STS Tıp Nedir? STS Tıp Doktorluğu Sınavı Nasıldır?

1
8434

STS Tıp Nedir? STS Tıp Doktorluğu Sınavı Nasıldır?

Tıp Doktorluğu Alanında Yurt Dışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı olarak da bilinen STS Tıp Doktorluğu Sınavı, yurt dışında tıp eğitimi alan adayların diploma denkliği elde edebilmek için girdikleri bir seviye tespit sınavıdır. Bizler bu yazımızda “STS Tıp Nedir? STS Tıp Doktorluğu Sınavı Nasıldır?” gibi soruların yanıtlarını vermeyi amaçladık. Yazımızın devamını okuyarak STS Tıp Sınavı hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

STS Tıp Nedir?

STS Tıp Doktorluğu Denklik Sınavı ya da Tıp Doktorluğu Alanında Yurt Dışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı olarak karşımıza çıkmakta olan STS Tıp Sınavı, bir çeşit seviye tespit sınavıdır. Bu sınav ÖSYM tarafından gerçekleştirilmekte olan merkezi bir sınav olma özelliği gösterir. Sınavın amacı yurt dışında eğitim almış olan adayların diploma denkliği almalarını sağlamaktır. Sınav Ulusal ÇEP müfredatını kapsamakta ve STS Tıp soruları Türkiye’de yer alan tıp fakültesinde verilmekte olan eğitimleri içeren konulardan oluşmaktadır. Sınav TUS Sınavı ile aynı dönemde ve ilkbahar ve sonbahar döneminde olmak üzere yılda iki kez gerçekleştirilmektedir.

STS Tıp Sınavına Kimler Başvurabilir?

STS Tıp Sınavına, Tıp Doktorluğu alanında eğitimlerini yurt dışında tamamlayarak diploma denkliği almak isteyen ve bu doğrultuda başvuru yaparak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından sınava girmelerine karar verilen adaylar başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

2022 STS Tıp Doktorluğu Denklik Sınavı Ne Zaman?

2022-STS 1. Dönem Sınavı 6 Mart 2022 tarihinde, 2. Dönem Sınavı ise 4 Eylül 2022 tarihinde Ankara’da yapılacaktır. Sınavın 1. Aşaması, saat 10.15’de başlayacaktır. Sınavda adaylara 120 çoktan seçmeli soru sorulacaktır. 120 sorudan oluşan STS Tıp Sınavı süresi 150 dakikadır. Sınavın 2. aşaması, saat 14.45’de başlayacaktır ve bu oturum da 120 çoktan seçmeli sorudan oluşacaktır. Bu aşama için de adaylara 150 dakika süre tanınacaktır.

STS Tıp Denkliği Sınavına Başvurular Nasıl Yapılır? 

Sınav başvuruları ÖSYM Aday İşlemleri Merkezi üzerinden tamamlanmaktadır. Aynı şekilde Başvuru işlemleri ÖSYM Başvuru merkezi üzerinden de gerçekleştirilmektedir. Başvuru merkezleri bilgileri ise ÖSYM’nin internet adresinde yer almaktadır.

 

STS Tıp Doktorluğu Sınavı Nedir, STS Tıp
Nettekurs Online STS Tıp Doktorluğu Kursu ile başarı parmaklarınızın ucunda!

STS Tıp Sınavı Konuları Nelerdir?

1. Aşama (Temel Bilimler)
Anatomi
Histoloji ve Embriyoloji
Fizyoloji
Tıbbi Biyokimya
Tıbbi Mikrobiyoloji
Tıbbi Patoloji
Tıbbi Farmakoloji
2. Aşama (Klinik Bilimler)
Dâhiliye Grubu
Pediatri
Cerrahi Grubu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

 

STS Tıp Sınavında hem temel bilimlerden hem de klinik bilimler alanından soru gelmektedir. Yukarıda yer alan temel bilimler ve klinik bilimler konuları haricinde adaylara güncel sağlık konuları ile ilgili sorular da sorulabilmektedir. Adayların 1. aşama ve 2. aşamada yer alan her iki testin sorularına verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanmaktadır. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayların ham puanları hesaplanmaktadır. Bu ham puanlar 100 üzerinden puanlara dönüştürülerek adayların ilgili aşama için STS puanları değerlendirilmiş olacaktır. Eğer bir aday STS Tıp oturumlarından birinden geçip diğer oturumdan geçemezse, diğer dönem sınavında sadece kaldığı oturuma girebilmektedir. Aday her iki aşamada da başarısız olursa bir sonraki STS Sınavında her iki oturuma da yeniden başvurmalıdır. Adayların diploma denkliği alabilmeleri için 100 puan üzerinden en az 35 puan almaları gerekmektedir.

STS Tıp Doktorluğu Alanında Denklik Sınavı ile ilgili detaylara ulaşabilmek için ÖSYM 2022 STS Tıp Doktorluğu Başvuru Kılavuzunu inceleyebilirsiniz —-> 2022 STS Tıp Başvuru Kılavuzu

STS Tıp Sınavı ve TUS Sınavı konuları bakımından büyük oranda benzerlik göstermektedir. Fakat STS Sınavı TUS Sınavından bağımsız bir sınavdır. TUS uzmanlık almak adına başvurulan bir sınavken, STS Tıp sınavı diploma denkliği almak için girilen bir sınavdır. Bu sınavdan başarılı olan adayların Türkiye’de hekimlik yapabilmelerinin önü açılmaktadır. STS TIP Doktorluğu Sınavı Kaç Sorudur? Soru Dağılımı Nasıldır? başlıklı blog yazımızı okuyarak STS Tıp Sınavları ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Nettekurs Online STS Kursu Avantajları Nelerdir?

1. Türkiye’nin en iyi TUS ve STS Tıp eğitmen kadrosu ile hazırlanan ders içeriklerimiz tamamen STS Tıp sınavı odaklı metotlar ile özenle hazırlanmaktadır.
2. Gereksiz anlatımlarla dolu yoğun ders içeriklerinin kafa karıştırıcılığı Nettekurs Online STS Tıp Doktorluğu Sınavına hazırlık Kursu‘nda yoktur. Yorucu programlar yerine kısa ve öz ders anlatımları tercih edilir.
3. Nettekurs 7/24 erişilebilir içerikleri ve derslerde sınırsız tekrar hakkı ile bireysel çalışma deneyimini en iyi hale getirmektedir. Bu sayede kendinize ve sosyal hayatınıza zaman ayırabilme imkanınız olur.
4. İnterneti olan her yerden izlenebilen STS Tıp video dersleri ile zaman ve mekan fark etmeksizin, kendinizi hazır hissettiğiniz her an Online STS Tıp Eğitimleri modülümüzle ders çalışmaya başlayabilirsiniz.
5. Nettekurs Online STS Tıp Kursu‘nun çalışma programları kişiye özel olarak hazırlanır. Bu sayede önemsendiğiniz ve bireysel olarak tanındığınız bir kurumda birebir özel ders rahatlığında bir sistemle STS Sınavlarına hazırlanabilirsiniz.
6. Canlı STS Tıp Doktorluğu derslerinin kayıtları derslerin bitiminden sonra sisteme yüklenir böylece özel sebeplerle katılamadığınız dersleri telafi edebilirsiniz.
7. Nettekurs’un video tekrarlarında erişim sınırı yoktur. Hekimlerimiz anlamadıkları bir konu olursa STS Tıp derslerini tekrar tekrar dinleyebilirler.
8. Nettekurs, Canlı STS Tıp derslerinin ve video derslerin yanı sıra STS Tıp Doktorluğu soru çözüm dersleri ile adayları sınava en iyi şekilde hazırlamayı amaçlar. Çok uygun ücretlere ihtiyaç duyduğunuz tüm ders içeriklerine ve STS Tıp yayınlarına sahip olabilirsiniz.
9. Nettekurs’un Online STS Tıp Kursu içeriği 2 yıl süreyle erişime açıktır. Böylece tek dönem ücreti ödeyerek sayısız içeriğe 4 sınav dönemi boyunca erişebilirsiniz.
10. Nettekurs’ta tüm STS Tıp Eğitimleri ÖSYM formatına uygun şekilde hazırlanır ve dersler sınava paralel şekilde işlenir. Ayrıca STS Tıp Canlı derslerimiz tamamen etkileşimli şekilde anlatılır. Böylece hekimlerimiz diledikleri an alanında uzman eğitmenlere soru sorup cevap alabilirler.
11. Diploma denkliği alma hayalinize rahatlıkla ulaşabilesiniz diye Anatomi, Histoloji ve Embriyoloji, Fizyoloji, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Mikrobiyoloji, Tıbbi Patoloji, Tıbbi Farmakoloji, Dahiliye, Pediatri, Cerrahi, Kadın Hastalıkları ve Doğum branşlarında ihtiyaç duyduğunuz bütün Temel Bilimler ve Klinik Bilimler kaynakları Online STS Tıp Doktorluğu Kurs programlarımızda yer almaktadır.
12. Türkiye’de ilk ve tek olan Ücretsiz Dene özelliği ile tüm STS Tıp ders içerikleri deneme süresi boyunca ücretsiz olarak erişiminize açılmaktadır. STS Tıp Kursumuzun içeriklerini kullandıktan sonra memnun kalmazsanız denediğiniz STS içerikleri için hiçbir ücret ödemezsiniz.

Nettekurs ile STS Tıp Denkliği sınavı öncesi ve sınav sonrası tüm süreç ilgiyle ve şeffaflık içerisinde geçer. Uzman STS Tıp Eğitmenlerimiz ve STS Tıp/TUS Koçluk sistemimiz ile 7/24 siz değerli hekim adaylarımızın yanındayız. Hemen şimdi kaydolarak Nettekurs’un avantajlarından faydalanmaya başlayabilir ve Türkiye’nin En İyi Online STS Tıp Doktorluğu Dershanesi ile diploma denkliği almanızı sağlayacak eğitimlere sadece bir tıkla ulaşabilirsiniz!

1 Yorum

  1. STS Tıp Doktorluğu sınavı ile ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı aşağıda yer alan “SORU SOR” bölümünü kullanarak bizlere iletebilirsiniz. Uzman ekibimiz en kısa sürede yorumlarınıza dönüş sağlayacaktır.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz