YKS Nedir? ÖSYM YKS Sınavına Hazırlıkta En İyi Online YKS Kursu Nasıl Seçilir?

1
4557

YKS Nedir? ÖSYM YKS Sınavına Hazırlıkta En İyi Online YKS Kursu Nasıl Seçilir?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı – YKS, 2 milyona yakın kişiyi yakından ilgilendiren bir sınav. YKS‘ye başvuran adayların sayısı da günden güne artıyor. İyi bir üniversiteye ve bölüme yerleşmek için YKS Sınavları‘ndan yüksek puanlar almak gerekiyor. YKS Adayları‘nın bu zorlayıcı süreçte en büyük destekçileri ise YKS Kursları oluyor. Bu yazımızda YKS Sınavı‘na hazırlık sürecini en verimli şekilde geçirmek isteyen adaylar için YKS Kursları ile ilgili merak edilen konular hakkında bilgi vermeyi amaçladık. Siz de Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na hazırlanmayı düşünüyorsanız ve aklınızda ” ÖSYM YKS Sınavı‘na en iyi nasıl hazırlanılır?, En İyi YKS Kursu nasıl seçilir? YKS Sınavı nasıl bir sınavdır?” gibi sorular varsa yazımızın devamını okuyarak cevaplara ulaşabilirsiniz.

YKS Nedir?

YKS Sınavı, YGS ve LYS Sınavlarının yerine getirilen ve 2018 yılından beri yapılmakta olan bir üniversite yerleştirme sınavıdır. Yükseköğretim Kurumları Sınavı ÖSYM tarafından yılda bir kez gerçekleştirilir. YKS Sınavı Temel Yeterlilik Testi, Alan Bilgisi Testi ve Yabancı Dil Testi olmak üzere 3 oturumda yapılan bir sınavdır. 2 yıllık, 4 yıllık ya da özel yetenek bölümleri tercih edecek adayların ilk oturum olan Temel Yeterlilik Testi TYT’ye girmeleri zorunludur.

YKS Nedir, Online YKS Kursu
Nettekurs aradığınız dershaneyi bir tıkla evinize getiriyor! Uzman Rehberlik ekibimizle sınav öncesinde ve sonrasında aradığınız tüm desteğe 7/24 ulaşabilirsiniz.

TYT Nedir?

YKS’nin ilk oturumunu TYT yani Temel Yeterlilik Testi oluşturur. Adından da anlaşılacağı üzere TYT Sınavı, adayların genel kültür ve genel yetenek bilgilerini ölçmeye yarayan 120 soruluk bir sınavdır. Sınav çoktan seçmeli sorulardan oluşmaktadır. 4 yanlış cevap 1 doğru cevabı götürmektedir. 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Fen Bilimleri, 20 Sosyal Bilimler konularından oluşan sınavda adaylara 135 dakika süre verilmektedir. TYT Puanının hesaplanabilmesi için adayların Türkçe ya da Matematik testlerinden herhangi birisinden en az 0,5 net yapmış olmaları gerekmektedir. Örneğin, TYT sınavında Matematik testinde -2 net yaptığınızı düşünelim. Türkçe testinden de 5 netiniz olsun. Bu durumda puanınız hesaplanır. Aynı şekilde Türkçe testinde 0 net yapmış olduğunuzu farz edelim. Matematik testinde en az 0.5 ve daha fazla netiniz olması halinde 0.5 net kuralına takılmazsınız ve puanınız hesaplanır. Fakat hem Türkçe hem de Matematik testinden 0 net yaparsanız Fen ve Sosyal Bilimler testlerini tamamen doğru yapsanız bile TYT puanınız hesaplanmaz. TYT Sınavından alınan puan ile öğrenciler 2 yıllık bölümlere başvurabilirler ya da özel yetenek sınavlarına girebilirler. TYT her adayın girmesi zorunlu olan bir sınavdır. YKS puanları hesaplanırken TYT Sınavı’nın %40’ı hesaplamaya dahil edilir.

TYT Sayısal ve Sözel Test Ağırlıkları:

Türkçe %13
Matematik %13
Sosyal Bilimler %7
Fen Bilimleri %7


AYT Nedir?

Alan Yeterlilik Testi AYT, YKS’nin ikinci oturumudur. Bu sınava 4 yıllık bölüm tercih etmek isteyen Sözel, Sayısal ve Eşit Ağırlık öğrencileri başvurmaktadır. AYT’ye başvurmayan adaylar 4 yıllık bölüm tercih edemezler. AYT Sınavı 40 Matematik, 40 Türkçe, 40 Fen Bilimleri ve 40 Sosyal Bilimler konularından olmak üzere toplamda 160 soruluk bir sınavdır. Adaylara 160 soruluk çoktan seçmeli test için toplam 180 dakika süre verilir.  AYT Sınavı’nda 180 olan baraj puanı 2021 yılı itibari ile 170’e düşürülmüştür. Yani AYT Sınavında 170 puan barajını geçen adaylar 4 yıllık bölümleri tercih edebilirler. YKS puanları hesaplanırken AYT Sınavı’nın %60’ı hesaplamaya dahil edilir. 2021 yılı itibari ile TYT baraj puanları da düşürülmüştür. AYT Puanının hesaplanabilmesi için TYT sınavından en az 140 puan alınmış olması gerekir. Sözel puanı hesaplanırken adayların Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler 1 – 2 testlerini çözmeleri beklenir, çözülen Matematik sorularının YKS Sınavı’nda olduğu gibi puanlamaya bir etkisi yoktur.

AYT Sözel Testi Ağırlıkları – Türk Dili ve Edebiyatı %18 , Sosyal Bilimler 1: Tarih %7, Coğrafya %5, Sosyal Bilimler 2: Tarih 2 %8, Coğrafya 2 %8, Felsefe Grubu %9, DKAB %5
AYT Sayısal Testi Ağırlıkları – Matematik %30, Fizik %10, Kimya %10, Biyoloji%10
AYT Eşit Ağırlık Testi Ağırlıkları – Türk Dili ve Edebiyatı %18, Matematik %30, Tarih 1: %7, Coğrafya 1: %5


Sayısal, Sözel ve Eşit Ağırlık Puan Türüne Göre Çözülmesi Gereken Testler:

SAYISAL Matematik Fen Bilimleri
SÖZEL Türk Dili ve Edebiyatı Sosyal Bilimler 1 / Sosyal Bilimler 2
EŞİT AĞIRLIK Matematik Türk Dili ve Edebiyatı + Sosyal Bilimler 1

 

YDT Nedir?

YKS Dil Sınavı YDT, Yabancı Dil öğrencilerinin girdikleri 2. oturum sınavıdır. Diğer bir değişle yabancı dil bölümlerine yerleşmek isteyen adaylar, alan sınavı olarak AYT Sınavı yerine YDT sınavına girmektedir. YKS Dil puanının hesaplanabilmesi için YDT Sınavı adaylarının öncelikle TYT Sınavına girmesi gereklidir. Yabancı Dil Testi İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca, Rusça dillerinde yapılmaktadır. YDT Sınavı 80 sorudan oluşur ve her dil için ayrı soru kitapçığı bulunmaktadır. YKS puanları hesaplanırken %40 TYT, %60 YDT puanı etkilidir.

YDT Testi Ağırlıkları – Yabancı Dil: %60

 

YKS Nedir, En İyi YKS Kursu
TYT, AYT ve YDT Sınavlarına Hazırlıkta İhtiyaç Duyduğun Tüm Kaynaklar Başarı Garantili Online YKS Kursu‘nda Sizleri Bekliyor!

YKS Sınavlarına Nasıl Hazırlanılır?

YKS Sınavlarına hazırlanmayı düşünen 11. sınıf, 12. sınıf ve mezun grup öğrencileri kendileri için en doğru çalışma yöntemini seçebilmek için uzun araştırmalar yapıyor. Akıllara en çok gelen sorulardan biri de “Sınavlara dershaneye gitmeden kendim çalışabilir miyim?” sorusu. Bu sorunun cevabı öğrencilerin ortaokul ve lise öğrenimlerini ne kadar iyi aldığına göre değişkenlik gösterse de daha sonra yaşanacak sene kayıplarının önüne geçebilmek adına en doğru yöntem destekleyici kurslardan yardım almak diyebiliriz. Bu sefer de akıllara “Hangi Kursu seçeceğim?” sorusu geliyor. Öncelikle ÖSYM YKS Sınav formatı belli olan bir sınavdır. Bu yüzden adayların sorumlu oldukları müfredat önceden bellidir. Kurs tercihi yaparken önemli olan sınav formatına uygun eğitim veren kurumları tercih etmektir. YKS Kurs ücretlerine bakıldığında çok farklı rakamlar ortaya çıkabilmektedir. Yüz yüze eğitim veren kurumlar kira, elektrik su gibi ve çalışan giderlerini de kurs ücretlerine yansıtmak durumundadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yaygınlaşan online eğitim sisteminde ise YKS Kurs ücretlerinin daha hesaplı olduğu görülmektedir. Bu durumda aynı eğitimi çok daha ucuza ve yolda vakit kaybetmeden almak daha avantajlı bir seçenektir.

ÖSYM YKS Sınavına Hazırlıkta En İyi Online YKS Kursu Nasıl Seçilir?

Daha iyi bir YKS Hazırlık süreci geçirmek adına şehir değiştiren, özel yurtlarda kalarak dershaneye giden birçok öğrenci mevcut. Fakat online YKS Kursları ile artık sizin dershaneye gitmenize ve tonlarca masrafa girmenize gerek yok. Çünkü aradığınız YKS dershanesi bir tıkla evinize ve cebinize geliyor. Online YKS Kursları ile çok daha uygun fiyatlara sayısız avantajdan yararlanan öğrenciler yaşadıkları sınav hazırlık stresinin ve motivasyon kayıplarının azaldığını dile getiriyor. Çünkü Online YKS Eğitimleri ile öğrenciler kendilerine ve sevdiklerine de vakit ayırabiliyor. Online YKS Eğitimlerinden verim alabilmek için:
1. Online Eğitim alanında deneyim sahibi olan ve teknik altyapısı güçlü kurumları seçmek,
2. Daha önce YKS Sınavlarında başarıya ulaşmış adayların olduğu kursları seçmek,
3. 7/24 ulaşabileceğiniz, sınav öncesi ve sınav sonrası rehberlik desteği sağlayan kursları seçmek,
4. Kaynak bakımından ihtiyaç duyduğunuz kaynakları size sağlayan kursları seçmek,
5. Güncel sınav formatını yakından takip eden ve ÖSYM’ye uygun ders içerikleri üreten kursları seçmek oldukça önem arz ediyor.

10 yılı aşkın süredir yapmış olduğu online eğitimler ile sayısız öğrenciyi başarıya ulaştıran Nettekurs, Online YKS Kursu ile TYT AYT YDT Sınavlarına hazırlıkta ihtiyaç duyduğunuz tüm desteği size sağlıyor. Üstelik kurs merkezi eğitimin başkenti Ankara’da bulunuyor. Türkiye’nin en kaliteli YKS alan hocalarını sizler için bir araya getirerek YKS Sınavlarına en etkili şekilde hazırlanmanızı amaçlıyor.

Nettekurs Online YKS Kursu:

Başarı garantili bir Online YKS Kursu hayal edin. Bu hayal artık imkansız değil. Nettekurs adayların ihtiyaç duyabilecekleri her türlü desteği sağlamak adına 7/24 çalışmalarını sürdürüyor. Tek dönem ücreti ile tüm kurs içeriklerini 2 yıl boyunca sınırsız tekrar ile erişime açıyor. Çünkü Nettekurs Online YKS Kursu için öğrencinin başarısı her şeyden önce geliyor. Tamamen başarı odaklı eğitim anlayışı ve en düşük ücret en iyi hizmet felsefesi ile hareket eden Online YKS Kursumuz her sene sayısız başarıya imza atıyor.

Nettekurs YKS Kursu’nun Avantajları:

1. YKS Canlı dersleri etkileşimli olarak ilerler, dilediğiniz an hocalara soru sorma ve cevap alma şansınız olur. Böylece YKS dersleri özel ders rahatlığında işlenir.
2. YKS Adaylarımız diledikleri an çalışmaya başlayabilsinler diye, kurs paketlerini satın alan üyeler bir önceki döneme ait ders videolarına da erişebilirler. Böylece canlı dersler başlamadan video dersler ile YKS Sınavına hazırlanma sürecinizi hemen başlatabilirsiniz.
3.  Ayrıca canlı derslerimiz işlendikten sonra sisteme yüklenir.  Böylelikle tüm YKS ders videolarını sınırsız tekrar hakkı ile dilediğiniz kadar dinleyebilirsiniz.
4. Tüm YKS Kaynakları 7/24 boyunca erişime açıktır. İstediğiniz an interneti olan her yerden Online YKS içeriklerine bir tıkla ulaşabilirsiniz. Üstelik Nettekurs YKS Kursu içerikleri tüm tablet, bilgisayar ve mobil cihazlarda kullanılabilir.
5. Derslerde kullanılan aktif ve çoklu öğretme modeli ile yoğun konu anlatımları ile vakit kaybetmezsiniz. Onun yerine sınav odaklı bir öğrenme süreci geçirerek başarıya ulaşırsınız.
6. Motivasyon ve rehberlik desteği YKS Hazırlık sürecini yönetmek açısından oldukça önemlidir. Nettekurs YKS Kursu üyelerine özel çalışma programları hazırlar. Uzman YKS Eğitmen kadromuz ve Rehberlik ekibimiz öğrencilerin sorularına çözümler sunar.
7. Nettekurs 7/24 hizmet vermektedir. Karşılaşabileceğiniz her türlü soruna karşı dilediğiniz an çözüm bulabilirsiniz.
8. nettekurs.com ile sınava hazırlanırken başka herhangi bir kaynak arayışına girmenize gerek kalmaz. YKS Sınavı’nda başarıya ulaşmak için ihtiyaç duyabileceğiniz tüm yazılı, basılı, görsel ve işitsel ders kaynakları ve YKS kitapları kurs programı dahilinde sizlere ulaştırılmaktadır.
9. YKS Derslerini ücretsiz deneme şansınız vardır. Türkiye’de bir ilk olan “ücretsiz dene” uygulaması ile, sitemize üye olduktan sonra tüm YKS Yayınlarını deneme süresi boyunca kullanarak En İyi Online YKS Kursu hakkında fikir edinebilirsiniz. YKS içeriklerinden memnun kalmaz ve kayıt olmak istemezseniz kullandığınız içerikler için hiçbir ücret ödemezsiniz.
10. Online YKS Kursu‘nun tüm içerikleri Güncel YKS Konuları ve Çıkmış YKS Soruları incelenerek özenle hazırlanır. Bu sayede ÖSYM YKS Sınavı anında karşılaşacağınız hiçbir soru sizin için sürpriz olmaz.

Sınırları ortadan kaldıran Online Dershane Nettekurs’un, En İyi Online YKS Kursu içerikleri ile sınava eksiksiz hazırlanmak için hemen şimdi sitemize kaydolarak “ücretsiz deneme” sürecinizi başlatabilirsiniz.

YKS Sınavları ile ilgili daha fazla içeriğe ve blog yazılarımıza ulaşmak için YKS Kategori sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

“Başarıya ulaşmak için doğru adımları birlikte atalım.”


1 Yorum

  1. YKS Sınavları ile ilgili her türlü sorunuzu aşağıda bulunan “SORU SOR” kısmından bizlere iletebilirsiniz. Uzman YKS TYT AYT YDT Rehberlik ekibimiz yapmış olduğunuz yorumlara en kısa sürede geri dönüş sağlayacaktır. Değerli yorum, görüş, öneri ve sorularınızı bekliyoruz.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz