STS Eczacılık Denklik Sınavı 2022 Tarihleri Nedir? STS Eczacılık Sınavı Nerede Yapılacak?

1
2512

STS Eczacılık Denklik Sınavı 2022 Tarihleri Nedir? STS Eczacılık Sınavı Nerede Yapılacak?

Yurt dışında eczacılık eğitimini tamamlayan adayların Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde eczacılık faaliyetlerini sürdürebilmeleri için denklik sınavına girmeleri gerekiyor. Bu sınavlardan biri olarak karşımıza çıkan STS Eczacılık Sınavı her sene ÖSYM tarafından gerçekleştiriliyor. Bu yazımızda adaylarımızdan sıkça gelen sorulardan hareketle “STS Eczacılık Denklik Sınavı 2022 Tarihleri Nedir? STS Eczacılık Sınavı Nerede Yapılacak?” gibi soruların cevaplarını sizin için bir araya getirdik. Yazımın devamını okuyarak STS Eczacılık Sınav süresi, sınav konuları, denklik puanı hesaplanma süreci ve başvuruların nasıl yapılacağına dair genel bilgilere ulaşabilirsiniz.

STS Eczacılık Denklik Sınavı 2022 Tarihleri Nedir? STS Eczacılık Sınavı Nerede Yapılacak?
Türkiye’nin İlk ve Tek Online STS Eczacılık Kursu ile Başarı Parmaklarınızın Ucunda!

STS Eczacılık Sınavı Kaç Soru?

STS Eczacılık Sınavı, ÖSYM tarafından düzenlenen merkezi bir sınavdır. Ulusal ÇEP Müfredatından hareketle 100 çoktan seçmeli sorudan oluşan sınav için adaylara 135 dakika süre verilmektedir.

Sınavda Analitik Kimya, Fizyoloji-Patoloji, Biyokimya, Farmasötik Mikrobiyoloji ve İmmünoloji, Tıbbi Biyoloji, Halk Sağlığı, Eczacılık Mevzuatı ve Etik, Farmakoloji, Klinik Eczacılık, Farmasötik Kimya, Farmakognozi, Farmasötik Botanik, Farmasötik Teknoloji, Farmasötik Toksikoloji branşlarına yönelik konulardan soru gelebilmektedir.

STS Denklik Puanı Nasıl Hesaplanır?

Cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunarak bilgisayar ortamında değerlendirilmektedir. Denklik belgesi almak isteyen adayların, sınavda testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanır, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilir. Yani STS Eczacılık Sınavında 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Standart sapma da yine puan hesaplamalarında etkili olmaktadır. Adayların ham puanları 100 üzerinden puanlara dönüştürülür ve adayların STS denklik puanları oluşturulur. Adaylar sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresi ve mobil uygulama üzerinden Aday İşlemleri sayfasına girerek görüntüleyebilirler. Adayların sınavda başarılı sayılabilmeleri için 100 puan üzerinden en az 40 ve üzeri bir puan almaları gerekmektedir.

STS Eczacılık Denklik Sınavı 2022 Tarihleri Nedir? STS Eczacılık Sınavı Nerede Yapılacak?

Her yıl sınav başvurularının başlaması ile birlikte güncel sınav kılavuzu ÖSYM tarafından yayımlanmaktadır. Bu kılavuz ile birlikte güncel sınav merkezleri adaylara duyurulmaktadır. 2022 STS – EUS Sınavları için başvurular 31 Ağustos – 7 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. 2022 STS Kılavuzunda yer alan bilgiler doğrultusunda sınav bu sene de Ankara‘da gerçekleştirilecektir. Kılavuzda sınav ile ilgili “Sınav, 16 Ekim 2022 tarihinde Ankara’da yapılacaktır. Sınav, saat 10.15’de başlayacak, 100 çoktan seçmeli sorudan oluşacak ve 135 dakika sürecektir.” bilgileri ye almaktadır.

Güncel STS Eczacılık Denklik Sınavı Başvuru Kılavuzunu incelemek için linke tıklayın —> 2022 STS Eczacılık Kılavuzu

Sınav başvurusunda bulunmadan önce adayların YÖK internet sitesinde yer alan dilekçeyi doldurup, gerekli ücretleri ödeyerek posta yolu ya da elden dilekçenin teslimiyle denklik başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Adayın eğitim aldığı kurum, almış olduğu dersler YÖK Denklik Komisyonu tarafından ayrıntılı olarak incelenerek, adayın sınava giriş hakkının olup olmadığı belirlenir. STS Eczacılık Sınavına, YÖK Denklik Komisyonun onayı alınmadan girmek de mümkündür, ancak komisyon onayı olmadan girilen denklik sınavının aday baraj puanının üzerinde bir puan almış olsa dahi resmî geçerliliği bulunmamaktadır.
STS Eczacılık Kimler Başvurabilir? STS Eczacılık Sınavına Kimler Girebilir? başlıklı blog yazımızı okuyarak STS Eczacılık Denklik Sınavı ile ilgili daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Türkiye’nin İlk ve Tek Online STS Eczacılık Kursu: Nettekurs!

Nettekurs, 10 yılı aşkın süredir TUS, DUS, ALES vb. gibi sınavlardaki online eğitim tecrübesini denklik sınavına hazırlanan değerli eczacılarımız için Türkiye’nin en iyi eczacılık fakültesi eğitmenleri ile birleştirerek “Online STS Eczacılık” kursunu tek tuşla parmaklarınızın ucuna taşımaktadır. Hangi şehirde olursanız olun, Türkiye’nin en iyi Eczacılık hocalarına bir tıkla ulaşabileceğiniz online eğitim sistemimiz ile diploma denkliği kazanmak sizin için daha pratik olacak. Çıkmış STS sorularından hareketle  ve Ulusal ÇEP Programı ile paralel online yayınlarımız ile, sınava dair ihtiyaç duyabileceğiniz tüm detaylara Nettekurs Online STS Eczacılık Kursu ‘nda sizi bekliyor.

Nettekurs’ta pişmanlığa yer yoktur. Online STS Kursu içeriklerimizi Online STS Kursumuza ücretsiz üye olarak demo süresi boyunca görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede kayıt olmadan önce kararı kendiniz verebilir, STS Eczacılık Sınavı’na aklınızda hiçbir soru işareti olmadan ulaşabilirsiniz. Nettekurs Online STS Eczacılık Denklik Kursu ile STS Eczacılık Sınavı ‘na eksiksiz olarak hazırlanacaksınız. Online Dersleri Şimdi Ücretsiz Deneyin!

Nettekurs’un Avantajları:

  1. Online STS Eczacılık Kurs içerikleri “sınırsız tekrar” özelliği ile erişiminize açılır. Dersleri dilediğiniz kadar dinleyebilirsiniz!

2. Nettekurs STS Kursu paketlerine erişim süresi 2 yıldır. Bu sayede sınava ilk girişinizde istediğiniz puanı alamasanız da içerikleri bir sonraki sene ek bir ücret ödemeden kullanmaya devam edebilirsiniz!

3. Tüm Online STS Eczacılık Kursu içeriklerine interneti olan mobil, web fark etmeksizin tüm akıllı cihazlardan 7/24 erişebilirsiniz.

4. Gereksiz ayrıntılardan arındırılmış sınav odaklı eczacılık yayınları ile zamandan tasarruf ederek maksimum verime ulaşırsınız.

5. “Eğitmene Sor” özelliği ile aklınıza takılan tüm soruları Türkiye’nin en iyi STS Eczacılık eğitmenlerine sorma ve cevap alma şansına sahip olursunuz.

6. “Not Al” özelliği sayesinde video ders esnasında kendinize hatırlatma notları ekleyebildiğiniz oldukça kullanışlı bir panel üzerinden çalışma şansına sahip olursunuz. Nettekurs eğitim paneli çalışmayı keyifli hale getirir ve öğrenci dostudur.

7. Yalnızca Online Ders ve Canlı Ders içeriklerine değil STS Eczacılık Canlı Dersleri ile uyumlu PDF Ders notlarına da ek bir ücret ödemeden erişebilirsiniz.

8. Sınava hazırlıkta rehberlik/koçluk hizmeti alabilmek de oldukça önemlidir. Nettekurs 7/24 yanınızda olan uzman rehberlik sistemi ile ihtiyaçlarınıza ve sorularınıza anında yanıt verebilmektedir.

1 Yorum

  1. STS Eczacılık Sınavı ile ilgili yorum, öneri ve görüşlerinizi aşağıda yer alan “SORU SOR” bölümünden uzman rehberlik ekibimize iletebilirsiniz. Yorumlarınıza en kısa sürede dönüş sağlanacaktır!

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz