SAHU 2021, 2022 Son Gelişmeler Neler? SAHU Olacak Mı? SAHU 2021, 2022 Başvuru Ne Zaman Yapılacak?

18
3413

SAHU 2021, 2022 Son Gelişmeler Neler? SAHU Olacak Mı? SAHU 2021, 2022 Başvuru Ne Zaman Yapılacak?

Uzmanlık Eğitimi almak isteyen Sözleşmeli Aile Hekimlerinin gözleri bir süredir bakanlıktan gelmesi beklenen SAHU Olacak Mı? sorusunun cevabına çevrilmişti. 25. 08. 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayınlanan son kanunla birlikte SAHU Eğitimlerinin süresi yeniden düzenlendi. SAHU 2021, 2022 Başvuru Ne Zaman Başlar? ve Sözleşmeli Aile Hekimliği Uzmanlık Eğitimi’nde 2021, 2022 Yılı için Son Gelişmeler ve Değişiklikler Neler? sorularının cevaplarına blog yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.

SAHU Nedir?

Açılımı, Sözleşmeli Aile Hekimliği Uzmanlık Eğitimi olan SAHU, 2011 yılından beri düzenlenmekte olan bir Tıpta uzmanlık eğitimidir. TUS’a girerek Klinik Bilimler Sınavından en az 40 puan almış olan Sözleşmeli Aile hekimleri, kontenjan dahilinde SAHU Eğitimi alarak uzman olabilirler. Sözleşmeli Aile Hekimliği Uzmanlık Eğitimi ‘nin süresi 6 yıldır.

SAHU 2021 - SAHU 2021 Başvuruları
İhtiyaç duyduğunuz tüm Klinik Bilimler Sınavı Konuları, Nettekurs’un Online SAHU Eğitimlerinde, İndirimli Fiyatlarla Sizleri Bekliyor!

SAHU ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz SAHU Nedir? SAHU Aile Hekimliği Eğitimi Nasıldır? başlıklı blog yazımızı da okuyabilirsiniz.

SAHU 2021, 2022 Son Gelişmeler Neler? SAHU Olacak Mı?

2011 yılından itibaren resmî olarak yürürlülükte bulunan SAHU Eğitim programlarının 1/1/2020 tarihine kadar uygulanacağı belirtilmişti. Ardından SAHU 2021 için herhangi bir eylem planı olup olmadığı ile ilgili bakanlıktan bir açıklama gelmemişti. Sözleşmeli Aile Hekimleri Resmî Gazete’de yayınlanacak olan SAHU Olacak Mı? sorusunun cevabını bekliyordu. SAHU 2021 , 2022 Eğitimleriyle ilgili beklenen haber geçtiğimiz günlerde geldi.

Resmî Gazete’de yayınlanan 25 Ağustos 2021 tarihli Sözleşmeli Aile Hekimliği 40. Maddesine göre,  11/4/1928 tarihli ve 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San’atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanunun 9.  maddesi hükümleri 01/01/2022 ve 31/12/2023 tarihleri arasında uygulanmaya devam edilmesi kararı alındı.

SAHU 2021, 2022 Başvuru Ne Zaman Yapılacak?

SAHU 2021 ile ilgili son kararın ardından eğitimler 2023 tarihine kadar uzatıldı. 1 Ocak 2022 ve 31 Aralık 2023 tarihleri arasında SAHU eğitimleri verilmeye devam edecek. Bu sene TUS Klinik Bilimleri Sınavından 40 puan ve üstü alan adaylar, SAHU’ya başvuru yapmak için bekliyor. SAHU 2019 İlkbahar Dönemi başvuruları 19-22 Temmuz 2019 tarihleri arasında tamamlanmıştı. Sonbahar Dönemi Başvuru ve Yerleştirme İşlemleri de  09-12 Aralık 2019 tarihleri arasında yapılmıştı. 2021 yılı sonbahar başvuruları için henüz net bir tarih verilmedi. Önceki dönem başvuru tarihlerine bakıldığında, yerleştirme başvurularının genellikle ek yerleştirmelerden sonra yapıldığı görülüyor. 2021, 2022 SAHU Eğitimleri için Başvuru tarihleri Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından belirlenecek. SAHU 2021, 2022 eğitimini almak isteyen adayların takvimde belirlenen dönemde, Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Web Sitesi Personel Bilgi Sistemi üzerinden başvuru yapmaları gerekiyor. Kontenjan yerleştirmeleri bilgisayar programı ile puan sıralamasına göre yapılıyor bu yüzden PBS üzerinden başvuru yapmayan adayların başvuruları geçersiz sayılıyor. SAHU 2021, 2022 Başvuru Tarihleri ile ilgili yapılacak olan yeni duyurular Uzman SAHU Rehberlik ekibimiz tarafından takip edilmektedir. Resmî duyurular yapıldığında tüm bilgiler siz takipçilerimizle bu sayfamızdan paylaşılacaktır. Şözleşmeli Aile Hekimliği Uzmanlık Eğitimi ile ilgili güncel bilgilerden anında haberdar olmak için Blog web sitemizde yer alan Nettekurs bültenine abone olabilirsiniz.

Nettekurs Online SAHU Kursu:

 

Sözleşmeli Aile Hekimliği Uzmanlık Eğitimi
Nettekurs’un Online SAHU Kursu Yayınları Dilediğiniz Her An İnterneti Olan Her Yerde Sizinle!

SAHU’da Güncel TUS puanları kullanıldığı için, 2021 sonbahar döneminde açılması düşünülen ve 01.01.2022 tarihi itibari ile başlaması planlanan SAHU Eğitimine, 2021 TUS Puanına sahip adaylar başvurabileceğini öngörmekteyiz. 2022 döneminde ise SAHU Eğitimi almak isteyen adayların ise en erken yapılacak sınav olan 2022 1. Dönem TUS Klinik Bilimler Sınavı’na başvurmaları gerekiyor. 2 yıl gibi kısa bir süreyle uzatılan Sözleşmeli Aile Hekimliği Uzmanlık Eğitimi – SAHU Başvuruları konusunda işinizi şansa bırakmayın. SAHU Alımlarında sınırlı süre ve sayıda olan SAHU kontenjanlarına başvurabilmek ve SAHU yerleştirmelerinde açıkta kalmamak için sınavlara Nettekurs Online SAHU Kursu ile hazırlanın. 2022 TUS Klinik Bilimler Sınavı’nda 40 ve üstünde puan alarak Sözleşmeli Aile Hekimliği Uzmanlık Eğitimi sürecinizi riske atmayın.
Alanında uzman kadromuz ile, SAHU eğitimlerimizde başarı garantisi veriyoruz. Adaylarımızı, Dahiliye, Pediatri, Genel Cerrahi, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Küçük Stajlar alanında ihtiyaç duyabilecekleri tüm Nettekurs kaynakları ile sınava eksiksiz olarak hazırlıyoruz. Online Ders, Video Ders, Deneme Sınavı, Çıkmış TUS Soru ve Çözümleri, Konu Anlatımı Kitapları ve Soru Bankaları gibi TUS kaynakları ile dilediğiniz her an ve her yerde sınava hazırlanabilirsiniz.

Şimdi nettekurs.com üyeliği yaparak, deneme süresi boyunca tüm Online SAHU Eğitimi yayınlarına ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

18 YORUMLAR

 1. Sözleşmeli Aile Hekimliği Uzmanlık Eğitimi ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları ve SAHU Eğitimleri ile ilgili görüş / öneri ve yorumlarınızı aşağıda bulunan “soru sor” bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Nettekurs’un uzman SAHU Rehberlik ekibi ve destek birimi yorumlarınıza en kısa sürede dönüş sağlayacaktır.

 2. Sahu yerleştirmede A puan türüne göre yapılmakta olup en az 40 puan barajı bulunmaktadır . A puanı 120 klinik bilimler testi ile hesaplanıyor peki bu puan hesaplarken yanlışlar doğruyu götürüyor mu ?

  • Merhabalar, SAHU yerleştirmelerinde kullanılan A puanı hesaplanırken her soru 1 puan değerindedir. Fakat standart sapma vardır. Bu yüzden 120 soru içerisinden 40 puan alabilmek için 37-38 net yapmış olmak gerekir.

 3. tusa girdikten sonra istediğim bölüm olmaması durumunda aldığım puanla sahuya başvurmak istiyorum. yoksa tusa başvuru sırasında sahu diye belirtiyormuyuz.

 4. SAHU mevzuatında bir değişikilik var mı? Yani herkes kendi ilinde mi girmek zorunda? Benim olduğum ilde tıp fakültesi vs yok o yüzden başvuru yapamıyordum şimdi değişiklik olacak mı acaba?

  • Merhabalar, Bu yıl yapılacak olan başvuru ve yerleştirmeler ile ilgili detaylar ve yeni mevzuat henüz açıklanmadı. Pandemi dolayısıyla mevzuatta değişiklikler olması mümkün görünüyor. Yeni mevzuat ilerleyen aylarda Türkiye Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün web sitesinde yayınlanacaktır, güncel bilgiler için bültenimizi takip edebilirsiniz. İyi günler dileriz.

  • Merhabalar, 2022 yılı sonbahar başvuruları için henüz net bir tarih verilmedi. 01.01.2022 tarihinden itibaren başvuruların başlaması öngörülüyor, önceki dönemlerde aralık ayında başvurular alınmıştı. Başvuru tarihlerine bakıldığında, yerleştirme başvurularının genellikle ek yerleştirmelerden sonra yapıldığı görülüyor. Bu durumda Şubat TUS puanı ile ilkbahar döneminde yapılacak olan SAHU Eğitimlerine başvurabilirsiniz.

 5. Hocam sahu için öncelikle aile hekimi olarak çalışmak durumundayım değil mi .ikinci olarak da tusta sahu için başvurmalıyım yani şu an elimde 2021 Eylül tusum var 40 üstü puan olarak.bununla sahuya basvuramiyorum değil mi ? Ya da 2022 şubata girerken sahu diye belirttiğim takdirde başka bir bölüm secemiyor muyum ?

  • Merhabalar Şeyda Hanım, sözleşmeli aile hekimi olarak çalışmakta olanlar, tıpta uzmanlık sınavı sonuçlarına göre, merkezi yerleştirmeye tabi olmaksızın, Tıpta Uzmanlık Kurulunca belirlenen esaslar çerçevesinde aile hekimliği uzmanlık eğitimi almaktadır. Diğer bir ifadeyle SAHU Sözleşmeli Aile Hekimlerine verilen bir uzmanlık eğitimidir. Şu ana kadar sonbahar eğitimleri ile ilgili bakanlık tarafından açıklanan bir duyuru ve açıklama yok. 2021 Eylül TUS puanı ile eğitimlere başvurup başvuramayacağınızla ilgili net bir mevzuat da henüz yayınlanmadı. Fakat SAHU’ya başvurabilmek için TUS A puanınızın hesaplanmış olması gerekiyor. Ayrıca 2022 Şubat TUS Sınavı’nda dilerseniz başka bölüm de yazabilirsiniz. SAHU Puanınızın hesaplanmasını istediğiniz takdirde A puanınız ayrıca hesaplanmaktadır.

 6. Merhabalar hocam. Sahu için öncelikle aile hekimi olarak çalışıyor olmam gerekiyor değil mi hocam ? Bir de şu an 2021 Eylül tusunda 40 üzeri puan aldım bununla sahuya başvuramiyor muyum illa belirtmek mi gerekiyor Sahu kapsamında girmek istediğimi? Son olarak da 2022 Şubat tusunda sahu icin başvuru yaptığım takdirde başka bir bölüm yazamıyor muyum ?

  • Merhabalar Şeyda Hanım, sözleşmeli aile hekimi olarak çalışmakta olanlar, tıpta uzmanlık sınavı sonuçlarına göre, merkezi yerleştirmeye tabi olmaksızın, Tıpta Uzmanlık Kurulunca belirlenen esaslar çerçevesinde aile hekimliği uzmanlık eğitimi almaktadır. Diğer bir ifadeyle SAHU Sözleşmeli Aile Hekimlerine verilen bir uzmanlık eğitimidir. Şu ana kadar sonbahar eğitimleri ile ilgili bakanlık tarafından açıklanan bir duyuru ve açıklama yok. 2021 Eylül TUS puanı ile eğitimlere başvurup başvuramayacağınızla ilgili net bir mevzuat da henüz yayınlanmadı. Fakat SAHU’ya başvurabilmek için TUS A puanınızın hesaplanmış olması gerekiyor. Ayrıca 2022 Şubat TUS Sınavı’nda dilerseniz başka bölüm de yazabilirsiniz. SAHU Puanınızın hesaplanmasını istediğiniz takdirde A puanınız ayrıca hesaplanmaktadır.

    • Rica ederiz Şeyda Hanım, SAHU ile ilgili güncel bilgilendirmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz. Mevzuat ile ilgili yapılacak olan son değişikler ve bakanlıktan yapılacak olan duyurular hakkında paylaşımlarımız devam edecektir.
     İyi günler dileriz.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz