STS Eczacılık Kaç Soru ? STS Eczacılık Sınav Süresi Ne Kadar?

3
3945

STS Eczacılık Kaç Soru ? STS Eczacılık Sınav Süresi Ne Kadar?

Türkiye’de Eczacılık mesleğini yerine getirmek için adayların girdiği denklik sınavlarından biri olarak karşımıza çıkan STS Eczacılık Sınavı, ÖSYM tarafından gerçekleştiriliyor. Sınava her sene çok sayıda kişi başvuruyor. Sınavın geçmişinin çok uzun yıllara dayanmıyor olması nedeni ile adaylar ” STS Eczacılık Kaç Soru ? STS Eczacılık Sınav Süresi Ne Kadar? ” gibi soruların yanıtlarına kolaylıkla ulaşamayabiliyor. Bizler bu yazımızda STS Eczacılık Sınavı hakkında sık sorulan sorulardan hareketle sınav süreci ile ilgili bilmeniz gereken hususlarla ilgili paylaşımda bulunduk. STS Eczacılık Sınavına hazırlanan tüm adaylara başarılar ve keyifli okumalar dileriz!

STS Eczacılık Sınavı Nedir?

STS Eczacılık Sınavı’nın tam ismi Eczacılık Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı ‘dır. STS Eczacılık, ÖSYM tarafından merkezi olarak gerçekleştirilmekte olan bir denklik sınavı olarak karşımıza çıkmaktadır. Sınava diploma denkliği almak isteyen ve lisans eğitimlerini yurtdışında tamamlamış olan eczacılık fakültesi mezunu adaylar girebilmektedir. STS Eczacılık sınavının amacı, eğitimini Türkiye dışında tamamlamış olan eczacıların diploma denkliği alarak mesleklerini Türkiye Cumhuriyeti içerisinde yapmalarına olanak tanımaktır. Yurtdışında eğitimini tamamlayan bir eczacı, STS Eczacılık Sınavı’na ya da İlmi Hüviyet sınavına girerek denklik kazanamazsa, eczacılık mesleğini Türkiye’de gerçekleştiremez.

Eczacılık alanında diploma denkliği ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için ” STS Eczacılık Sınavı Nedir? 2022 STS Eczacılık Sınavı Ne Zaman? ya da STS Eczacılık Kimler Başvurabilir? STS Eczacılık Sınavına Kimler Girebilir?” başlıklı blog yazılarımızı da inceleyebilirsiniz!

STS Eczacılık Kaç Soru ? STS Eczacılık Sınav Süresi Ne Kadar?

 

STS Eczacılık Sınavı Nedir
Türkiye’nin İlk Online STS Eczacılık Kursu ile Denklik Kazanmak Şimdi Parmaklarınızın Ucunda!

Eczacılık Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı, 100 çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır ve sınav süresi 135 dakikadır. Sınav ücreti güncel STS Eczacılık kılavuzunun yayınlanması ile belli olacak olup, 2021 yılı STS Eczacılık başvuru ücreti 250 TL olarak belirlenmiştir. 2022 STS Eczacılık başvuru ücretleri yanı sıra, sınav süreci ile ilgili en güncel bilgiler yine 2022 yılı STS Eczacılık Başvuru Kılavuzunda yayınlanacaktır. Başvuru kılavuzu STS Eczacılık başvurularının başlayacağı tarihlerde ÖSYM resmî sitesinden adaylarla paylaşılmaktadır.

2022 STS Eczacılık Sınavı Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?

ÖSYM tarafından açıklanan resmî sınav takvimine göre, 2022 Yılı Eczacılık Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespiti Sınavı 16.10.2022 tarihinde gerçekleştirilecektir. STS Eczacılık Sınav Başvuruları ise 31.08.2022 07.09.2022 tarihleri arasında alınmaya başlanacaktır. Adaylar başvuru ile ilgili işlemlerini ÖSYM Aday İşlemleri sayfası üzerinden gerçekleştirebileceklerdir.

STS Eczacılık Konuları:

STS Eczacılık Sınav kapsamı Ulusal ÇEP Eczacılık programını kapsamaktadır ve aşağıda yer alan branşlara yönelik sorular yer almaktadır:

Eczacılık Temel Bilimler:

Analitik Kimya
Fizyoloji-Patoloji
Biyokimya
Farmasötik Mikrobiyoloji ve İmmünoloji
Tıbbi Biyoloji
Halk Sağlığı

Eczacılık Meslek Bilimleri:

Eczacılık Mevzuatı/Etik
Farmakoloji
Klinik Eczacılık
Farmasötik Kimya
Farmakognozi/Farmasötik Botanik
Farmasötik Teknoloji
Farmasötik Toksikoloji

 

Eczacılık Temel Bilimler Sınav Yüzdesi% Soru Sayısı
Analitik Kimya / 10% 10
Anatomi
Fizyoloji 6 3
Patoloji 6 3
Biyokimya ve Klinik Biyokimya 6 6
Farmasötik Mikrobiyoloji ve İmmünoloji 4 4
Tıbbi Biyoloji 3 3
Halk Sağlığı 1 1

 

Eczacılık Meslek Bilimleri Sınav Yüzdesi% Soru Sayısı
Eczacılık Mevzuatı/Etik 3% 3
Farmakoloji 8 8
Klinik Eczacılık 8 8
Farmasötik Kimya 15 15
Farmakognozi/ Farmasötik Botanik 15 15
Farmasötik Teknoloji 15 15
Farmasötik Toksikoloji 6 6

*Tabloda yer alan bilgiler EUS – STS Eczacılık Sınavlarından hareketle hesaplanan ortalama rakamlardır. Yıllara göre değişiklik gösterebilir.

STS Eczacılık Sınavı ‘na Online STS Eczacılık Kursu Nettekurs İle Hazırlanmanın Avantajları Nelerdir?

STS Eczacılık Sınavı’na girecek adayların yukarıdaki tablolarda yer alan konulara hakim olmaları beklenmektedir. Bir diğer deyiş ile, diploma denkliği alabilmek için adayların Ulusal Eczacılık ÇEP programında yer alan müfredata yönelik temel bilgi birikimi ve meslek becerilerine sahip olmaları gerekmektedir. Analitik Kimya, Fizyoloji-Patoloji, Biyokimya, Farmasötik Mikrobiyoloji ve İmmünoloji, Tıbbi Biyoloji, Halk Sağlığı, Eczacılık Mevzuatı/Etik, Farmakoloji, Klinik Eczacılık, Farmasötik Kimya, Farmakognozi/Farmasötik Botanik, Farmasötik Teknoloji, Farmasötik Toksikoloji gibi branşlara yönelik konu eksiklerinizi kapatabilmek için Nettekurs Online STS Eczacılık kursu size sayısız fırsatlar sunmaktadır. Nettekurs’un Online STS Eczacılık programında yer alan tüm eğitimler, alanında uzman en iyi eğitmenler tarafından kapsamlı bir çalışma planı ile incelenmekte ve ÇEP programına uygun bir kurs planı hazırlanmaktadır.

Nettekurs, TUS, DUS, KPSS, ALES gibi alanlarda 10 yıldan fazla süredir gerçekleştirmekte olduğu online sınav hazırlık eğitimi tecrübesini EUS ve STS Eczacılık sınavları için birleştirerek Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiştir. Online STS Eczacılık kursumuz Türkiye’de ilk ve tek Online STS Eczacılık Kursu olma özelliği göstermektedir. Çıkmış STS sorularından hareketle sınava dair ihtiyaç duyabileceğiniz tüm detaylara sahip Online STS Kursu içeriklerimiz ile STS Eczacılık Sınavı ‘na eksiksiz olarak hazırlanarak diploma denkliği kazanabilirsiniz! Türkiye’nin en iyi Eczacılık hocaları yalnızca bir tık uzağınızda!

Sisteme girip “ÜCRETSİZ DENE” seçeneği ile demo süresi boyunca tüm STS Eczacılık Derslerini deneyebilir, ders kaynaklarına erişerek kursumuz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. 7/24 ulaşabileceğiniz canlı destek, eğitmene soru sorabilme özelliği, sınırsız tekrar hakkı ve tek ücret ödeyerek 2 yıl süreyle erişebileceğiniz kurs içerikleri ile başarı www.nettekurs.com’da sizleri bekliyor!

3 YORUMLAR

  1. STS Eczacılık Sınavı ile ilgili konularda bilgi almak için aşağıda bulunan “SORU SOR” alanından yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Uzman rehberlik ekibimiz yorumlarınıza en kısa sürede dönüş sağlayacaktır.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz