ALES Başvuru Tarihi , Geç ALES Başvuru Tarihi Ne Zaman ?

0
3382

ALES Başvuru Tarihi, Geç ALES Başvuru Tarihi Ne Zaman ?

Bu yazımızda ALES Başvuru Tarihi ve Geç ALES Başvuru Tarihi Ne Zaman ? konularına odaklanacağız. ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) ÖSYM tarafından yapılan, üniversite mezunlarının ve mezun olacakların girebildiği merkezi bir sınavdır. ALES sınavı,  eğitim hayatına devam edip alanında uzmanlaşmak isteyen kişilerin ve üniversitelerde görevli akademik personel olmak isteyenlerin yoğunlukla girdiği bir sınav olarak bilinmektedir. Ancak son yıllarda ALES puanı, yalnızca eğitim ve akademik personelliğe hazırlık aşamasında talep edilen bir yeterlilik göstergesi olmaktan çıkarak, birçok kurumsal firma tarafından işe alımlarda önemli bir kıstas olarak talep edilmektedir. Bu sebeple gerek akademik düzeyde gerekse de mesleki kariyer aşamasında çoğu kişi bir yetkinlik göstergesi olarak ALES sınavına yönelmektedir.

Ales’e Hazırlanırken Bunlara Dikkat Edin!

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere ALES sınavı, katılımcı sayısının en fazla olduğu merkezi sınavlardan birisidir. Bu sebeple de birçok sınavda olduğu gibi katılımcı sayısı sınavda elde edilen puanı dolaylı yollardan etkilemektedir. Özellikle de standart sapmanın sorulara göre dağılımı puanı da etkilediğinden kişinin sınavda elde edeceği başarı bundan bağımsız değildir. Bu sebeple ALES’te karşılaşılan ve muhtemelen karşılaşılacak olan diğer önemli etmenleri ve son değişiklikleri ALES NEDİR, ALES’TE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

e-yds soruları, e-yds çıkmış soruları, e-yds soru ve cevapları,e-yds soruları pdf

ALES Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Gerek ALES için gerekse de diğer sınavlar için göz önüne alınması gereken en önemli ayrıntılardan birisi sınava hazırlıkta sınav tarihleridir. Özellikle birçok adayın geçmişte mağdur olmasına neden olan konulardan birisi adayların başvuru tarihlerini göz ardı ederek sınavlara hazırlanmalarıdır. Adayların bu gibi engelleri aşmaları amacıyla yazımıza konu ettiğimiz ALES Başvuru Tarihleri de üzerinde durulması gereken önemli bir konudur.

2019 yılında 3 farklı tarih ve aşamada gerçekleştirilecek olan ALES sınavında adaylar bir eğitim yılında 3 ayrı sınava girme imkanına sahip olmaktadırlar. Bu durum da adayların her biri için ALES Başvuru Tarihleri ile ilgili bir takvim oluşturmasını zorunlu kılmaktadır. Özellikle de adaylar, sınavlarda elde edemedikleri puanı bir diğer sınav takvimini referans ederek yeni bir çalışma programı ve yöntemi geliştirme yoluna girmektedirler. Dolayısıyla – başarısızlık durumunda – bir önceki sınavı telafi edilebilme, daha iyi hazırlanma konusunda adaylara imkân tanımaktadır. Fakat bu noktada göz ardı edilmemesi gereken bir durum vardır ki o da yaşanan zaman kaybıdır.

Özellikle doğru planlanmamış bir sınav programında karşılaşılması muhtemel engelleri aşmak çok zordur. İlk girişte kazanmayı garantileyen, zaman – mekan bağlayıcılığını ortadan kaldıran, 7/24 rehberlik ve danışma hizmeti veren, online eğitimde yılların tecrübesiyle ALES’te en önemli kaynak olan nettekurs.com’un Online ALES Dersleri ile ihtiyaç duyabileceğinizden fazlasını bularak hedeflerinize daha hızlı ve sorunsuz ulaşabilirsiniz.

Peki, ALES Başvuru Tarihi Nasıldır?

ALES Başvuru Tarihi ile ilgili olarak aşağıdaki tablo ÖSYM’nin ilan ettiği sınav tarihlerini göstermektedir.

Aşamalar

ALES Başvuru Tarihi

2019 ALES – 1 05.03.2019 – 13.03.2019
2019 ALES – 2 09.07.2019 – 17.07.2019
2019 ALES – 3 17.09.2019 – 25.09.2019

 

Şimdi de bir sonraki konu başlığımız olan Geç ALES Başvuru Tarihi Nedir ?  konusuna değinebiliriz.

Geç ALES Başvuru Tarihi Nedir ?

ÖSYM, yapacağı her bir sınav için adaylara gerek kendi web sitesi, gerek sosyal medya gerekse de yazılı ve görsel medya yoluyla sınav bilgilerini duyurmaktadır. Buna rağmen ön görülemeyen aksaklıklar sebebiyle adaylar sınav başvurularını kaçırabilmekte ve mağduriyet yaşamaktadırlar. ÖSYM, bu gibi sebeplerle sınava başvuramayan adaylara 24 saatlik geç başvuru imkânı tanımakta ve bunu sınav takviminde duyurmaktadır. Peki, ALES’e girecek olan adaylar için Geç ALES Başvuru Tarihi Nedir ? , hangi tarihleri kapsamaktadır.

Aşağıdaki tabloda Geç ALES Başvuru Tarihi Nedir ? sorusunun cevabını almış olacağız.

Aşamalar Geç ALES Başvuru Tarihi
2019 ALES – 1 28.03.2019 – 28.03.2019 / 23:59
2019 ALES – 2 31.07.2019 – 31.07.2019 / 23:59
2019 ALES – 3 08.10.2019 – 08.10.2019 /23:59

 

Bu yazımızda ALES Başvuru Tarihi ve Geç ALES Başvuru Tarihi Nedir ? konu başlıklarına dair bilgileri derlemeye çalıştık. Blog yazılarımızla ilgili sormak istediklerinizi sayfa sonunda bulunan “Yorum Yap” bölümüne yazabilir, katkı ve düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Yorumlarınıza uzman danışmanlarımız tarafından en kısa sürede dönüş yapılacaktır.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz