STS Eczacılık Kimler Başvurabilir? STS Eczacılık Sınavına Kimler Girebilir?

0
7354

STS Eczacılık Kimler Başvurabilir? STS Eczacılık Sınavına Kimler Girebilir?

Eczacılık Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı olarak da bilinen STS Eczacılık sınavına her sene çok sayıda aday başvuruda bulunuyor. Bu yazımızda Diploma Denkliği alabilmek için adayların girmeleri gereken sınavlardan biri olan STS Eczacılık Sınavı ile ilgili ” STS Eczacılık Nedir? STS Eczacılık Kimler Başvurabilir? STS Eczacılık Sınavına Kimler Girebilir? ” gibi sorularınızın yanıtlarını sizlerle paylaşmayı amaçladık.

STS Eczacılık Nedir?

STS Eczacılık Sınavı ‘nın açılımı Eczacılık Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı ‘dır. Bu sınava eğitimini yurt dışında tamamlayan ve Türkiye’de çalışmak istediği için YÖK’ten diploma denkliği almak isteyen eczacılar başvurmaktadır. STS Eczacılık Sınavı, her sene ÖSYM tarafından gerçekleştirilmekte olan bir yurtdışı diploma denkliği sınavıdır. Bu sınavın amacı yurtdışında eğitim almış eczacıların diploma denkliği alarak mesleklerini ülke sınırları içerisinde yapmalarına imkan tanımaktır.

STS Eczacılık Sınavı Konuları aşağıda yer alan branşlardan gelmektedir:

Analitik Kimya
Fizyoloji-Patoloji
Biyokimya
Farmasötik Mikrobiyoloji ve İmmünoloji
Tıbbi Biyoloji
Halk Sağlığı
Eczacılık Mevzuatı/Etik
Farmakoloji
Klinik Eczacılık
Farmasötik Kimya
Farmakognozi/Farmasötik Botanik
Farmasötik Teknoloji
Farmasötik Toksikoloji

STS Eczacılık Kimler Başvurabilir? STS Eczacılık Sınavına Kimler Girebilir?

Yurtdışında eczacılık alanında eğitimlerini tamamlayarak diploma denklik işlemlerinin yapılması talebinde bulunan ve YÖK tarafından sınava girmelerine karar verilen adaylar STS Eczacılık Sınavı başvurusunda bulunabilirler. Bu konu ile ilgili Başvuru kılavuzunda da “Sınava, yurt dışında Eczacılık alanından eğitimlerini tamamlayarak diploma denklik işlemlerinin yapılması talebi ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına başvuran ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından sınava girmelerine karar verilen adaylar başvurabilir.” ifadeleri yer almaktadır.

STS Eczacılık Kimler Başvurabilir? STS Eczacılık Sınavına Kimler Girebilir?
Nettekurs Online STS Eczacılık Kursu ile Tek Dönemde Denklik Kazanma Fırsatını Kaçırmayın!

Denklik Almadan Çalışabilir Miyiz?

Yurt dışında eğitimini tamamlayan ve Türkiye’de mesleğini icra etmek isteyen Doktor, Eczacı, Mimar, Avukat gibi kişiler denklik belgelerine sahip olmadan Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yasal olarak çalışma faaliyetinde bulunamazlar. Bu kişilerin mesleklerini yapabilmeleri için STS Denklik sınavlarına girmeleri gerekmektedir. STS Eczacılık sınavının konuları eczacılık alan bilgisini ve meslek bilgisini ölçmeye yönelik çoktan seçmeli sorulardan oluşmaktadır. Yurtdışı eğitimi alan eczacılar, Türk eğitim sistemi müfredatındaki konulara da hakim olmalıdır. Bu noktada bazı farklılıklar bulunduğu için sınav adaylar için zorlayıcı olabilmektedir. Fakat doğru çalışma programı denklik alabilmek için ile kısa sürede başarıya ulaşmak mümkündür.

STS Eczacılık Nedir? STS Eczacılık Sınavına Online STS Eczacılık Kursu ile Nasıl Hazırlanılır? başlıklı blog yazımızı inceleyerek konu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

YÖK Denklik Başvurusu Nasıl Yapılır?

YÖK internet sitesinde yer alan ilgili dilekçe doldurulup hizmet bedeli yatırılarak, elden ya da posta yoluyla Yükseköğretim Kurulu Tanıma ve Denklik Hizmetleri Daire Başkanlığına başvuruda bulunulmaktadır. Adayın eğitim aldığı kurum, aldığı dersler komisyon aracılığı ile incelenmektedir. Denklik komisyonunun kararına göre adayların STS Eczacılık Sınavına girip giremeyeceklerine karar verilmiş olur. Denklik başvurusu yapmadan önce STS Eczacılık sınavlarına girmek de mümkündür fakat YÖK’e denklik başvurusunda bulunarak STS Eczacılık başvuru işlemlerini tamamlamak daha sağlıklıdır. Bu sayede komisyon kararına göre aday denklik sürecini daha kolay tamamlayabilmektedir. Komisyon kararı yıla göre ve kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir.

Yurt Dışı Denklik Belgesi Nasıl Alınır? | Başvuru Nasıl Yapılır? başlıklı blog yazımızı okuyarak denklik işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Diploma Denklik Belgesi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Diploma denklik belgesi, denkliği talep edilen diplomanın Türk yükseköğretim sisteminde hangi akademik alan ve dereceye eş değer olduğunu gösteren bir belgedir. Eczacılık alanında diploma denkliğine başvuran bir aday STS Eczacılık sınavından yeterli puanı alan ve YÖK tarafından denklik alması uygun görülen adaylar, denklik belgesi alarak Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde de eczane açabilir ve eczacılık mesleğini gerçekleştirebilirler.

Nettekurs Online STS Eczacılık Kursu:

Türkiye’nin ilk ve en iyi Online STS Eczacılık Kursu ile tanışmak için şimdi sizleri Nettekurs’lu olmaya davet ediyoruz! Türkiye’nin Eczacılık alanında en iyi eğitmenleri ile Ulusal ÇEP Programına uygun olarak hazırlanan Online STS Eczacılık Kursu içeriklerimiz tek dönemde sizi başarıya ulaştıracak. En kaliteli STS Eczacılık içeriklerini tek tıkla parmaklarınızın ucuna taşıyoruz. Sınırsız tekrar hakkı ve 7/24 erişilebilir içeriklerimiz ile siz de denklik alabilirsiniz. Kursumuza kaydolmadan önce “Ücretsiz Dene” özelliği ile STS Eczacılık ve EUS Eğitimlerimizi inceleyebilir, memnun kalmazsanız hiçbir ücret ödemezsiniz.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz