STS Tıp Soruları , STS Çıkmış Sorular Nasıldır?

4
13020

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/nettekurs/public_html/blognettekurs.com/wp-content/plugins/cbxdynamicsidebar/public/class-cbxdynamicsidebar-public.php on line 118

STS Tıp Soruları , STS Çıkmış Sorular Nasıldır?

Bir önceki yazımızda STS Tıp ile ilgili olarak bu sınavın paydaşları, uygulamaları ve sınav içeriği hakkında bilgiler vermiştik. Bu yazımızda ise STS Tıp alanında sınava giren adaylara sınav dâhilinde sorulan soruların nitelikleriyle ilgili bilgiler vereceğiz. Şimdi STS Tıp Soruları ve STS Çıkmış Sorular Nasıldır? sorularına yanıt vereceğimiz yazımıza başlayabiliriz.

STS Tıp Soruları Nasıldır?

Yurtdışında tıp eğitimlerini almış Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının mevcut diplomalarıyla kamu ya da özel bir kurumda çalışmaları, özel klinik açma ve hekimlik yapmaları doğrudan mümkün olmamaktadır. Bu gibi işlerin yapılabilmesi için yurtdışında eğitim almış olan hekimlerin diplomalarının denklik kapsamında değerlendirilmesi gerekmektedir. Ancak hekimlerin hemen denklik işlemlerine başlamaları için de başka bir yeterlilik işlemi olan STS Tıp sınavına girmeleri gerekmektedir. STS Tıp sınavından başarılı olan adayların o andan itibaren diploma denklik işlemleri Yükseköğretim Kurumu tarafından başlatılmaktadır. Peki, tıp eğitimlerini yurtdışında almış adayların girdiği bir sınav olan STS Tıp Soruları Nasıldır? Şimdi bu konuya yakından bakalım.

yurt dışı denklik belgesi nasıl alınır, diş hekimliği denkliği nasıl alınır, tıp denkliği nasıl alınır

STS Tıp sınavı, yılda iki kere öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere iki aşamadan oluşan bir sınavdır. Adaylara her aşama için 150 dakikalık bir süre verilmekte, bunun karşılığında da 120 soruluk bir test uygulanmaktadır. İki oturum için 300 dakikalık bir sınavda adaylardan 240 soruyu yapmaları beklenmektedir. Buna göre geçmişte yapılan STS Çıkmış Sorular da incelendiğinde soruların aşağıdaki konuları kapsadığı görülecektir.

1.Aşama:                                                          2. Aşama:

Anatomi                                                             Dâhiliye Grubu

Histoloji ve Embriyoloji                                      Pediatri

Fizyoloji                                                             Cerrahi Grubu

Tıbbi Biyokimya                                                 Kadın Hast. ve Doğum

Tıbbi Mikrobiyoloji

Tıbbi Patoloji

Tıbbi Farmakoloji

ÖSYM’nin çoğu sınavında olduğu gibi bu sınavında da dört yanlış seçenek bir doğru seçeneği elemektedir. STS Tıp sınav sonuçları da bu doğru ve yanlışlar sonucu elde edilen netlerin standart sapma hesaplamaları sonucu elde edilmektedir. STS Tıp sınavında başarılı olabilmek için her bir oturumda uygulanan testten 100 üzerinden 40 puan almak gerekmektedir.

STS Çıkmış Sorular Nasıldır?

STS Tıp sınavı da TUS sınavı gibi ÖSYM tarafından uygulanan bir sınavdır. Her ne kadar belirli müfredatları ve konu kapsamı olsa da adayların STS Tıp sınavına hazırlıkta TUS kapsamında sorulan sorulara bakmaları faydalarına olmaktadır. Zira TUS kapsamına giren bazı konular, TUS sınavındaki kadar zor olmasa da, STS sınavında da adayların karşılarına çıkmaktadır. Yukarıdaki listeden de anlaşılacağı üzere STS Çıkmış Sorular konu bazında TUS’a yakındır.

STS’ye hazırlıkta adayların TUS sorularının ilgili bölümlerinden faydalanabileceğini yukarıda da belirtmiştik. Burada adaya fayda sağlayacak olan şey ilgili konulara yönelik farklı zorluklardaki soru çeşitlerini de görerek sınavda karşılaşacağı soruları daha rahat cevaplamasına olan katkısıdır.  Adaya yönelik bir başka katkı da hazırlık aşamasında çözülen soruların STS Çıkmış Sorular kalitesinde olmasıdır. Uzman hekimler tarafından hazırlanmış soruların STS’de tecrübeli hocalarca aktarımı adaya hazırlıkta çok büyük avantaj sağlamaktadır. Nettekurs’un Online STS Tıp Doktorluğu Denklik Kursu bu noktada STS’ye hazırlanan adaylar büyük kolaylıklar sunmaktadır. Türkiye’nin alanlarında en iyi hekimler tarafından hazırlanmış dersleri, zengin görsel içeriği, anlaşılabilir ve kapsamlı içeriklerle STS’de hedeflenen başarıya bir tık kadar yakınsınız.

Bu yazımızda STS Tıp Soruları , STS Çıkmış Sorular konularında bilgiler vermeye çalıştık. Bloğumuzdaki yazılarımız hakkında görüş ve önerilerinizi bildirmek için sayfa sonundaki “Yorum Yap” bölümünden soru ve katkılarınızı ekleyebilirsiniz. Konuyla ilgili olarak uzman danışmanlarımız sorularınıza en kısa sürede cevap verecektir

 

 

4 YORUMLAR

    • Merhabalar Sedat Bey,
      ÖSYM’nin yayınlamış olduğu %10’luk kısım hariç ÖSYM sorularının dağıtılması ve paylaşılması suç sayılmaktadır. Eğitim kurumları bu içerikleri yalnızca kursiyerlerine özel olarak açabilmektedir. Size yardımcı olamadığımız için üzgünüz. https://www.nettekurs.com/online/sts-tip-doktorlugu sitemize üyelik oluşturarak çıkmış sts sorularından hareketle hazırlanan içeriklerimize demo süresi boyunca ücretsiz olarak erişebilirsiniz.
      Başarılar dileriz…

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz