E-ALES Nedir Kimler Girebilir? E-ALES ‘e Kimler Başvurabilir

0
5602

Warning: Illegal string offset 'active' in /home/nettekurs/public_html/blognettekurs.com/wp-content/plugins/cbxdynamicsidebar/public/class-cbxdynamicsidebar-public.php on line 118

E-ALES Nedir Kimler Girebilir?

ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre her sene iki kez düzenlenen ALES sınavına ek olarak online ortamda gerçekleşecek E-ALES sınavının yapılmasına karar verilmiştir. Yeni bir sınav döneminin başlamasıyla birlikte E-ALES nedir kimler girebilir, E-ALES ve ALES arasındaki farklar nelerdir, E-ALES ‘e kimler başvurabilir, E-ALES nerede yapılacak gibi birçok farklı soru da detaylı olarak açıklanmayı beklemektedir. Yazımızda, özellikle E-ALES nedir kimler girebilir? E-ALES ‘e kimler başvurabilir gibi başvuru için oldukça önemli noktalar üzerinde duracağız. E-ALES ‘e girecek adaylar başvuru tarihlerini E-ALES Başvuru Tarihleri Ne Zaman başlıklı yazımızda bulabilirler.

E-ALES Nedir?

E-ALES Nedir Kimler Başvurabilir sorusu ile sınavı yakından tanımaya başlamak için ilk olarak ALES sınavı hakkında kısaca bilgi vermek faydalı olacaktır. Çünkü ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre ALES ve E-ALES sınav içerikleri, soru sayısı, sınav süresi ve şık sayıları gibi yapısal özellikler açısından iki sınav da eşit sayılacaktır. Uzun adıyla Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) hem lisansüstü eğitime girişte hem de yükseköğretim kurumlarına yapılacak atamalarda geçerli olan bir sınavdır. Bunun yanında yurt dışına lisansüstü eğitim almaya gidecek adayların ve mühendislik programını tamamlayacak adayların (teknik öğretmenler için) da sınava girmesi gerekmektedir. ALES sınavı sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşmakta ve her bölümde yoğun olarak mantık yürütme becerisini ölçen sorular sorulmaktadır.

E-ALES ‘te de sorular sayısal ve sözel bölümlerde; ALES ile aynı soru tiplerinde adayların karşısına çıkacaktır. Bu nedenle E-ALES ‘e hazırlanırken de sayısal ve sözel mantık sorularına öncelik verilmesi, çıkmış ALES sorularının tekrar tekrar çözülmesi adaylara tavsiye edilmektedir. En çok zorlanılan, çözümü basit olsa da okuma-anlama sürecinde adaylara oldukça zaman kaybettiren bu soruların özgün çözüm tekniklerini Ankara ‘nın en iyi ALES hocalarından öğrenebilmek, ihtiyacınız olan tüm soru kaynaklarına ve uzman hocaların konu anlatımlarına istediğiniz her yerde ulaşabilmek için hemen>> Online ALES Kursu Ücretsiz Dene!
Bu noktaya kadar ALES Nedir Kimler Girebilir sorusuna kısaca yanıt verdik. Peki E-ALES nedir kimler girebilir? E-ALES ‘e kimler başvurabilir?
ales nedir kimler girebilir, ALEs 'e kimler başvurabilir

E-ALES ‘e Kimler Başvurabilir?

E-ALES, 2018 yılında ilk defa uygulanacak ve ALES sınavı ile eşdeğer sayılacaktır. Fakat E-ALES, elektronik sınava girmek isteyen veya herhangi bir sebeple ALES ‘e katılamayan adaylar için bir alternatif oluşturacaktır. İki sınavın da ölçme-değerlendirme kriterleri, zorluk derecesi, soru sayıları, konuları ve bölümleri aynıdır. Fakat E-ALES, ÖSYM tarafından belirlenen e-sınav merkezlerinde ve bilgisayar ortamında gerçekleştirilecektir. Adaylara özellikle sayısal bölümlerde işlem yapabilmeleri için kağıt ve kalem de verilecektir. E-ALES sınavına başvuru yapacak adaylar için belirlenen koşullar da yine ALES ile aynı olacaktır. Ancak sınav sadece Ankara, İstanbul ve İzmir ‘de bulunan e-sınav merkezlerinde gerçekleşeceği için E-ALES ‘e girecek aday sayısı sınırlı tutulacaktır. Ankara, İstanbul ve İzmir ‘de sınava yoğun ilgi olduğu için sınav kontenjanının toplamda 5000 kişiyi bulacağı tahmin ediliyor. Bu noktada E-ALES ‘e başvuru yapacak adaylar tarafından E-ALES ‘e kimler başvurabilir ve bu kontenjanlardan kimler faydalanabilir soruları sıkça soruluyor.

Yükseköğretim Kurumlarına Başvuru Yapacaklar:

E-ALES, ALES ile tamamen aynı amaçla düzenlendiği için sınava girecek adayların yükseköğretim kurumlarında yüksek lisans, doktora eğitimi almak veya yükseköğretim kurumlarında çalışmak gibi bir amacının olması gerekiyor.

Lisans Öğrencisi ve Mezunları:

Sınava girecek adayların mezuniyet durumu başvuru için bir kriter değil. Henüz üniversite öğrencisi iken sınava katılmak, hem bilgilerini test etmek hem de puanını ileriki yıllarda kullanmak isteyen adaylar da E-ALES ‘e girebiliyorlar.

Özel Durumlar:

Türk ve yabancı uyruklu öğrenciler de sınava başvuru yapabiliyorlar. Engel/sağlık sorunu olan adayların ise sınava başvuru yapmadan önce başvuru kılavuzunun altında yer alan ‘engel/sağlık durumu bilgi formunu’ doldurmaları gerekiyor. E-ALES ‘e girmek için yine ALES ‘te olduğu gibi adayların ‘sınav giriş belgesi’ ile salonlarda hazır bulunmaları da oldukça önemli. Çünkü ‘sınav giriş belgesi’ olmayan adaylar tüm başvuru koşullarını taşımasına veya başvuru işlemlerini eksiksiz yapmasına rağmen E-ALES ‘e giremiyor.

E-ALES ‘e Nasıl Başvurabilirim?

E-ALES nedir kimler girebilir, E-ALES ‘e kimler başvurabilir sorularına cevap alan adayların sınav başvurularını nasıl yapacaklarına dair soruları da olacaktır elbette. E-ALES başvuruları elektronik ortamdan yapılmaktadır. osym.gov.tr adresinde yer alan başvuru kılavuzlarını inceleyerek ve ais.osym.gov.tr ekranı üzerinden kişisel bilgilerinizi girerek sınavlara başvuru için gereken yönlendirmeyi alabilirsiniz. E-ALES ‘e başvuracak adaylar sistemde yüklü güncel fotoğrafları bulunmuyorsa diledikleri bir başvuru merkezinden başvuru işlemlerini yapabilir veya ais.osym.gov.tr adresi üzerinden güncel fotoğraflarını yükleyebilirler.

E-ALES ‘e Nasıl Hazırlanabilirim?

Nettekurs.com blog sitesi, E-ALES Nedir Kimler Girebilir gibi birçok sorunuza yanıt verecek iyi bir kaynak olacaktır. Bunun yanında ücretsiz Online ALES Kursu olanakları da nettekurs.com ‘da sizi bekliyor. E-ALES ve ALES hazırlıkta faydalanacağınız ücretsiz yazılı kaynaklar, çıkmış soru çözümlerine ulaşabileceğiniz sınırsız video tekrar hakkı, Türkiye ‘nin tanınmış ALES hocalarına dilediğinizi sorabileceğiniz canlı yayın dersleri ve ÖSYM sorularına göre her yıl güncellenen ALES soru kaynakları ile uzaktan eğitim ALES Hazırlık Dershanesi tek girişte kazandırıyor!

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz