ÖSYM ALES Başvuru Kılavuzu ve ALES Başvuru ÖSYM Şartları

0
3399

ÖSYM ALES Başvuru Nasıl Yapılır?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), her sene ÖSYM tarafından düzenlenmektedir. Adaylar, yükseköğretim kurumlarına atanabilmek veya yüksek lisans-doktora- sanatta yeterlik çalışmalarına başlayabilmek için ALES ‘e girmektedir. ALES sınavına kimlerin girebileceğine ALES Sınavı Nedir? ALES Sınavına Kimler Başvurabilir? yazımızda detaylı olarak değinmiştik. Bu yazımızda ise ALES sınavına başvuru yapacak adaylara rehber olan ÖSYM ALES Başvuru Kılavuzu’nu paylaşacak ve ALES Başvuru ÖSYM şartlarına göre nasıl yapılıyor ve süreç nasıl işliyor özetleyeceğiz.

ALES Başvurusu Nereye Yapılır?

ALES, ÖSYM tarafından düzenlenmektedir. Bu nedenle ALES başvuruları da ÖSYM tarafından alınır. ALES başvuru işlemleri için kurum tarafından hazırlanan ÖSYM Başvuru Kılavuzu her sınav döneminde osym.gov.tr adresinde yayımlanmakta ve başvurunun hatasız tamamlanması için gereken tüm önemli bilgi ve yönlendirmeleri içermektedir. Aynı zamanda bu kılavuzlar, güncellenen uygulamaları, ALES başvuru ücretine dair bilgileri de içermektedir. Dolayısıyla daha önce sınava girmiş olsun veya olmasın tüm adaylara, başvuru yapmadan önce ÖSYM ALES Başvuru Kılavuzunu okumaları tavsiye edilmektedir.

Kimler ÖSYM ‘ye ALES Başvurusu Yapabilir?

ösym ales başvuru kılavuzu,ales başvuru ösym Bir lisans programından mezun olacak kişiler, lisans programını bitirenler ve yurt dışında lisans eğitimini almış kişiler (denklik belgesi almak koşuluyla) ALES Sınavına başvurabilirler. ÖSYM ALES Başvuru Kılavuzunda da belirtildiği üzere ALES sınavı;

Yükseköğretim kurumlarına yapılacak atamalarda

Ülkemizde lisansüstü eğitime girişte

Yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde

Teknik öğretmenler için mühendislik tamamlama programlarında kullanılacak puanları veren bir sınavdır. Bu nedenle ALES ‘e başvuracak adayların sınava katılmak için bu doğrultuda hedefleri olması gerekir.

ALES Başvuru İşlemleri için Ne Yapmalıyım?

ALES sınavına girmeye karar verdiyseniz bu noktada ilk yapmanız gereken ÖSYM ALES Başvuru Kılavuzu ‘nu ve Aday Başvuru Formunu edinmektir. ÖSYM Başvuru kılavuzu ve ALES başvuru ÖSYM formuna ulaşmak için yandaki linke tıklayabilirsiniz. >> ÖSYM ALES Başvuru Kılavuzu 

Ayrıca sınava başvuru yapacak adaylar nettekurs YouTube Kanalına abone olarak ALES tüyoları, detaylı konu anlatımı ve soru çözümü videoları ile sınava ön hazırlık çalışmalarını başlatabilirler. nettekurs ALES Online Kursunda ise çok daha fazlası sizi bekliyor olacak!

Aday Başvuru Formunu Nasıl Dolduracağım?

Aday başvuru formunun doldurulmasından ve forma girilen bilgilerin doğruluğundan tamamen adayın kendisi sorumlu olacaktır. Bu nedenle başvuru işlemlerini eksiksiz tamamlamak için sınava ilk kez başvuracak adaylar, paylaştığımız ÖSYM ALES Başvuru Kılavuzu içindeki 2.2 numaralı bölümü okuyarak formdaki her bölümü nasıl dolduracaklarına dair en güvenilir bilgiyi alabilirler.

ALES Başvuruları Nereden Yapılır?

ALES Başvuru ÖSYM başvuru merkezlerinden veya bireysel olarak ÖSYM internet adresinden (https://ais.osym.gov.tr) yapılabilmektedir. Başvuru merkezinde güncel fotoğrafı bulunmayan adaylar sınava başvurabilmek için öncelikle herhangi bir ÖSYM başvuru merkezine giderek çekilen güncel fotoğrafı sisteme yükletmek zorundadır. Sistemde son 3 ay içerisinde çekilen fotoğrafı bulunan adaylar ise ÖSYM internet sitesindeki ‘e-işlemler’ bölümünden sınava online başvuru yapabilir. ALES başvuru süreciniz gibi sınava hazırlık sürecinizi de online ortama taşımak; ihtiyacınız olan her kaynağa, konu anlatımı ve soru çözümlerine dilediğiniz an ulaşmak için nettekurs online ALES Kursu ‘nu ziyaret edebilirsiniz. ALES e-denemelerinden, video derslerden ve yazılı kaynaklardan oluşan zengin ders içeriklerini incelemek, etkileşimli canlı derslere konuk olarak ALES ‘in uzmanlarına dilediğinizi sormak için hemen ücretsiz üyelik oluşturun! >>Online ALES Kursu Ücretsiz Dene!

ALES Başvuru ÖSYM Merkezleri Nerede?

ALES başvuru ÖSYM tarafından belirlenen birçok merkezden yapılabilmektedir. Her ilde birden fazla ÖSYM başvuru merkezi bulunmaktadır. ÖSYM Başvuru Merkezleri listesine buradan ulaşabilirsiniz.>> ÖSYM ALES Başvuru Merkezleri

ALES Başvuru Ücretini Nasıl Yatıracağım?

ALES başvuru işlemlerini tamamlamak için adayların yapması gerekenlerden bir tanesi de sınav ücretinin yatırılmasıdır. Online başvuru yapıyorsanız sistemin yönlendirmelerini izleyerek online ödeme yapabileceğiniz gibi ÖSYM Başvuru Kılavuzunda belirtilen aşağıdaki bankalardan da sınav ücretini yatırabilirsiniz:

Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç) Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı

Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

 

 

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz