STS TIP Doktorluğu Sınavı Kaç Sorudur? Soru Dağılımı Nasıldır?

0
6097

STS TIP Doktorluğu Sınavı Kaç Sorudur? Soru Dağılımı Nasıldır?

STS TIP Doktorluğu Sınavı Kaç Sorudur? Soru Dağılımı Nasıldır? başlıklarına geçmeden önce biraz STS TIP Doktorluğu Sınavı hakkında bilgi edinelim. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bazı öğrenciler eğitimlerini yurt dışında tamamlamaktadır. Bu öğrencilerin bir kısmı ise tıp eğitimi alarak mezun olduktan sonra Türkiye’de görev yapmak istemektedir.

Yurt dışında tıp eğitimi alan T.C. vatandaşı öğrenciler mezun olduktan sonra Türkiye’de görev yapabilmek için STS TIP Doktorluğu Sınavına girerek başarılı olma durumunda denklik işlemlerini yapmaya başlayabilirler. Bu sınav ile yurt dışında tıp eğitimi almış olan öğrenciler aldıkları eğitimin Türkiye’deki eğitimle eşdeğer olduğunu kanıtlamaktadır. Sınavda başarılı olmak için uzman hekimler tarafından hazırlanmış soruların STS TIP’ta tecrübeli hocalarla adaylara aktarımı oldukça önemlidir. Nettekurs Online STS TIP Doktorluğu Denklik Kursu size en doğru çalışma programıyla sınavda başarılı olma şansı sunmaktadır.

STS TIP Doktorluğu Sınavı Kaç Sorudur?
STS TIP Doktorluğu Sınavı Kaç Sorudur?

STS TIP Doktorluğu Sınavı Kaç Sorudur?

STS TIP Doktorluğu Sınavı 120 temel bilimler, 120 klinik bilimlerden olmak üzere toplamda 240 sorudur. Sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki oturumdan oluşan STS TIP Doktorluğu Sınavı için adaylara 150 dakika süre verilmektedir. Ayrıca gerek soru sayısı gerek sınav konuları olsun STS TIP Doktorluğu Sınav ile Tıpta Uzmanlık Sınavı içerik olarak birbiriyle fazlasıyla benzerlik göstermektedir.

Sınavda başarılı olmak için hem temel bilimler testinden hem de klinik bilimler testinden ayrı ayrı başarı sağlanması gerekmektedir. 2022 yılı itibari ile 4 yanlışın 1 doğruyu götürdüğü STS TIP Doktorluğu Sınavından her iki bölüm için de 100 üzerinden en az 35 puan alınmış olması gerekmektedir. Eğer bu iki testin birinde barajı geçemediyseniz, diğerinde barajı geçebildiyseniz bir sonraki sınav döneminde yalnızca başarısız olduğunuz sınavdan başarılı olmanız yeterli olacaktır. Yazımızın devamında STS TIP Doktorluğu Sınavında soru dağılımı nasıldır konusunu ele alacağız.

STS TIP Doktorluğu Sınavı Kaç Sorudur?
STS TIP Doktorluğu Sınavı Kaç Sorudur?

STS TIP Doktorluğu Sınavında Soru Dağılımı Nasıldır?

Temel Bilimler Testi Konuları

Anatomi

Fizyoloji

Histoloji ve Embriyoloji

Tıbbi Biyokimya

Tıbbi Mikrobiyoloji

Tıbbi Patoloji

Tıbbi Farmakoloji

Klinik Bilimler Testi Konuları

Dahiliye Grubu

Cerrahi Grubu

Pediatri

Kadın Hastalıkları ve Doğum

STS TIP Doktorluğu Sınavı Kaç Sorudur? Soru Dağılımı Nasıldır? sorularının cevabı yukarıdaki gibidir. Ayrıca, Yurtdışı Denklik Belgesi Nedir, Nasıl Alınır? konusuyla ilgili detaylı bilgi alarak sınavdan sonraki süreç hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz