki testlerin ağırlığı değişmektedir. Sorular Lise 10, Lise 11 ve Lise 12 ağırlıklı konulardan oluşmaktadır. Lise 9 konularından da az oranda soru gelmektedir. Soru tarzları da daha çok bilgiye dayalı sorulardır. LYS’de beş adet sınav bulunmaktadır. Bunların içerikleri aşağıdaki gibidir.

LYS-1

LYS-1, Matematik Sınavı olarak geçmektedir. Matematik ve Geometri testlerini içerir. MF veya TM puanı ile öğrenci alan programları tercih edecek adayların girmesi gerekmektedir. Tek oturumda gerçekleşecek toplamda 135 dakika sürecektir. Matematik testi 50 sorudur ve 75 dakika sürecektir. Geometri testi 30 sorudur ve 60 dakika sürecektir.

LYS-2

LYS-2, Fen Bilimleri Sınavı olarak geçmektedir. Fizik, Kimya ve Biyoloji testlerini içerir. MF puanı ile öğrenci alan programları tercih edecek adayların girmesi gerekmektedir. Tek oturumda gerçekleşecek toplamda 135 dakika sürecektir. Fizik, Kimya ve Biyoloji testlerinden her biri 30 sorudan oluşmaktadır ve cevaplama süreleri 45er dakikadır.

LYS-3

LYS-3, Edebiyat-Coğrafya Sınavı olarak geçmektedir. Edebiyat ve Coğrafya-1 testlerini içerir. TM ve TS puanı ile öğrenci alan programları tercih edecek adayların girmesi gerekmektedir. Tek oturumda gerçekleşecek toplamda 120 dakika sürecektir. Edebiyat testi 56 sorudur ve 85 dakika sürecektir. Coğrafya-1 testi 24 sorudur ve 35 dakika sürecektir.

LYS-4

LYS-4, Sosyal Bilimler Sınavı olarak geçmektedir. TS puanı ile öğrenci alan programları tercih edecek adayların girmesi gerekmektedir. Tek oturumda gerçekleşecek toplamda 135 dakika sürecektir. Tarih, Coğrafya-2, Felsefe Grubu ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testlerini içerir. Tarih testi 44 sorudur ve 65 dakika sürecektir. Coğrafya-2 testi 14 sorudur ve 20 dakika sürecektir. Felsefe Grubu ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testi 32 sorudur ve 50 dakika sürecektir. ‘’İstisnai olarak lisede Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf olan veya farklı müfredat ile okuyan öğrenciler Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile ilgili soruları çözmeyecek onun yerine Felsefe Grubu sorularından 8 ek soru çözeceklerdir. Adayların kendilerine ait olmayan gruptaki soruları çözmeleri onlara ek puan getirmeyecektir.’’

LYS-5

LYS-5, Yabancı Dil Sınavı olarak geçmektedir. İngilizce, Almanca ve Fransızca testlerini içerir. DİL puanı ile öğrenci alan programları tercih edecek adayların girmesi gerekmektedir. Tek oturumda gerçekleşecek toplamda 120 dakika sürecektir. Aday sadece başvurusunda bildirdiği tek bir testi yapacaktır.  Dil testi 80 sorudur.

 

Kısaca LYS aşamalarındaki dersler:

LYS-1 Matematik-2, Geometri
LYS-2 Fen Bilimleri-2 (Fizik, Kimya, Biyoloji)
LYS-3 Türk Edebiyatı, Coğrafya-1
LYS-4 Tarih, Coğrafya-2, Felsefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
LYS-5 Yabancı Dil

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS LYS) Programlarına hazırlanabilmeniz için YGS & LYS Kazanma Garantili nettekurs.com Online YGS & LYS Kursu
Türkiye'nin En İyi Hocaları ile birlikte bir tık kadar yakınınızda sizleri beklemektedir. Hizmet kalitemizi görmeniz için nettekurs.com Online YGS & LYS Kursu adresine tıklayarak tüm derslerimizi 3 gün boyunca ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

1 Yorum

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz