YÖKDİL Sınavı Nedir?

1
3610

YÖKDİL SINAVI NEDİR?

YÖKDİL Sınavı NedirYükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı himayesinde Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi iş birliği ile düzenlenmektedir. YÖKDİL sınavı soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmakta, sınav organizasyonu ise Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmektedir. Soruların alan olarak dağılımı Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri dallarında ingilizce olarak yapılacaktır. Adaylara, çoktan seçmeli ve 5 (beş) cevap şıklı 80 (seksen) adet soru sorulacak ve 180 (yüz seksen) dakika sınav süresi verilecektir.

YÖKDİL Puanı yükseköğretim kurumlarımızda lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar için kullanılabilir. Sınav başvuruları elektronik ortamda yokdil.yok.gov.tr internet adresi üzerinden, sınav takviminde belirtilen başvuru süresi içinde yapılacaktır. Sınav başvuru ücreti, başvuru işleminin son adımında kredi/banka kartı ile ödenecektir. Sınav başvuru ücreti 75 (yetmiş beş) TL’dir. Sınav Giriş Belgeleri, yokdil.yok.gov.tr adresi üzerinden, sınav takviminde belirtilen tarihte adayların erişimine açılacaktır.

İlk Sınav, 5 Mart 2017 Pazar günü saat 09.30’da tek oturum halinde gerçekleştirilmiştir.

Sınav sonuçları yokdil.yok.gov.tr adresinden açıklanacaktır.

Puan Hesaplama: 100 (yüz) puan üzerinden, yalnızca doğru cevaplar dikkate alınarak yapılacak, yanlış cevaplar sınav sonucuna etki etmeyecektir. Adayın birden fazla cevap verdiği sorular yanlış kabul edilecektir. Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir nedenle “geçersiz” sayıldığı takdirde, sınava giren adayların ilgili soruyu doğru cevapladığı kabul edilecektir. Puan hesaplamasında [Puan = (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) * 100] formülü kullanılacaktır.

YÖKDİL Engelini Nasıl Aşacağız?

Yabancı dil seviyesi tespit sınavlarının mantığını kavramış ve özümsemiş, bu sınavlar konusunda 10 yıllardır biriktirdiği tecrübe ve yayınları size sunmak üzere bir tık kadar yakınınızda olan nettekurs.com Online YÖKDİL Kursu ile tek dönemde YÖKDİL kazanmak sürpriz değil bir gelenek olmuştur. Siz değerli ziyaretçilerimizi YÖKDİL engelini birlikte aşmak üzere Online YÖKDİL Kursumuzun sayfalarını incelemeye, derslerimizi ücretsiz denemeye hatta canlı yayınlarımıza konuk olarak katılıp işin uzmanları ile tanışmaya davet ediyoruz.  >>>>>>>>>>>>    nettekurs.com Online YÖKDİL Kursu

 

1 Yorum

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz