DUS Sınavı Zor Mu? DUS Sınavı Hakkında Merak Edilenler

0
9755

DUS Sınavı Zor Mu? DUS Sınavı Hakkında Merak Edilenler

dus sınavı zor mu

DUS Sınavı Zor Mu? Kadro sayıları az mı? DUS Sınavı ile ilgili adayların aklındaki soruların başında geliyor. Sınavın 2012 yılında uygulamaya girmesiyle birlikte birçok aday DUS Sınavı hakkında bilgi almak için araştırmalarını yoğunlaştırdı. Adaylar, özellikle DUS Sınavı Zor Mu? Sorusu ile ilgili sınava giren adayların deneyimlerinden faydalanmak istiyor. Bunun nedeni DUS Sınavı katılımcılarının sınavın çok zor olduğuna ve soruların özellikle temel bilimler alanında müfredattan uzak olduğuna yönelik fikirleri. Diş Hekimlerinin bir kısmı ise sınavın zorluğunu kontenjan sayısının, katılımcı sayısına göre az olmasına bağlıyor. DUS Sınavı Hakkında bilgi aldıktan sonra sınava girmeye karar veren ve bu sınavı geleceğe yapılmış bir yatırım olarak gören adaylar ile birlikte DUS Sınavı için oldukça olumsuz yorum yapan adaylar da mevcut. Bu yazımızda DUS Sınavı Zor Mu sorusunu yanıtlayarak sınava yönelik bilgi vermeyi amaçlamaktayız.

DUS Sınav Soruları Zor Mu?

DUS, Temel Bilimler Testi ve Klinik Bilimler Testi olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Temel Bilimler Testinde toplam 40 soru, Klinik Bilimler Testinde ise toplam 80 soru yer alıyor. Adaylar elde ettikleri puanlarla Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi, Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi, Çocuk Diş Hekimliği, Endodonti, Ortodonti, Periodontoloji, Protetik Diş Tedavisi ve Restoratif Diş Tedavisi uzmanlık eğitim alanlarına tercih yapabiliyorlar. Adayların sınav ile fikirleri; özellikle bazı sorularda pratisyenlerin cevaplayamayacağı, ameliyat bilgisi isteyecek, ortalamanın üstünde zor soruların yer aldığı yönünde. Sınavda en çok zorlanılan konular ise klinik bilimler testinde ortodonti, temel bilimler testinde ise anatomi konuları olarak karşımıza çıkıyor. Adaylar DUS Sınavı Hakkında bilgi almak için sınava giren adayların yorumlarından sıkça faydalanıyorlar.

DUS Neden ZOR?

DUS ‘un zorlayıcı görülmesinin bir sebebini de soruların bazı adaylar tarafından ‘anlaşılmayan’ veya ‘hatalı’ olarak değerlendirilmesi. Birçok aday, cevapların tartışmalı olduğunu düşünüyor. Puanlama veya hatalı sorulardan kaynaklı düşük puan aldıklarına inanan adaylar ise itiraz haklarını kullanarak sınavlarının veya soruların tekrar değerlendirilmesini talep edebiliyorlar. DUS Sınavı Hakkında bilgi almak ve soru dağılımlarını bu linkte bulabilirsiniz.>>DUS Sınavı Kaç Sorudan Oluşacak ve Soru Dağılımı Nasıl Olacak?

DUS Sınavı Kontenjanları Az Mı?

DUS Sınavı Zor Mu sorusuna verilen cevapların bir kısmı ise kontenjan sayılarının az olması ile ilgili. Özellikle bazı branşlarda açılan kontenjan sayılarının fazla olmaması, adayların DUS ‘ta başarılı olmanın olanaksız olduğunu düşünmesine neden oluyor. 2017 yılında DUS Sınavı ile uzmanlık eğitimi alacak adayların sayısı 639’ du. Özellikle protetik diş tedavisi, ağız, diş ve çene radyolojisi (M.A.P) bölümlerinde Türkiye genelinde 1 kontenjan açılması ve diğer bölümlerdeki kontenjan sayılarının Türkiye genelinde 100 ‘ü geçmemesi, sınavın zor olduğu yönündeki bu fikri güçlendiriyor. DUS Sınavı Taban Puanları ve Kontenjanları hakkındaki blog yazımıza göz atmanız, DUS Sınavı Zor Mu sorusu hakkında daha net bir değerlendirme yapabilmenize yardımcı olacaktır.>>DUS Taban Puanları ve Kontenjanları

Bu yorumların yanında adayların bazıları, yüksek lisans ve doktora mülakatlarında DUS Sınavına girip girmeme durumunun kurum tarafından belirleyici kabul edilmesinden yakınıyor. Bu yorum, kurumlara göre farklılık gösteren bir durum olmasına rağmen sınavının büyük bir engel olarak görülmesine sebep olabiliyor.

DUS ‘a Nasıl Hazırlanabilirim?

DUS Sınavı Zor Mu sorusu her bireyin kişisel görüşlerine ve deneyimlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Öncelikle etkin bir çalışma programı yapmak, hedeflerinizi net bir şekilde belirlemek ve hazırlık sürecinde verimli kaynaklardan yararlanmak sınavdaki başarınızı olumlu yönde etkileyecektir. DUS hakkında detaylı bilgi almak için nettekurs.com Blog Sayfamızı takip edebilir ve DUS ‘ahazırlıkta eksiklerinizi tamamlamak için online dershanemizi ziyaret edebilirsiniz. Nettekurs.com, hayallerinize ve ideallerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için canlı yayınları, e-sınavlar, çıkmış soru çözümleri ve zengin kaynakları ile yanınızda. Nettekurs.com online DUS kursları, canlı yayın dersleri ile profesyonel eğitimi ve sınıf ortamını parmaklarınızın ucuna getiriyor. Derslerimize konuk olmak, eğitmenlerimiz ile etkileşim halinde online dersleri takip edebilmek ve eksiklerinizi tamamlayabilmek için nettekurs.com ‘u ücretsiz deneyin! Aynı zamanda ücretsiz deneme süresi boyunca kapsamlı PDF kaynaklarımızı inceleyebilir ve konu anlatım videoları ile bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz!

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz