EUS Sınavı Nedir?  ÖSYM EUS 2022 Sınavı Ne Zaman?

1
3683

EUS Sınavı Nedir?  ÖSYM EUS 2022 Sınavı Ne Zaman?

EUS Sınavı , Eczacılık Fakültesi mezunu ve mezun adaylarını yakından ilgilendiren bir sınav. Uzmanlık eğitimi almak isteyen adayların her sene ÖSYM tarafından düzenlenen bu sınava başvurmaları gerekiyor. Bu yazımızda 2016 yılından beri düzenlenen Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimine Giriş Sınavı ile ilgili EUS Nedir? EUS Sınavı Nasıldır? EUS Sınavı Ne Zaman? gibi sorularınızı yanıtlamayı amaçladık. Blog yazımızı okuyarak ÖSYM EUS 2022 Sınavı ile ilgili daha çok bilgi edinebilirsiniz.

EUS Sınavı Nedir?

Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (EUS) , Türkiye’de eczacılık fakültesinden mezun olan adayların uzmanlık eğitimi alabilmeleri ve uzmanlık branşı seçebilmeleri için girdikleri bir uzmanlık sınavıdır. EUS Sınavı (Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı), ÖSYM tarafından gerçekleştirilmektedir. Merkezi bir sınav olma özelliği gösterir. EUS Sınavı ile ilgili karar resmî olarak 2016 Eylül ayında yürürlüğe girmiş ve ilk EUS Sınavı Ekim 2017 tarihinde gerçekleşmiştir. EUS Sınavı 2017 yılından beri uygulanmaya devam etmektedir. Artan EUS Kontenjanları dolayısı ile sınava başvuran aday sayısı da her geçen gün artmaktadır.

EUS ‘a Kimler Başvurabilir?

EUS Kılavuzu her sene güncel olarak yayınlanmaktadır. Önceki yıllara ait EUS Sınavı kılavuzunda yer alan bilgilerde:

“1. Üniversitelerin eczacılık fakültelerinden mezun olan adaylar,

2. Eczacılık fakültelerinde son sınıfta öğrenim gören adaylar,

3. Sınav dönemi içerisinde Eczacılık fakültesinden mezun olabilecek durumdaki adaylar EUS Sınavına başvuru yapabilirler.” maddeleri yer almaktadır.

EUS 2022, 2022 EUS Sınavı Tarihleri
Nettekurs Online EUS Kursu ile Başarı Parmaklarınızın Ucunda!

EUS Konu Dağılımı Nasıldır? EUS Puanı Nasıl Hesaplanır?

EUS’a giren adayların puanları ÖSYM tarafından hesaplanmaktadır. Hesaplamaların yapılması için bilgisayar ortamı ve bilgisayar programları kullanılmaktadır.  Adayların doğru ve yanlış cevapları ayrı ayrı toplanır ve doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılır. Diğer bir değişle EUS Sınavında 4 yanlış cevap 1 doğru cevabı götürmektedir. Sınav sürecinde iptal edilmesine karar verilen EUS soruları ise değerlendirme dışı bırakılır. Adayların ham puanları bu şekilde elde edilir. Adayların elde etmiş oldukları ham puanlar, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puana çevrilir ve adayların EUS yerleştirme puanı hesaplanmış olur.

EUS 2022 Sınavı Başvuruları Ne Zaman?

2022 yılında Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı (EUS) için başvuru tarihi 31 Ağustos ile 7 Eylül arasındadır. 2022 EUS geç başvuru günü ise ÖSYM tarafından 15 Eylül olarak belirlenmiştir. Sınav başvuru tarihleri boyunca adaylar sınav başvurularını yapıp sınav ücretlerini ödemek zorundadır.

2022 yılı EUS Sınavı ile ilgili daha çok bilgi almak isterseniz ” EUS 2022 Ne Zaman? Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı – EUS 2022 Sınav Tarihleri ” başlıklı blog yazımızı okuyabilirsiniz.

EUS Sınav Başvurusu Nasıl Yapılır?

EUS Sınavına başvuru yapmak için ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden ya da fiziki olarak başvuru merkezlerine giderek şahsi başvuruda bulunabilirsiniz. ÖSYM Aday İşlemleri sayfası üzerinden başvuru tarihleri arasında bireysel başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. ÖSYM’nin mobil uygulaması üzerinden de işlem yapabilirsiniz. Sınav ücreti belirlenen tarihler arasında anlaşmalı bankalara gerçekleştirilmektedir. 2022 yılı sınav ücreti ise başvuruların başlaması ile yayınlanan güncel ÖSYM 2022 EUS Sınavı kılavuzunda duyurulacaktır.

EUS Sınavı Hazırlık Sürecinde Neden Nettekurs Online EUS Kursu’nu Tercih Etmelisiniz?

Sınavlara hazırlanmak için akademik bilgi birikiminin yanı sıra, disiplinli bir çalışma sürecini yürütebilecek donanımda olmak da önemlidir. Bu noktada yardımımıza destekleyici eğitim kurumları koşmaktadır. Nettekurs bir dershanenin size sunduğu tüm olanaklara sahip olmanın yanı sıra, online eğitimde uzun yıllardır süren tecrübesi sayesinde size rahat bir sınav hazırlık dönemi vadetmektedir.

Türkiye’nin hangi şehrinde yaşıyor olursanız olun, hatta yurt dışında olsanız dahi Online EUS Kursu içeriklerimize interneti olan her yerden sınırsız tekrar hakkı ile ulaşabilirsiniz. Üstelik ilk senede istediğiniz puanı alamasanız bile ya da sınavlara erken hazırlanmayı düşündüğünüz takdirde 2 yıl boyunca erişiminize açık kalan kurs içerikleri ile tek ücret ödeyerek sınava tam anlamı ile hazırlanma fırsatı elde edebilirsiniz. Uzman EUS Kadrosu ve 7/24 ulaşılabilir destek ekibi ile Nettekurs EUS Sınavına hazırlıkta hep yanınızda!

Hemen şimdi “ÜCRETSİZ ÜYE OL” seçeneği ile EUS Kursumuza kayıt olabilir, ÖSYM EUS 2022 Hazırlık içeriklerimizi demo süresi boyunca ücretsiz olarak deneyimleyebilirsiniz. Online EUS Kursu içeriklerimizden memnun kalmazsanız, eriştiğiniz kurs içerikleri için ek bir ücret ödemezsiniz. Biz eğitimlerimize güveniyoruz, siz de Nettekurs kalitesine güvenerek Eczacılık alanında uzmanlık eğitimi kazanma şansını kaçırmayın!

1 Yorum

  1. EUS Sınavı ile ilgili sormak istediğiniz tüm soruları aşağıda yer alan “SORU SOR” bölümünü kullanarak uzman ekibimize iletebilirsiniz. Uzman EUS Rehberlik Ekibimiz sorularınıza en kısa sürede dönüş sağlayacaktır.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz