ALES Ne Zaman? ALES Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

0
3367

ALES Ne Zaman? ALES Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere akademik ve mesleki alanda ilerlemek isteyen adayların girdiği bir merkezi sınavdır. Her yıl olduğu gibi bu yılın sonunda da ÖSYM tarafından ilan edilen takvim ALES Ne Zaman? ALES Sınavı Ne Zaman Yapılacak? soruları cevaplarını bulmuş oldu. Hem mezun olacaklar için hem de daha önce istediği dereceye elde edememiş adaylar için ÖSYM bu sene üç ayrı dönemde ALES yapacağını ilan etti.

Geçmişte yapılan ALES sınavlarıyla karşılaştırıldığında 2018 senesi istediği dereceye elde edememiş adaylar için bir fırsat teşkil etti. Özellikle adaylar, 2017’de ÖSYM’nin, YDS’de uyguladığı üzere, sınavın elektronik ortamda gerçekleştirme çalışmasıyla (e-ALES) sınav sayısının artırılacağına dair ilk ibareleri görmüş oldular.

Sınavların alternatif mecralarda (e-ALES) denenmesi, yeni ALES sistemiyle soru sayılarının azaltılıp, daha az soru çözerek yüksek puan alma imkânının tanınması, sınav periyotlarının ikiden üçe çıkartılması gibi gelişmeler ALES’e olan ilgiyi eskiye oranla arttırdı. Bu sebeple birçok kişi ALES’e girme gayesiyle ALES Ne Zaman? ALES Sınavı Ne Zaman Yapılacak? şeklinde sorulara yöneldi. Biz de bu yazımızda bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

e-yds soruları, e-yds çıkmış soruları, e-yds soru ve cevapları,e-yds soruları pdf

ALES Tek Başına Yeterli Bir Sınav Değildir!

ALES Ne Zaman? sorusuna geçmeden önce vurgulanması gereken önemli bir noktayı hatırlatarak yazımıza devam edelim. ALES, akademik personel olma ve yüksek lisansa kabulde kurumlar tarafından talep edilen bir sınav sistemidir. Ancak adayların bu yolda ilerlemeleri için ALES tek başına yeterli bir sınanma aracı değildir. Bununla birlikte adaylardan YDS ve YÖKDİL gibi sınavlar sonucunda edinilen bir İngilizce puanı da beklenmektedir. Bu sebeple ALES’e girecek adayların ellerinde YDS ve YÖKDİL’e dair bir dil belgesi olmak zorundadır. Konuyla ilgili olarak daha detaylı bilgileri ALES ve YDS NE İŞE YARAR? başlıklı yazımızdan edinebilirsiniz.

ALES’te yeterli düzeyde puan almanın yeterli olmadığı bu yolda başarıyı hem ALES hem de YDS/YÖKDİL sınavlarında yakalamak isteyen adaylara yönelik oluşturulmuş Online YDS Kursu ve Online YÖKDİL Kursu ile İngilizcede eksikleriniz kalmayacak. Uzman hocalarımız tarafından hazırlanmış programlar dahilinde bir yandan yabancı dilinizi geliştirirken bir yandan da Online ALES Kursunun imkanlarından yararlanarak hayallerinizdeki kariyer basamaklarına çok hızlı ulaşacaksınız.

ALES Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

2019 yılı ve sonrası itibariyle yapılacak ALES Sınavlarına dair adayların kafalarındaki soru işaretlerinden birisi olan ALES Sınavı Ne Zaman Yapılacak?  sorusunu aşağıdaki sınav tarihlerinden yola çıkarak cevaplayabiliriz.

 

2018 ALES ALES – 1 ALES – 2 ALES – 3
6.05.2018 30.09.2018 18.11.2018
2019 ALES ALES – 1 ALES – 2 ALES – 3
5.05.2019 22.09.2018 17.11.2018

Tablodan da anlaşılacağı üzere, gerek 2018 yılında gerek 2019 yılında sınav tarihleri birbirine oldukça yakındır. Bu bilgilerden yola çıkılarak 2020 yılında yapılacak sınav takviminin de yukarıdaki tablodan farklı olmayacağı öngörülebilmektedir.

Bu yazımızda ALES Ne Zaman? ALES Sınavı Ne Zaman Yapılacak? sorularına cevap vermeye çalıştık. Blog yazılarımızla ilgili sormak istediklerinizi sayfa sonunda bulunan “Yorum Yap” bölümüne yazabilir, katkı ve düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Yorumlarınıza uzman danışmanlarımız tarafından en kısa sürede dönüş yapılacaktır

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz