TIPDİL Sınavına Kimler Girebilir? TIPDİL ‘e Kimler Başvurabilir?

0
4780

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/nettekurs/public_html/blognettekurs.com/wp-content/plugins/cbxdynamicsidebar/public/class-cbxdynamicsidebar-public.php on line 118

TIPDİL Nedir? TIPDİL Sınavına Kimler Girebilir?

TIPDİL sınavı Ankara Üniversitesi tarafından düzenlenen bir yabancı dil sınavıdır. Tıpta Uzmanlık Eğitimine Giriş (TUS) ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimine Giriş (DUS) sınavlarına girerek alanlarında uzmanlık derecesi almak isteyen adaylardan dil yeterliliğini gösteren sınav puanı da istenmektedir. Bu noktada adayların katıldığı farklı yabancı dil sınav sonuçları geçerli sayılmaktadır. TIPDİL sınavı da bu sınavlardan bir tanesidir. Peki TIPDİL nedir? TIPDİL sınavına kimler girebilir? TIPDİL ‘e kimler başvurabilir? Adaylar dil yeterliliğini belgelemek için sadece TIPDİL sınavına mı girebilirler? Yazımızda bu soruların yanıtlarından yola çıkarak hem sınav hakkında hem de sınava kimlerin girebileceği hakkında bilgi vermiş olacağız. ‘TIPDİL nedir?’ ve ‘TIPDİL ‘e Kimler Başvurabilir ?‘ sorularına yanıt alıp sınava girmeye karar veren adaylar, 2018 TIPDİL Sınavı Ne Zaman başlıklı yazımızda sınav tarihlerini bulabilirler.

TIPDİL Nedir?

TIPDİL sınavı Ankara Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) tarafından düzenlenen bir yabancı dil sınavıdır. 80 adet seçmeli sorudan oluşan sınav; sözcük bilgisi, dil bilgisi, çeviri ve okuduğunu anlama sorularından oluşmaktadır. TUS ve DUS sınavı değerlendirilirken İngilizce, Fransızca ve Almanca olmak üzere üç yabancı dil yeterliliği kabul edildiği için TIPDİL yalnızca İngilizce değil; Fransızca ve Almanca olarak da düzenlenmektedir. Peki TIPDİL sınavını ülkemizde yapılan diğer dil sınavlarından ayıran nedir? TIPDİL Sınavına Kimler Girebilir? TIPDİL ‘e Kimler Başvurabilir?
tıpdil nedir, tıpdil sınavına kimler girebilir, tıpdil 'e kimler başvurabilir

TIPDİL Sınavına Kimler Girebilir?

TIPDİL Nedir sorusu ile birlikte sınavla ilgili en çok merak edilen sorulardan bazıları da ‘TIPDİL sınavına kimler girebilir?’ ve ‘TIPDİL ‘e kimler başvurabilir?’. Özellikle YDS ile amaç ve içerik olarak benzer olması nedeniyle birçok aday TIPDİL başvuru kriterleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istemektedir. YDS ve TIPDİL arasındaki en temel fark sınavı düzenleyen kurum ve TIPDİL sınavına girebilecek aday kitlesinin farklı olmasından kaynaklanır. TIPDİL sınavı Ankara Üniversitesi tarafından düzenlenmektedir. Sınavın temel amacı ise TUS veya DUS sınav puanları ile birlikte aranan dil yeterliliğinin belgelenebilmesidir. TIPDİL sınavı, sadece bu amaca yönelik düzenlenmekte ve adaylar İngilizce, Fransızca veya Almanca düzenlenen üç sınavdan istediğine girebilmektedir. Sadece TUS ve DUS sınav puanları ile birlikte değerlendirilmesi nedeniyle TIPDİL sınavına TUS ve DUS ‘a katılacak adaylar girebilmektedir.

TIPDİL Sınavına Sadece Mezunlar Mı Girebilir?

Bir önceki başlıkta TIPDİL ‘e kimler başvurabilir sorusunu TUS ve DUS ‘a girecek adaylar olarak yanıtlamıştık. Daha detaylı bir açıklama yapacak olursak; TIPDİL sınavına Tıp, Diş Hekimliği ya da Sağlık Bilimi ile ilgili fakültelerde öğrenci olanlar, uzmanlık eğitimine devam edenler ve mezun ya da mezun olacak durumda olan kişiler girebilir. Bu nedenle TIPDİL sınavına katılmak için mezun durumda olmanıza gerek yoktur. Uzmanlık eğitiminiz devam ediyorken TUS veya DUS sınavına girecekseniz ya da öğrenci durumundayken sınava girecek, aldığınız puanı ilerleyen senelerdeki TUS ve DUS puanlarınızla birlikte kullanacaksanız TIPDİL ‘e başvuru yapabilirsiniz. Çalışırken veya uzmanlık eğitimi alırken TIPDİL sınavına başvurmak istiyor fakat yoğun dershane temposuna ayak uyduramıyorsanız Nettekurs.com online TIPDİL kursu sayesinde ihtiyacınız olan tüm ders materyallerini tek tık uzağınıza taşıyabilirsiniz. Canlı derslerde uzman eğitmenlerden özel ders niteliğinde eğitim alabilir ve canlı yayınların video kayıtlarını dilediğiniz zaman dilediğiniz sıklıkta izleyerek bilgilerinizi taze tutabilirsiniz.

TIPDİL Sınavından Alınan Not Nerede Geçerlidir?

TIPDİL sınav sonuçları 5 yıl süreyle geçerlidir. Adaylar, TUS ve DUS sınav sonuçları ile tercih ve başvuru yaparken TIPDİL puanlarını kullanabilirler. TUS ve DUS sınavının geçerli sayılabilmesinde yabancı dil yeterliliğinin rolü büyüktür. ‘Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği’ uyarınca TUS ve DUS puanlarının değerlendirilebilmesi için adayın Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında veya Üniversitelerarası Kurul Dil Sınavında yüz üzerinden en az elli puan almış olması ya da Yükseköğretim Kurulu tarafından bu puana denk kabul edilen uluslararası geçerliliği bulunan bir belgeye sahip olması şarttır. Yabancı dil koşulunun sağlanabilmesi için ise aday TIPDİL sınavından en az 50 puan almalıdır.

TIPDİL ‘e Nasıl Hazırlanabilirim?

TUS ve DUS sınav sonuçları yüksek olmasına rağmen yabancı dil yeterliliği kriterini sağlamayan adaylar sınav sonuçları ile tercih yapamamaktadır. Bu nedenle TUS ve DUS sınavında başarılı olabilmek için yalnızca uzmanlık alan konularında değil yabancı dil ağırlıklı çalışmaların yapılması da oldukça önemlidir. TIPDİL sınavında dilediğiniz puanı alabilmek, aynı zamanda TUS ve DUS ile ilgili aradığınız en kapsamlı kaynaklara ulaşabilmek için Nettekurs.com online TIPDİL eğitimlerinden faydalanabilirsiniz. Ankara Üniversitesi sınav sorularına en uygun formatta hazırlanan TIPDİL soru kaynakları ile bilgilerinizi test edebilir ve uzman eğitmenler eşliğinde canlı derslerde hem gramere yönelik hem de akademik okuma çalışmaları yapabilirsiniz. Aklınıza takılan her soruya etkileşimli canlı derslerde anında cevap alabileceğiniz gibi sınırsız tekrar hakkı ile derslerin videolarını izleyebilir ve bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz. Kesin kayıt yaptırmadan önce Nettekurs.com online TIPDİL kursu olanaklarını daha yakından tanımak ve kurs içeriklerini ücretsiz deneyerek canlı derslere konuk olmak için linkteki kutulardan TUS, DUS ve TIPDİL ‘i seçerek anında ücretsiz deneme sürenizi başlatın! >> Online TIPDİL Kursu Ücretsiz Dene!

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz