YDS (Yabancı Dil Sınavı) Nedir?

1
4024

YDS (Yabancı Dil Sınavı) Nedir?

YDS (Yabancı Dil Sınavı) Detayları

Yabancı Dil Sınavı (YDS) :Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavını ÖSYM tarafından gerçekleştirilir merkezi bir yabancı dil sınavdır. ÖSYM’ nin daha önceleri uyguladığı ÜDS ve KPDS sınavlarının da bu sınava dahil edilmesi ile birlikte kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere üniversiteler ve özel sektörlerde geçerliliği olan bir dil sınavıdır. Talep edilen kurum ve kuruluşlarda yabancı dil puanı için tüm adayların yılda iki kez yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’na (YDS) girmeleri gerekiyor.

 

YDS İlkbahar ve sonbahar dönemi olmak üzere iki defa yapılmaktadır:

YDS İlkbahar Dönemi Sınavı, Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish Dili), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch Dili), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca (Ukraince) ve Yunanca dillerinden, Sonbahar Dönemi Sınavı ise sadece Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusçadan yapılmaktadır.

Sınav 80 sorudan oluşur. Yanlışlar doğruları götürmez ve soruları cevaplandırmanız için size tanınan süre 150 dakikadır. Her doğru cevap 1.25’ lik bir puan seviyesine karşılık gelmektedir. Sınava herkes başvurabilir.

 

YDS puanları, seviyeleri ve memur dil tazminatı:

Yabancı dil seviyesi tüm adaylar için geçerli olmak üzere 100 tam puan üzerinden, seviye aralığıda ve memurlar için ödenen yıllık dil tazminatı tutarları aşağıda belirtilen şekilde uygulanır.

90 -100 arasındaki puanlar (A) seviyesi, 1500

80 – 89  arasındaki puanlar (B) seviyesi, 600

70 – 79  arasındaki puanlar (C) seviyesi, 300

60 – 69  arasındaki puanlar (D) seviyesi, x

50 – 59  arasındaki puanlar (E) seviyesi, x

 

YDS Engelini Nasıl Aşacağız  ?

ÖSYM yabancı dil seviyesi tespit sınavlarının mantığını kavramış ve özümsemiş, bu sınavlar konusunda 10 yıllardır biriktirdiği tecrübe ve yayınları size sunmak üzere bir tık kadar yakınınızda olan nettekurs.com Online YDS Kursu ile tek dönemde YDS kazanmak sürpriz değil bir gelenek olmuştur. Siz değerli ziyaretçilerimizi YDS engelini birlikte aşmak üzere Online YDS Kursumuzun sayfalarını incelemeye, derslerimizi ücretsiz denemeye hatta canlı yayınlarımıza konuk olarak katılıp işin uzmanları ile tanışmaya davet ediyoruz.  >>>>>>>>>>>>    nettekurs.com Online YDS Kursu

1 Yorum

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz