TIPDİL Paragraf Soruları Nasıl Çözülür? TIPDİL Soru Dağılımı

0
9977

TIPDİL Paragraf Soruları Nasıl Çözülür? TIPDİL Soru Dağılımı

Sağlık bilimleri konularının ağırlıkta olduğu TÖMER TIPDİL sınavı soruları; soru içerikleri, soruların kapsamı ve soru tarzı olarak YDS sınavından ayrılır. Peki TIPDİL sınav sorularını diğer yabancı dil sınavlarından ayıran nedir? TIPDİL soru dağılımı ve TIPDİL konuları YDS’den farklı mıdır? Yazımızda TIPDİL soru dağılımını inceleyerek sınavın içeriğini ele alırken kelime-gramer bilgisi ve okuma-anlama becerisini ölçen TIPDİL paragraf soruları hakkında da bilgi verecek, TIPDİL paragraf sorusu nasıl çözülür? sorusuna yanıt olabilecek videolarla sınavın kapsamını değerlendireceğiz. TIPDİL soru çözümü ve konu anlatımı videolarının devamı için Nettekurs’u ziyaret edebilir, hemen ücretsiz deneme sürenizi başlatarak online eğitim avantajıyla tanışabilirsiniz! >>Online TIPDİL Kursu Ücretsiz Dene!

TIPDİL Paragraf Soruları Nelerdir?

YDS ve YÖKDİL gibi yabancı dil yeterliliğini ölçen sınavlardaki belli başlı soru kalıpları, Ankara Üniversitesi TÖMER tarafından düzenlenen TIPDİL sınavında da yer alır. Özellikle gramer, kelime, okuma-anlama bilgisini bir arada ölçen cloze testler, TIPDİL paragraf soruları içinde büyük yer kaplar. Tüm TIPDİL konuları ve gramer kurallarını tek bir soruya toplayan bu soru kalıbı, TIPDİL soru dağılımının neredeyse 4/1’ini oluşturmaktadır. TIPDİL paragraf soruları, her birinde 4 soru yer alan 5 ayrı paragraftan oluşan soru tiplerinin yanında cümle tamamlama ve çeviri sorularıyla da karşımıza çıkar.

Aşağıdaki videolarda TIPDİL paragraf soru çözümlerini bulabilir ve TIPDİL soru dağılımı içindeki TIPDİL konuları, sınav tüyoları ve diğer soru kalıplarıyla ilgili tüm ders materyalleri için Online TIPDİL Eğitimlerine göz atabilirsiniz.

 

TIPDİL Soru Dağılımı

YDS’de olduğu gibi TIPDİL sınavında da 80 soru bulunur. Okuma-anlama, kelime-gramer bilgisine yönelik hazırlanan farklı soru tipleri, sınavda farklı oranlarla yer almaktadır. TIPDİL konuları ve konuların sınavdaki tahmini sayılarını gösteren TIPDİL soru dağılımını aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

TIPDİL Konuları Soru Sayısı          
Kelime Bilgisi ve Dil Bilgisi 23
Paragraf Sorusu (Her birinde 4 soru yer alan 5 ayrı paragraf) 20
Cümle Tamamlama 11
İngilizce Türkçe Çeviri 7
Türkçe İngilizce Çeviri 7
Paragraf Tamamlama 6
Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümleyi Bulma 6

Geçmiş yılların TIPDİL soruları incelenerek oluşturulan TIPDİL soru dağılımı tablosunda görüleceği gibi sınavda en çok çıkan TIPDİL konuları; kelime bilgisi, dil bilgisi ve TIPDİL paragraf sorularıdır.

TIPDİL Konuları Nelerdir?

Ankara Üniversitesi TÖMER tarafından hazırlanan TIPDİL sınavı, diğer yabancı dil sınavlarından farklı olarak sadece TUS ve DUS sınavına girecek kişiler için düzenlenir. >> TUS’a Kimler Girebilir? DUS’a Kimler Girebilir?

Sağlık bilimlerinde uzmanlık eğitimine geçişi kolaylaştırmak için hazırlanan TIPDİL konuları, sınavın amacına uygun olarak değiştirilmiştir. Peki TIPDİL’in YDS ve YÖKDİL’den farkı nedir? TIPDİL soruları nelerdir? TIPDİL soru dağılımı içinde belirtilen soru tiplerinin neredeyse tamamı YDS ve YÖKDİL sınav sorularıyla aynıdır. Sınavı YDS ve YÖKDİL’den ayıran, seçilen TIPDİL sınav konularıdır. Paragraf ve çeviri sorularında ele alınan konular diğer dil sınavlarında karışık iken TIPDİL konuları, sağlık bilimlerinden seçilir. Bu nedenle TUS ve DUS’a girecek hekimler için sınav soruları daha kolay anlaşılabilir ve çözülebilir hale gelmektedir.

En Çok Sorulan TIPDİL Kelimeleri Nelerdir?

Yabancı dil sınavlarında başarıya götüren püf noktalardan biri, en çok sorulan kelimelerle yapılan okuma ve çeviri çalışmalarıdır. TIPDİL soru dağılımı içinde gördüğünüz soru tiplerinde ve TIPDİL konularında gramer bilmeden de soruyu çözebilmenin yolu çoğu zaman kelime bilgisinden geçer. TIPDİL soru dağılımı gibi geçmiş yılların TIPDİL sınavları incelenerek oluşturulan TIPDİL en çok çıkan kelimeler listesini blogumuzda bulabilirsiniz. >> En Çok Çıkan 1000 TIPDİL Kelimesi
TIPDİL en çok çıkan kelimelerle yapılan akademik okuma çalışmalarını, dershaneyi aratmayan canlı dersleri ve sınırsız tekrar ile her dersi pekiştirebileceğiniz videolar ise Nettekurs.com’da sizi bekliyor. >> Online TIPDİL Kursu

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz