ALES NEDİR? ALES’DE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR?

1
3535

ALES NEDİR ? ALES’DE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR ?

2017 İlkbahar ALES Soruları ve Cevapları

2017 yılında ALES sınavında güncelleme yapılacağının duyurulmasıyla birlikte ALES nedir ? ALES’de yapılan değişiklikler nelerdir ? soruları adaylar tarafından sıkça sorulmaya başlamıştır. ALES, yüksek öğretim kurumlarında eğitim almak isteyen ve uzmanlıklarını yükseltmek isteyen kişiler için her sene sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde düzenlenen bir sınavdır. ALES’te Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılan düzenlemeyle sınav süresi, soru sayısı ve geçerlilik yılında bazı değişikliklere gidildi. Yapılan değişiklikler sonucunda ALES puan hesaplama motorları da değişti. Değişen soru sayıları ve sözel-sayısal dengesine göre hazırlanan ALES puan hesaplama yeni sistem, adaylara birçok açıdan avantaj sağlayacak. Yazımızda ‘ALES nedir ? ALES’de yapılan değişiklikler nelerdir ?’ sorusuna cevap bulabileceksiniz. Ayrıca, ALES yeni sistem hakkında bilgi alabileceğiniz gibi ALES puan hesaplama motoru yeni sistem araçlarına da nettekurs.com güvencesiyle ulaşabileceksiniz.

ALES Nedir ?

ALES puanları;

– Yüksek öğretimde öğretim görevlisi , uzman , çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda

-Ülkemizde lisansüstü eğitime girişte

-Yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde

-Teknik öğretmenler için mühendislik tamamlama programlarında kullanılabilir.

ALES Sınavındaki Değişiklikler Nelerdir ?

2017 yılında YÖK kararı ile birlikte ALES’te soru sayısı, sınav süresi ve geçerlilik tarihleri çerçevesinde değişiklikler yapılmıştır. ALES yeni sistem, ALES’e katılacak adayların çözecekleri soru sayısını azaltırken test bölümlerini de azaltmıştır. Sözel 1-2 ve Sayısal 1-2 olmak üzere 4 testten oluşan ALES sınavı, değişikliklerden sonra Sözel ve Sayısal olmak üzere iki test bölümünden oluşmaktadır. Eski haliyle 160 soru ve 180 dakikada yapılan sınav, yeni sistemde 100 soru ve 150 dakika olarak uygulanacaktır. 3 yıllık geçerlilik süresi ise 5 yıla çıkartılmış olup sorular bilgi ve yorumlama yeteneğini birlikte ölçecek şekilde düzenlenmiştir. Soruların içeriği ve soru sayısında yapılan değişiklikler, ALES yeni sistem puanlarının hesaplanmasında da bazı farklılıklar meydana getirmiştir.

ALES Puan Hesaplama Yeni Sistem Nasıl Çalışır?

ALES sınavına giren adaylar sınavdan sonra ALES puan hesaplama motorları ile puanları hakkında ön bilgi alabilirler. Sınav sisteminin değişmesiyle birlikte puan hesaplama araçları da güncellenmiştir. ALES puan hesaplama motoru yeni sistem, sınavdaki eşit soru sayılarına göre hazırlanmıştır. Online eğitim sistemi ile ALES’e hazırlanan adaylara güvenilir ve kaliteli hizmet sunan nettekurs, puan hesaplama araçlarının en güncel halini adaylara sunmaktadır. ALES puan hesaplama yeni sistem hakkında detaylı bilgi almak için https://blognettekurs.com/ales-puan-hesaplama-ales-puan-hesaplama-yeni-sistem/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca doğru ve yanlış sayılarınızı belirledikten sonra puan hesaplama motorumuzu kullanarak ALES sonucunuz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

ALES Puan Hesaplama Motoru Yeni Sistem Uyumlu Güncel Hali için Tıklayınız>> https://www.nettekurs.com/ales-puan-hesaplama

ALES Engelini Nasıl Aşacağız  ?

Sınavlardaki güncel gelişmeleri takip eden ve her daim kendini yenileyen nettekurs.com, yılların tecrübesi ve zengin çalışma kaynakları ile sınav sürecinde yanınızda olacaktır. İnternet sitemizi inceleyerek ücretsiz deneme fırsatlarından yararlanabilir ve online eğitim almanın kolaylığı ile tanışabilirsiniz. Tüm cihazlara uyumlu online dershanemiz ile internete erişebildiğiniz her an sınavlara çalışabilirsiniz. Kaliteli eğitime tek tıkla ulaşabilmek için sizi profesyonel kadromuzla tanışmaya davet ediyoruz.  >>>>>>>>>>>>    nettekurs.com Online ALES Kursu

 

 

1 Yorum

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz