Online Dershane’nin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir? Neden Online Eğitim Tercih Etmeliyiz?

1
5856

Online Dershanenin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Dünya hızla değişiyor ve gelişiyor. Bundan 50 yıl önce hayal gibi gördüğümüz şeyler bugün gerçeğe dönüşebiliyor. Öyle ki mum ışığında ders çalışan, kara önlükleriyle okula ulaşmak için kilometrelerce yol yürümek zorunda kalan birçok nesil oldu. Onlara bir gün ihtiyaç duydukları tüm eğitimi tek tuşla evlerine taşıyabileceğimizi söylesek sizce tepkileri nasıl olurdu? Şüphesiz ki teknoloji günümüzün kurtarıcısı. Hayatımızla ilgili çok sayıda önemli işi bilgisayar teknolojileri aracılığıyla çözebiliyoruz. Bu yazımızda sınavlara hazırlıkta en büyük destekçilerimiz olan dershanelerin yerini almaya başlayan Online Dershanelerden bahsetmeyi amaçladık. Sizin de aklınızda “Online Dershane‘nin avantajları ve dezavantajları nelerdir? Online dershaneye kaydolarak sınavlarda başarılı olunur mu? Neden Online Eğitim Tercih Etmeliyim?” gibi sorular varsa doğru yerdesiniz. Yazımızın devamını okuyarak Online Dershaneler ve Online Eğitimler ile ilgili daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Online Dershane Nedir?

Online Dershane, fiziksel bir mekana bağlı kalmadan internet aracılığı ile eğitim veren bir dershane çeşididir. Online Eğitim ise Online Dershanelerin vermiş olduğu eğitim sistemini anlatan bir terim olarak karşımıza çıkmaktadır. Online Eğitimlerde öğrenicinin ve eğiticinin aynı ortamda bulunmasına gerek yoktur. Dersler sanal bir sınıf ortamında işlenir. Online Dershanelerde video, grafik, ses, çoklu ortam teknolojileri ve de bilgisayarlar aracılığı ile uzaktan eğitimler gerçekleştirilmektedir. Online Eğitimciliğin geçmişine baktığımızda ise 1900’lerden itibaren gelişmeye başladığını günümüzde ise oldukça yaygınlaştığını söyleyebilmek mümkündür. Sınavlara hazırlık eğitimlerinin yanı sıra aşçılık, işaret dili eğitimi, kişisel gelişim, yabancı dil eğitimleri, fotoğrafçılık, yaratıcı yazarlık vb. gibi birçok farklı alanda sanal sınıflarda online eğitimler verilmektedir. Bir diğer ifadeyle eğitimler günümüzde teknoloji aracılığıyla sanal sınıf ortamlarına taşınmaktadır.

Online Dershane ile Sınavlarda Başarılı Olunur Mu?

Geleneksel ve yaygın olan eğitim çeşidi olduğundan dershane dendiğinde aklımıza ilk olarak yüz yüze eğitim veren kurumlar geliyor. Oysa teknolojinin hayatımızın her alanında yaygınlaşmasının doğal bir sonucu olarak günümüzde gelişmiş ülkeler ve büyük eğitim kurumları öğretim süreçlerini online ortamlarda sürdürüyor. Dershanelerin bize sağladığı en büyük imkan şüphesiz ki disiplinli bir çalışma ortamı sunabiliyor olması, online dershaneler konfor alanımızı artırarak sınavlara daha motive ve daha disiplinli bir şekilde çalışmamıza olanak tanıyor.  Genel olarak baktığımızda geleneksel dershaneler ile online dershaneler arasında çok büyük farklar olmadığını söylemek mümkün. Fakat gittikçe zorlaşan şehir hayatı, günlük hayatın yoğunluğu ve zamanın gitgide oldukça değerli bir unsur haline geliyor olması online eğitimleri daha tercih edilebilir hale getiriyor. Eğitim ve dershane başarıya ulaşmada aracı görevi görüyor. En nihayetinde başarıya ulaştıran en önemli hamle ise kişinin kendi çalışma disiplini oluyor.

Nettekurs Online Dershane ile hayallerine ulaşan kursiyerlerimizden “Online Dershane Nasıldır?” sorusunun cevaplarını dinleyerek daha çok fikir sahibi olabilirsiniz:

Online Dershanenin Avantajları Nelerdir?

Günümüzde insanların en çok şikayet ettiği noktalardan biri haline gelen “zamanın yetersizliği ve verimsizliği” bizleri daha iyi ve pratik çözüm arayışlarına yöneltmeye başladı. Gittikçe artan trafik, insan kalabalığı beraberinde zamanımızı hızlı tüketilebilir hale getirdi. Bu yüzden bir insanın sahip olabileceği en değerli şeyin zaman olduğunu söylemek sanıyorum ki yanlış olmayacaktır. Fakat teknoloji bu noktada imdadımıza yetişerek hayatın birçok noktasında zamanımızı daha verimli kullanabilmemize olanak tanıyor. Örneğin artık banka kuyruklarında saatlerce beklemek yerine mobil cihazlarımızdan dilediğimiz an ödemelerimizi birkaç dakika içerisinde gerçekleştirebiliyoruz. Böylece bankaya gitmek için yolda harcadığımız zaman ve beklerken kaybettiğimiz zamanı kendimize ayırabilme fırsatımız oluyor. Aynı durum dershaneler için de geçerli.

Bir lise son sınıf öğrencisi hayal edelim. Bir yandan okula giderken diğer yandan üniversite sınavına hazırlanıyor. Bu yüzden sabah erkenden kalkıp okula gidiyor, eve geliyor. Tekrar hazırlanıp dershaneye gidiyor ve tekrar eve geliyor. Şüphesiz ki bu öğrenci enerjisinin ve zamanının çoğunu ulaşım için harcıyor. Bir diğer açıdan bu öğrencimiz büyük bir şehirde yaşamıyorsa belki de iyi bir dershaneye bile gidemiyor ya da ilçe değiştirmesi gerekiyor. İşte bu noktada Online Dershaneler devreye giriyor. Online Dershanelerin en güzel yanlarından birisi kişilere fırsat eşitliği sağlıyor olması. Dünya’nın her neresinde yaşıyor olursanız olun bilgisayarınız, tablet ya da telefonunuz aracılığı ile en iyi öğretmenlerden ders alma şansına sahip oluyorsunuz ve bunun için ekstra bir ücret ödemek zorunda kalmadığınız gibi zaman kaybetmiyorsunuz. Bu durum Online Dershanelerin en büyük avantajlarının başında geliyor.

Online Dershane , Online Eğitim, Nettekurs
Türkiye’nin En İyi Online Eğitim Dershanesi ile Sınırları Ortadan Kaldırarak Başarıya Ulaşmak Şimdi Parmaklarınızın Ucunda!

Online Dershanelerin bir diğer avantajı ise zaman ve mekan kısıtlaması olmadan ders çalışmamıza imkan sağlayabilmesi. Ders kaçırma, konuyu tekrar edememe, konulardan geri kalma gibi olaylar Online Eğitimler ile tarihe karışıyor. Not tutmaya çalışırken öğretmeninin sözlerini kaçıranlar, Online Eğitimleri diledikleri zaman tekrar tekrar dinleyebiliyorlar. Ya da hasta olduğunuz için derslerden geri kalmanıza gerek kalmadan kendinizi iyi hissettiğinizde kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

Sınava hazırlıkta en önemli unsur bireysel motivasyon. Dünya’nın en iyi öğretmenlerinden ders alıyor olsanız da verimli bir şekilde çalışmayınca başarılı olmak mümkün olmuyor. Bireysel motivasyonu sağlayan temel nokta da kendimize zaman ayırabiliyor olmak ve sevdiğimiz şeyleri yapabilmek. Bu yüzden Online Dershaneler yola ayırmamız gereken zamanı kendimize ayırmamıza olanak sağladığı için daha avantajlı konumdalar diyebiliriz.

Online Dershaneler ile ilgili bir diğer pozitif nokta da maddi konularda sayısız avantaj sağlıyor olması. Çünkü sanal dershanelerde personel, ısınma, temizlik, kira masrafları olmadığı için eğitimler öğrencilere daha hesaplı ücretlerle sunulabiliyor. Ayrıca sunduğu sayısız eğitim çeşidi ile kendiniz için en doğru olanı ve ihtiyacınız olanı bulmanıza olanak sağlıyor. Örneğin Matematik dersinde konu eksiğiniz yok fakat soru çözümü konusunda yetersizsiniz. Bu durumda Online Dershanelerin soru kamplarına katılarak sadece ihtiyacınız olan içeriğe ulaşabilirsiniz.

20-30 kişilik sınıflarda çoğu zaman arka sıraya oturup gürültüden öğretmenlerimizi duyamadığımız zamanlar olmuştur. Bazen aklımıza takılan bir soruyu soramadan dersin bittiği ya da sesimizi tahtaya kadar duyuramadığımız günler birçoğumuzun yabancı olmadığı şeylerdir. Online Dershane’nin sunduğu Sanal Sınıf ortamında böyle sorunlar yaşamazsınız. Aklınıza takılan her şeyi dilediğiniz an sorarak özel ders rahatlığında bir ders süreci geçirebilirsiniz.

En sevdiğiniz çayı ya da kahveyi yudumlayarak ders dinleme ve yorucu sınav sürecinin yarattığı stresten uzaklaşabilme noktasında da Online Dershanelerin bir adım önde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Kendinize rahat hissedeceğiniz bir çalışma ortamı yaratarak bilgisayar, laptop, tablet ya da cep telefonunuzdan bağlanıp dersleri huzurlu bir ortamda takip edebilirsiniz.

Uzaktan Eğitimlerin sağladığı avantajlar bunlarla sınırlı değil elbette. Fakat birçok açıdan teknoloji artık hayatımızın uzaklaştırılamaz bir parçası ve bu teknolojileri eğitim süreçlerinde etkin kullanarak hayatımızı daha pratik hale getirmek bizler için gün geçtikçe zorunluluk haline geliyor. Online Dershanelerin sağladığı avantajlarla ilgili blog yazılarımızı okuyarak bu konu hakkında daha çok fikir sahibi olabilirsiniz.

Online Dershanelerin Dezavantajları Nelerdir?

Online Dershaneler ile ilgili sayısız avantaj sayabiliriz. Peki Online Eğitimlerin dezavantajı yok mudur? Bir şeyin tam anlamı ile olumsuz ya da olumlu olduğunu söyleyebilmek çok zordur. Hayat yalnızca beyaz ve siyahtan ibaret olmadığı için, Online Dershaneler için de bazı gri noktalar olduğunu söyleyebiliriz.

Öncelikle eğitim süreçleri bireysel farklılıklara göre çok büyük değişiklikler gösterebilir. Bu yüzden bir kimse için çok iyi olan bir yöntem diğer kişide beklenen pozitif etkiyi vermeyebilir. Eğer teknoloji araçlarına erişiminiz yoksa ya da bağlantı problemleri yaşayabileceğiniz bir ortama sahipseniz Online Eğitimler sizin için beklenen verimliliği sağlamayacaktır. Kişisel olarak çabuk gevşediğinizi düşünüyorsanız Online Eğitimleri takip etme noktasında zorlanabilirsiniz. Nettekurs gibi bazı Online Eğitim kurumları rehberlik desteği ile rehavete kapılmamanız için gerekli tüm çalışma programını sizlere sunsa da bu programa uyabilmek için büyük çok çaba sarf etmeniz gerekebilir. Sosyal bir ortam olmaması nedeni ile psikolojik olarak pasif hissedebilirsiniz bu da ilerleyen dönemlerde  derslere katılma isteğinizi azaltabilir. Bu yüzden seçim yapmadan önce eğitim almak istediğiniz kurumun sunduğu imkanları iyi değerlendirerek artı ve eksi yönlerini düşünmek sizi mutlu edecek karara ulaşmanızı sağlayacaktır.

Türkiye’nin En İyi Online Dershanesi Nettekurs ile Tanışın:

En iyi olmak Nettekurs‘un temel vizyonu ve misyonu haline gelmiştir. Online Eğitim alanında hizmet veren Nettekurs, TUS, DUS, KPSS, YDS, YÖKDİL, TIPDİL, YÖS, ALES vb. gibi birçok YÖK ve ÖSYM Sınavı’na hazırlık kursunu bir tıkla evlerinize taşımaktadır.  Online Eğitim Dershanesi Nettekurs 10 yılı aşkın süredir Türkiye’nin En İyi Hocalarını bir araya getirerek faaliyetlerine devam etmektedir. En uygun ücret en iyi hizmet felsefesi ile kursiyerlerine sayısız imkan sunmayı kendine ilke edinmiştir.

Nettekurs Online Dershane‘de;
1. Derslerde tekrar sınırı yoktur, dersleri dilediğiniz zaman tekrar tekrar dinleyebilirsiniz.
2. Satın olmuş olduğunuz paketler azami 2 yıl süreyle erişiminize açık kalır böylece tek dönem kurs ücreti ödeyerek istediğiniz sonucu alamadığınız takdirde eğitimleri kullanmaya devam edebilirsiniz.
3. Son teknoloji kullanılarak hazırlanan içeriklere tablet, telefon, laptop gibi internet erişimi olan her türlü teknolojik cihazdan bağlanabilirsiniz.
4. Canlı derslerin yanında, video derslere, PDF ders notlarına, çıkmış sınav sorularından hareketle hazırlanan soru kamplarına da sahip olursunuz.
5. Alanında uzman rehberlik kadrosu 7/24 kursiyerlere destek vermektedir. Böylece ihtiyaç duyduğunuz tüm desteği ve aklınızdaki soruların cevaplarını Nettekurs ile bulabilirsiniz.
6. ÜCRETSİZ DENE uygulaması ile nettekurs.com’da üyelik oluşturduktan sonra kaydolmak istediğiniz kursu incelemeniz için tanınan deneme süresi boyunca içeriklerden hiçbir ücret ödemeden faydalanabilirsiniz. Böylece kaydolmadan önce Nettekurs Online Dershane‘nin içeriklerini deneyerek kendiniz için en doğru olan kursu bulma noktasında fikir sahibi olabilirsiniz.

Nettekurs eğitimleri ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz Nettekurs Online Dershane Kullanıcı Yorumları sayfamızı ziyaret ederek kursiyerlerimizin Nettekurs hakkındaki yorum, görüş, öneri ve şikayetlerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca Nettekurs Yorum Sayfası, Gerçek Kullanıcıların Nettekurs Yorumları  başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz. Hemen şimdi üye olarak sınavlara hazırlık sürecinde engelleri ve sınırları Nettekurs Online Eğitimleri ile birlikte ortadan kaldırmaya başlayabilirsiniz.

Aradığınız Online Dershane yalnızca bir tık uzağınızda!

1 Yorum

  1. Online Dershane ve Online Eğitim ile ilgili sorularınızı, görüş ve önerilerinizi aşağıda yer alan “SORU SOR” kısmını kullanarak Nettekurs ekibine iletebilirsiniz. Uzman rehberlik ekibimiz yapmış olduğunuz yorumlara en kısa sürede geri dönüş sağlayacaktır.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz