YKS YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI TYT AYT

1
3638

YKS (YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI) TYT-AYT

YKS YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI TYT AYT YDTEski ismiyle YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) ve LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) olarak bilinen, adayların üniversite eğitimlerine geçiş için katıldıkları sınav, yapılan son değişikliklerle birlikte YKS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) adıyla güncellendi. Sınav, hem isim hem de yapısıyla değişikliğe uğradı TYT-AYT, öğrencilerin performanslarını en iyi şekilde ölçebilmek için tasarlandı. Yeni oluşturulan YKS Yükseköğretim Kurumları Sınavı ise kendi içerisinde farklı sınavlardan oluşuyor. YKS Yükseköğretim Kurumları sınavı, AYT-TYT olarak isimlendirilen iki sınavın ve dil sınavının toplamından oluşuyor.  YKS Yükseköğretim Kurumları Sınavı için belirlenen sınav tarihleri içerisinde, AYT-TYT ve dil sınavı oturumları gerçekleşecek, sınavlar bir hafta sonu içerisinde tamamlanacaktır.. Güncel sınav sistemi ve TYT-AYT sınavlarının detayları hakkında merakettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

 

TYT NEDİR?

TYT-AYT  sınavlarından ‘Temel Yeterlilik Testi’ olarak adlandırılan TYT, YKS Yükseköğretim Kurumları sınavının ilk gününde gerçekleşecek. TYT Testine sınava katılacak tüm adayların katılması zorunlu tutulacak. Sınavda öğrencilere 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Fen Bilimleri, 20 Sosyal Bilimler sorusu sorulacaktır. TYT-AYT Kursları Başvuru bilgileri için blog yazımızı ziyaret edebilirsiniz>>YKS Başvuruları Ne Zaman Sona Eriyor?

 

AYT NEDİR?

İkinci gün yapılacak olan AYT yani “Alan Yeterlilik Testi” ise adayların ortaöğretimde seçtikleri sayısal, sözel, eşit ağırlık bölümlerine göre çözecekleri farklı alan sorularından oluşmaktadır. Bu oturumda adaylardan matematik, sosyal bilimler, fen bilimleri, ve matematik testlerini çözmeleri istenecektir. YKS Yükseköğrenim Kurumları Sınavı, YKS Yükseköğretim Kurumları Sınavı, TYT-AYT oturumları ile beraber dil sınavını da içermektedir.

YKS DİL Sınavı Nedir?

Aynı gün öğleden sonra yapılacak olan YDT “Yabancı Dil Testi” ise ortaöğretim eğitimlerini yabancı dil alanında tamamlamış adaylar için olup toplamda 80 soru içermektedir. Yabancı dil bölümünde  okuyan öğrencilerin öğleden önce yapılan AYT ’ye girme zorunlulukları yoktur.

Tüm adaylar ilk gün gerçekleşen TYT ’ye girmek zorundadırlar. AYT testinde Eşit Ağırlık öğrencileri,  Matematik ve Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testlerinden, Sayısal öğrencileri Matematik ve Fen Bilimleri Testlerinden, Sözel öğrencileri Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 ve Sosyal Bilimler-2 Testlerinden ve son olarak Dil bölümü öğrencileri YDT (Yabancı Dil Testi) sorularından sorumlu olacaklardır.

TYT-AYT ve YDT ‘ye Nasıl Hazırlanabilirim?

Sizler de Nettekurs.com Online YKS TYT-AYT Kursu ile üniversiteye hazırlıktaki son adımınızı en sağlam şekilde atın. Yapılan değişikliklere hızlı bir şekilde adapte olarak başarıyı yakalayın. YKS Yükseköğretim Kurumları Sınavı ‘na hazırlanmak için hemen TYT-AYT kurslarımızı inceleyebilirsiniz. linkine tıklayarak kurslarımızı inceleyebilir ücretsiz üyelik oluşturarak üç gün boyunca tüm hizmetlerimizi ücretsiz deneyebilirsiniz. YKS TYT-AYT sınavlarına nettekurs.com Online YKS TYT-AYT Kursuna katılarak hazırlanın, canlı yayınlar, video dersler, deneme sınavları, kaynak kitaplar, hedeflerinize ilk girişte zaman kaybetmeden ulaşın. >>AYT-TYT Kurslarımızı Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın!

YKS TYT-AYT-YDT ve diğer tüm sınavlara dair soru ve görüşlerinizi sayfanın en altında bulunan yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilir, uzman rehberlerimizden yanıt alabilirsiniz.

 

 

1 Yorum

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz