YKS 2022 Baraj Kalktı Mı? YKS Ne Zaman? 2022 YKS Sınavı Kaç Dakika Olacak?

1
3582

YKS 2022 Baraj Kalktı Mı? YKS Ne Zaman? 2022 YKS Sınavı Kaç Dakika Olacak?

2022 YKS Sınav başvuruları başladı. Fakat yayınlanan 2022 YKS Başvuru Kılavuzunda yer alan maddeler adaylar açısından önemli değişiklikler içeriyordu. Tüm adayları etkileyen YKS Puan barajları ve YKS sınav süresi ile ilgili konularda YÖK’ün önemli kararlar aldığı görüldü. Bu yazımızda YKS 2022 Baraj Kalktı Mı? YKS Ne Zaman? 2022 YKS Sınavı Kaç Dakika Olacak?” gibi soruların cevaplarını sizler için bir araya getirdik. Yazımızın devamını okuyarak 2022 YKS Sınav değişiklikleri ile ilgili detayları ve YKS 2022 Sınav Başvuru Kılavuzunu görüntüleyebilirsiniz.

YKS Nedir? 2022 YKS Ne Zaman?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS, ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Değerlendirme Merkezi) tarafından 2018 yılından beri uygulanmakta olan bir üniversite yerleştirme sınavıdır. Lise mezunu ya da mezun adayı olan öğrenciler, istedikleri üniversiteye yerleşebilmek için YKS Sınavına girmektedirler. YKS, TYT AYT ve YDT olmak üzere 3 oturumdan oluşan bir sınavdır. Adaylar yerleşmek istedikleri bölüme ve alanlarına göre bu oturumlara katılmaktadırlar.

2022 YKS Ne Zaman?

YKS 2022 Sınav Başvuruları 11 Şubat 2022 tarihi itibari ile ÖSYM Aday İşlemleri sistemi üzerinden alınmaya başladı. Sınav Başvuruları 7 Mart tarihine kadar devam edecek. Geç Başvurular 16 Mart 17 Mart tarihleri arasında alınacak. 2022 TYT oturumu 18 Haziran, 2022 AYT ve 2022 YDT oturumları 19 Haziran tarihinde yapılacak.

2022 YKS Başvuru Kılavuzu Yayınlandı Mı?

2022 YKS Başvuru kılavuzu yayınlandı. 2022 yılı kılavuzu ile lisans ve ön lisans programlarına yerleşmede önemli bir yeri olan baraj puanlarının kaldırıldığı ve sınav süresinin 30 dakika uzatıldığı gibi detaylar göze çarptı. Başvuru kılavuzunun detaylarını linke tıklayarak ya da ÖSYM resmî sayfası üzerinden inceleyebilirsiniz —> 2022 YKS Başvuru Kılavuzu

YKS 2022 Baraj Kalktı Mı?

Nettekurs Online YKS Eğitimleri ile Hayalinizdeki Üniversiteye Yerleşin!

YKS adaylarının tercih işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için belirli bir baraj puanına sahip olmaları gerekiyordu. Bu da adayların 2 yıllık ön lisans bölümleri için soruların %12,5’ini, lisans bölümleri için soruların %20’sine yakınını çözmek zorunda oldukları anlamına geliyordu. YKS 2022 yılında ise 150 ve 180 puan barajı kaldırıldı. Artık TYT Türkçe veya matematik testlerinden yarım net yapan adaylar 2 yıllık ön lisans bölümlerini tercih edebilecekler. Aynı şekilde AYT oturumunda kendi alanına ait alan testlerinden yarım net yapabilmiş olan adaylar baraj puanına takılmadan lisans bölümlerine yerleştirme işlemlerine başvurabilecekler. Bu durumda sınavda tercih yapan aday sayısında bir artış olacağını söyleyebiliriz. Fakat başarı sıralaması bölümlere yerleşmede birinci kıstas olacağından bu düzenleme ile boş kalan kontenjanlara öğrencilerin yerleşerek mezuna kalan aday sayısında zamanla azalma olacağını söylemek de doğru olacaktır.

2022 YKS Sınavı Kaç Dakika Olacak?

Sınavla ilgili bir diğer önemli değişiklik de sınav süresindeki artış ile ilgili oldu. 2022 YKS Sınavına girecek adaylar için sınav süresi 30 dakika artırıldı. 135 dakika olan YKS Sınav süresi 165 dakika olarak uygulanacak. Bu sayede sınav süresi ile ilgili sorun yaşayan adayların daha başarılı sonuçlar elde edebilmesi mümkün görünüyor.

YKS Sınav Geçerlilik Süresi Değişecek Mi?

2022 YKS Sınavı için 2 yıl geçerli olan sınav süresinin kaldırılmasına yönelik bir açıklama yapılmasa da önümüzdeki dönemde bu uygulamanın da kaldırılarak haksızlıkların önüne geçileceği öngörülüyor.

YKS – TYT AYT Sınavları sonuç itibari ile başarı sıralamasının oldukça önemli olduğu sınavlar. Alınan kararların tüm YKS Adaylarımız için olumlu sonuçlar getirmesini diliyoruz. Her sınavda olduğu gibi sistemler değişir, bazen adaylar için olumsuz kararlar bile alınabilir. Fakat çalışanlar mutlaka kazanır. Bu süreçte çalışma temponuza ara vermeden ve doğru YKS Kursu ile hazırlanarak hayallerinizdeki üniversiteye ve bölüme yerleşebilirsiniz. Nettekurs Uzman YKS Rehberlik ekibi tüm sınav değişikliklerinde yanınızda olmaya ve sizleri YKS Sınavlarına Eksiksiz Hazırlamaya devam ediyor. Sizler de Nettekurs’u tercih ederek YKS Derecesi yapan kursiyerimizinden Online YKS Kursu sınava nasıl hazırlanılır sorusunun cevaplarını dinleyebilirsiniz:

Online YKS Kursu ve YKS Online Eğitim Yayınları ile Evde Çalışarak Tıp Kazanmak Nasıldır? başlıklı blog yazımızı okuyarak YKS Sınavların hazırlık süreci ile ilgili çalışma ipuçlarına ulaşabilirsiniz.

Neden Nettekurs Online YKS Kursu?

Nettekurs’un Online Eğitim sistemi ile Türkiye’nin en iyi hocalarını tek tıkla dinleyebilmek artık mümkün. Üstelik interneti olan tüm akıllı cihazlardan eğitim içeriklerini görüntüleyebilirsiniz. Hangi şehirde yaşıyor olursanız olun, En İyi Online YKS Kursu Nettekurs, eğitimin başkenti Ankara’dan gerçekleştirilen en kaliteli YKS Derslerini ve YKS Soruları incelenerek hazırlanılan 2022 YKS Kaynaklarını yalnızca bir tıkla telefonlarınızdan ya da tablet gibi akıllı cihazlarından ulaşılabilir hale getiriyor. Trafikte zaman kaybetmenize gerek kalmadan, kendinize ayırabileceğiniz boşluklar yaratmak online YKS TYT AYT eğitimleri ile mümkün hale geliyor. Uzman rehberlik ekibimiz 7/24 yanınızda olarak YKS Sınavlarına hazırlıkta ihtiyaç duyabileceğiniz tüm desteği size sunuyor. Üstelik Nettekurs, tüm bu hizmete en düşük ücret en iyi eğitim garantisi ile ulaşabilmeniz için alanında uzman bir ekiple ve büyük bir sorumluluk bilinciyle çalışıyor. Siz de Nettekurs’a üye olarak ” ücretsiz dene” özelliği sayesinde Online YKS Eğitimleri ve YKS Online Eğitim Kaynaklarını deneyebilirsiniz. Eğitimlerimizi keşfettikten sonra kursumuza üye olmak istemezseniz hiçbir ek ücret ödemezsiniz. Tıp Fakültesini kazanmak için daha fazla zaman ve para kaybetmenize gerek yok. Şimdi sizleri Nettekurs’u keşfetmeye davet ediyoruz. Doğru çalışma programı ve alanında Uzman YKS Eğitmen kadrosu ile Nettekurs üniversiteli olma hayallerinizi gerçekleştirirken en büyük destekçiniz olacak!

1 Yorum

  1. YKS Sınavları ile ilgili her türlü soru, yorum, görüş ve önerinizi aşağıda yer alan “SORU SOR” bölümünü kullanarak bizlere iletebilirsiniz. Uzman rehberlik ekibimiz yorumlarınıza en kısa sürede dönüş sağlayacaktır.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz