TIPDİL Nedir? TIPDİL Sınavına Online TIPDİL Kursu ile Nasıl Hazırlanılır?

1
6050

TIPDİL Nedir? TIPDİL Sınavına Online TIPDİL Kursu ile Nasıl Hazırlanılır?

Bu yazımızı bu yıl ilk kez TIPDİL Sınavı‘na hazırlanacak olan ve aklında “TIPDİL Nedir? TIPDİL’e Nasıl Çalışılır? TIPDİL mi YÖKDİL mi? En İyi Online TIPDİL Kursu Hangisi?” gibi sorular olan hekim adaylarımız için hazırladık. Eğer TIPDİL’e hazırlanmak istiyor ve nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, TÖMER TIPDİL Sınavı ile ilgili sıkça sorulan soruların cevaplarına yazımızın devamını okuyarak ulaşabilirsiniz.

TIPDİL Nedir?

DUS ve TUS Sınavları için gerekli olan dil muafiyetini sağlamak için adayların YÖK tarafından denkliği kabul edilen yabancı dil seviye tespit sınavlarından birisine girerek 50 ve üzerinde bir puan almaları beklenmektedir. Bu yüzden DUS ve TUS’a hazırlanan adaylar, YÖKDİL, YDS ve TIPDİL Sınavlarına başvurmaktadır. TIPDİL Sınavı da YDS ve YÖKDİL’e benzer bir sınav olmakla birlikte kapsamı daha dar olan bir dil yeterlilik sınavıdır. Tıp Dil Sınavı, 2014 yılından beri yapılmaktadır ve TIPDİL Soruları Ankara Üniversitesi TÖMER (Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi) tarafından hazırlanmaktadır.

TIPDİL’de Kaç Soru Vardır?

TıpDil Sınavı 80 sorudan oluşmaktadır. Adaylara bu sorular için toplamda 150 dakika yani 2,5 saat süre verilmektedir. TÖMER TIPDİL Sınavı, İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerinde yapılmaktadır. Adaylar bir sınav döneminde bu dillerden yalnızca birine ait sınava girebilmektedir.

TIPDİL Sınavı Konuları ve Soru Dağılımı:

Gramer Bilgisi ve Kelime 23 Soru
Cümle Tamamlama 13 Soru
Çeviri 14 Soru
Paragraf 20 Soru
Paragraf Tamamlama 6 Soru
Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümle 6 Soru


TIPDİL Kaç Sene Geçerlidir?

Tıp Dil Sınavı, sınav sonucunun açıklandığı tarihten itibaren 5 sene boyunca geçerlidir. Tıpdil sınavı başvuru tarihleri ve sınav sonuçlarının kaç günde açıklandığı bilgisi ise yıldan yıla değişiklik gösterebilmektedir.

TIPDİL Kolay Mıdır?

TIPDİL Sınav Soruları ağırlıklı olarak tıbbî literatürden gelmektedir. Ayrıca adayların hedeflediği puan 50 barajı olduğu için diğer yabancı dil seviye tespit sınavlarına kıyasla sağlıklı bir çalışma prensibi ile başarılı olunabilecek düzeyde bir sınavdır.

TÖMER TIP Dil Sınavı’na Kimler Girebilir?

Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği ya da Sağlık Bilimleri ile ilgili fakültelerin öğrencileri, uzmanlık eğitimi alanlar ve uzmanlık eğitimine devam edenler, tıp, diş hekimliği ya da sağlık bilimleri fakültelerinin ilgili bölümlerinden mezun olan ya da mezun olabilecek durumda olan kişiler TIPDİL Sınavı’na başvurabilirler.

TIPDİL Başvuruları Nasıl Yapılır?

TIPDİL bir ÖSYM Sınavı olmadığından net bir sınav başvuru tarihi yoktur. Fakat çoğunlukla Şubat ve Haziran dönemlerinde olmak üzere yılda 2 kez gerçekleştirilir. Sınav ücretleri ve başvuru koşulları her sene belirlenen dönemlerde kılavuz üzerinden adaylara duyrulur. TIPDİL Başvuruları ilan edilen tarihlerde ” aday.ankara.edu.tr ” adresinde Aday Bilgi Sistemi üzerinden gerçekleştirilir.

TIPDİL Kursu, Tıp Dil Sınavı
Sınırları ortadan kaldıran dershane Nettekurs’un Online TIPDİL Kursu ile yabancı dil engelinden tek dönemde kurtulabilirsiniz!

TIPDİL Mi YÖKDİL Mi?

Dil yeterliliği elde etmek için TIPDİL Sınavı haricinde YÖKDİL ya da YDS Sınavları’na da girilebilir. Akademik kariyer hedefleyen adayların YÖKDİL ya da YDS Sınavlarına girmeleri gerekmektedir. Kapsam bakımından YDS Sınavı diğer yabancı dil sınavlarından daha zorlayıcı bir sınavdır. YÖKDİL Sınavı ve TIP DİL Sınavı ise birbirine benzer sınavlardır. Fakat sadece dil yeterliliği alma amacı ile sınava hazırlanacak olan adayların TIPDİL Sınavına girmeleri yeterli olacaktır.

TIPDİL Sınavı’na Nasıl Çalışılır?

Her yıl, TUS ve DUS sınavlarına giren yüz binlerce aday dil yeterlilik engelini aşmak amacıyla yabancı dil seviye tespit sınavlarına da başvuruyor. Bu süreçte ” Tıpdil’e Nasıl Hazırlanırım?, “En İyi TIPDİL Kursu Hangisi?” gibi sorular adayların zihinlerini oldukça meşgul edebiliyor. Öncelikle TIPDİL Sınavı, adayların 50 baraj puanını almayı hedefledikleri bir sınav. Akademik kariyer hedefi olan adaylar için hazırlanan YÖKDİL ve YDS gibi sınavların kapsamı daha geniş olduğu için bir kıyaslama yapacak olursak TIPDİL Sınavı’nın zorluk seviyesinin daha düşük olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden doğru bir çalışma programı ile İngilizce temeli olmayan adayların bile Tıp dil sınavında büyük başarılar elde etmesi mümkün.

Yabancı dil engelini aşabilmek için gerekli 50 puanı alabilmek adına adayların TIPDİL Sınavı’nda ortalama 40 soruyu doğru cevaplamış olması gerekiyor. Gramer ve kelime bilgisinden yaklaşık 23 soru geliyor, yani yoğun bir gramer ve kelime çalışması yaparak bu alandan yüksek netler elde edilebiliyor. Ayrıca TIPDİL Sınavında tibbî literatüre ait kelimeler kullanıldığından doğru çalışma stratejisi ile okuma ve anlama ile ilgili konularda da adaylar kısa sürede büyük ilerleme kaydediyor.


Doğru Çalışma Programı Nasıl Oluşturulur?

Öğrenme süreci kişisel farklılıklara göre çeşitlilik gösterir. Bu yüzden temeli olmayan ve sınav geçmişi olmayan bir kişinin tek başına sınava hazırlık sürecini başarılı olarak sürdürebilmesi çok zordur. Sınavlara kendi çabalarıyla hazırlanan adayların tavsiyelerine ve motivasyon konuşmalarına uyarak başarı beklemenin sonucu çoğunlukla hüsran olabilmektedir. Çünkü çocukluğundan beri İngilizce dizi izleyen, bu dile yıllardır maruz kalan bir birey ile İngilizce çalışmaya Lisede başlamış bir bireyin öğrenme hızı aynı olamaz. Bu tip durumlarda en sağlıklı çalışma yöntemi kişisel seviyenize uygun eğitim hizmetini size sunan bir eğitim kurumundan profesyonel destek almaktır. Temeli sağlam atarak ileride yaşanacak olan maddi ve manevi kayıpların önüne geçmek mümkündür. Aynı zamanda Yabancı Dil kursları sınava yönelik hazırlanan çalışma programları ile başarıya ulaşma sürenizi de kısaltmaktadır.

Sınavlara hazırlık süreçlerinde Online TIPDİL Kursları adaylara birçok avantaj sunmakta ve tek dönemde dil engelinden kurtulmayı mümkün hale getirebilmektedir. Online eğitimler maddi ve manevi kayıpların önüne geçerek adayların kendilerine zaman ayırmasına da olanak sağlamaktadır. Ayrıca online eğitimlerin dilediğiniz an dilediğiniz yerden izlenebilen içerikleri ile çalışma süreci daha verimli hale gelmektedir.

TIPDİL Paragraf Soruları Nasıl Çözülür? TIPDİL Soru Dağılımı  başlıklı yazımızı okuyarak ve TIPDİL Kategori sayfamızı ziyaret ederek TIP DİL Sınavları ile ilgili daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Nettekurs Online TIPDİL Kursu:

10 yılı aşkın tecrübemizi Türkiye’nin En İyi TIPDİL Yayınları ve Uzman Hocaları ile birleştirerek Nettekurs Online TIPDİL Kursu‘nu siz değerli hekimlerimizin hizmetine sunuyoruz. Online Eğitim Platformları içerisinde adaylara en uygun fiyatla en iyi hizmeti verebilmek amacıyla sürdürdüğümüz eğitimlerimiz sonucunda her sene üyelerimizi başarıya ulaştırıyoruz. Nettekurs’un Online TIPDİL Eğitimleri ile ilgili üyelerimizin yorumlarını incelemek isterseniz Nettekurs Kullanıcı Yorum Sayfası‘ nı ziyaret edebilirsiniz.

Nettekurs ile Siz de Sınırları Ortadan Kaldırabilirsiniz!

1. Her nerede olursanız olun, Eğitimin Başkenti Ankara’nın en seçkin hocaları tarafından anlatılan canlı TIPDİL Derslerini yalnızca bir tık ile parmaklarınızın ucuna taşıyoruz.
2. Online Kurs içerikleri olarak konu anlatımı ve soru çözümlerini, canlı dersler, video dersleri, TIPDİL kursumuza özel çıkmış TIPDİL Soruları incelenerek hazırlanan TIPDİL yayınlarını ve diğer tüm güncel TIPDİL kaynaklarını çok uygun fiyatlarla sizlerle buluşturuyoruz.
3. Her seviyeye ve ihtiyaca yönelik eğitimi alma fırsatı sunuyoruz. İngilizcesi zayıf olan adaylarımızı önce Temel İngilizce ardından TIPDİL Canlı Dersleri ile tam anlamıyla TIP DİL Sınavı’na hazırlıyoruz.
4. Canlı Derslerimizde Tıp Dil Sınavına yönelik Soru Çözümleri ve Tüyolar ile tüm eksiklerinizi tamamlıyoruz.
5. Gramer, Temel Kelime Bilgisi Eğitimi, Okuma Çalışmaları, Kelime Çalışmaları, Genel Gramer Taraması, Özgün Soru Çözüm Teknikleri ve TIPDİL Soru Çözümü derslerini 7 gün 24 saat boyunca üyelerimizin kullanımına sunuyoruz.
6. Türkiye’nin En İyi Online Tıpdil Kursu‘nun tüm içeriklerini sınırsız tekrar hakkı ile azami 2 yıl süre ile erişiminize açık tutuyoruz.
7. Tüm Aşamaların Yazılı PDF Kaynaklarını Ücretsiz olarak sistemimize yüklüyoruz.
8. Uzman rehberlik ekibimiz tarafından hazırlanan güncel çalışma programları ve 7/24 koçluk hizmeti ile adaylarımızın her anlamda en büyük destekçileri oluyoruz.
9. Canlı TIPDİL Derslerimiz etkileşimli olarak ilerliyor. Bu sistem sayesinde adayların diledikleri an akıllarına takılan soruları sorabilme ve cevap alabilmesine imkan sağlıyoruz. Böylece özel ders rahatlığında bir çalışma süreci geçirme fırsatı sunuyoruz.
10. Aradığınız En İyi Tıp Dil kursunu parmaklarınızın ucuna getiriyoruz. Tüm cihazlarda kullanıma uygun online Tıp Dil içeriklerini en iyi hizmet garantisiyle evinize ve cebinize taşıyoruz.
11. “ÜCRETSİZ DENE” sistemimiz ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyoruz. Sunduğumuz avantajları birebir canlı deneyimleyebilmeniz ve Online TIPDİL Kursu‘muza kaydolmadan önce fikir sahibi olabilmeniz adına nettekurs.com‘a üye olan adaylarımıza deneme süresi boyunca tüm içeriklerimizi ücretsiz olarak erişime açıyoruz.

Dil engelini birlikte aşalım diye sizleri nettekurs.com’un En İyi Online TIPDİL Kursu ile yabancı dil sınavlarına hazırlanmaya davet ediyoruz. Hemen şimdi üye olarak deneme sürenizi başlatabilir, Nettekurs‘un sizlere sunduğu avantajlarla hemen şimdi tanışabilirsiniz!

1 Yorum

  1. TIPDİL Sınavı ile ilgili her türlü sorunuzu, görüş ve önerinizi dilediğiniz an aşağıda yer alan “SORU SOR” bölümünü kullanarak bizlere iletebilirsiniz. Uzman TIPDİL Rehberlik ekibimiz en kısa sürede yorumlarınıza dönüş sağlayacaktır.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz