YÖKDİL Puan Hesaplama Nasıldır, Neye Göre Belirlenmektedir?

0
6021

YÖKDİL Puan Hesaplama Nasıldır, Neye Göre Belirlenmektedir?

Her sınavda olduğu gibi YÖKDİL’de de elde edilen puan belli bir yöntem üzerinden hesaplanmaktadır. Peki, bu yöntem hangi esaslar üzerinden yapılmaktadır, bu yazımızda YÖKDİL puanı üzerinden tanımlamalar yaparak YÖKDİL Puan Hesaplama ile ilgili bilgiler vereceğiz.

YÖKDİL sınavı da tıpkı YDS’de olduğu gibi 80 sorudan oluşan çoktan seçmeli bir sınavdır. Bu sınavda adayların sınanmasını sağlayacak sorularda standart bir ölçü kullanılmaktadır. Her sorunun cevabı aynı eşdeğerde olmakla birlikte, bazı sorular için belirli bir standart sapmanın olduğu da söylenebilir. Ancak bu standart sapma, diğer merkezi sınavlarda uygulanan sapmalardan farklı olarak sınavdaki katsayıyı etkileyecek bir değerde değildir. Dolayısıyla her bir soru için adayların doğru cevap karşılığı 1,25 sayısal değeri üzerinden çarpılarak hesap edilmektedir.

YÖKDİL Puan Hesaplama ve Puan Karşılıkları

YÖKDİL Puan Hesaplama işlemi, diğer sınavların hesaplamalarına göre daha fazla netlik taşımaktadır. Bunun en önemli sebebi yanlış soruların, doğru yapılan sorulara etki etmemesi olarak gösterilebilir. Bir diğer sebep de yukarıda bahsettiğimiz standart sapmanın etkisiz olmasıdır. Bu sebeple YÖKDİL Puan Hesaplama işlemi oldukça basit bir yöntemle hesaplanmaktadır.

 yökdil puan hesaplama

Puan hesaplamada kullanılan yönteme göre, her bir soru için adaylara yöneltilen sorulardan doğru olanları 1,25 ile çarpılarak adayın total puanı hesaplanmaktadır. Örneğin, sınavda 37 doğru, 43 yanlış yapmış bir adayın puanı 37 x 1,25 işleminden 46,25 olarak belirlenmektedir. Aynı zamanda ÖSYM tarafından kabul edilen sayısal değerlere skor bazında karşılık gelen harf değerleri de şu şekilde gösterilebilir.

A seviyesi , 90 – 100 puan aralıklarını kapsar,

B seviyesi , 80 – 89 puan aralıklarını kapsar,

C seviyesi , 70 – 79 puan aralıklarını kapsar,

D seviyesi , 60 – 69 puan aralıklarını kapsar,

E seviyesi , 50 – 59 puan aralıklarını kapsar.

YÖKDİL Puan Hesaplama konusunda nasıl bir işlem yapıldığından kısaca bahsettik. Ancak bu aşamada daha önemli olan puan hesaplamaktan çok, ilgili puanların daha da yükseltilmesi için nasıl bir yöntem izleneceğidir.

YÖKDİL’de Puanı Yükseltmenin En Kolay Yolu Nedir?

Yabancı dil alanında C ve daha yukarı seviyede puan almak isteyen adayların sıkça girdiği sınavlardan birisi olan YÖKDİL, muadil bir sınav olan YDS’ye göre daha fazla tercih edilen bir sınavdır. Rekabet anlayışının olmadığı bu tip sınavlar adayların yüksek puan almaları konusunda avantaj sağlamaktadır. Dolayısıyla da çoğu aday için aşılması kolay olan bir yapıdadır. Peki, tüm bu avantajlar YÖKDİL’de yüksek puana nasıl dönüşebilir?

Uzmanlar, sınav merkezli çalışmalarda, çalışılan ortamdaki fiziki koşullarının çok önemli olduklarından bahsetmektedirler. Bu koşullar kısaca, rahat bir oturuş pozisyonu, sessiz ve dikkati bozmayacak bir mekan, planlı ve programlı bir masa düzeni, kaynakların düzgün tasniflenmesi vb. olarak sıralanabilir. Ancak bu imkanlara herkesin eşit şartlar altında sahip olması beklenemez. Bu sebeple adayların kendilerine hitap edecek bir çalışma ortamı yaratmaları sınava hazırlıkta önemli bir rol oynamaktadır

Tam da bu noktada nettekurs’un Online YÖKDİL Kursu adayların kendi programlarına her zaman ve her yerde ayak uydurabileceği esneklikte bir kurs imkanını adaylara sunmaktadır. Nettekurs’un Online YÖKDİL Kursu internetin olduğu her yerde kişinin çalışma ortamına bire bir ayak uyduran bütünleyici programları, kişiye özel ders planlarını, 7/24 erişime açık canlı destek hizmeti ve yılların yabancı dil tecrübesini bir tık kadar yakınına taşıyor. Siz de bu deneyimden faydalanmak adına hemen ücretsiz üyelik oluşturabilir ve canlı derslere katılım sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızda YÖKDİL Puan Hesaplama konusunda adaylara bilgiler vererek bu puanları nasıl arttıracaklarına dair tavsiyelerde bulunduk.

Bloğumuzdaki yazılarımız hakkında görüş ve önerilerinizi bildirmek için sayfa sonundaki “Yorum Yap” bölümünden soru ve katkılarınızı ekleyebilirsiniz. Konuyla ilgili olarak uzman danışmanlarımız sorularınıza en kısa sürede cevap verecektir.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz