YÖS Sınavı Sorular Nasıldır? YÖS Sınavı Soruları Zor Mu?

0
12582

YÖS Sınavı Sorular Nasıldır? YÖS Sınavı Soruları Zor Mu?

YÖS, yabancı uyruklu öğrencilerin ülkemizdeki yükseköğretim kurumlarında eğitim almalarını sağlamak amacıyla uygulanan bir sınavdır. Yabancı uyruklu öğrencilerin YÖS’e hazırlık aşamasında sıkça sordukları sorulardan olan YÖS Sınav Soruları Nasıldır?  YÖS Sınavı Zor Mu? sorularına bu yazımızda cevap vermeye çalışacak, YÖS’e dair önemli tavsiyelerde bulunacağız.

YÖS sınavı, kapsamı itibariyle lise mezunu bir öğrenciden beklenen temel düşünme, yorumlama ve sonuçlandırma ilişkisini ölçmeye çalışan bir sınavdır. YÖS’ün dünyanın birçok yerinden başvuruya açık olması, sınavda tüm adayları kapsayıcı soruların sorulmasını ve belli bir standart dâhilinde oluşturulmasını gerekli kılmıştır. Bu sebeple de sınav sorularının herkesçe cevaplanabilir olmasına özen gösterilmiştir.

YÖS Sınav Soruları Nasıldır? ve YÖS Sınavı Zor Mu? sorularına geçmeden önce bir noktanın daha altını çizelim: YÖS, rekabetin yüksek olduğu bir sınavdır. Her ne kadar sınava giren aday sayısı YKS kadar olmasa da, dünyanın her yerinden öğrencinin başvuruyor olması rekabet edebilme durumunu gündeme getirmiştir. Özellikle de ülkemizde, en iyi 500 üniversite listesine giren üniversitelerin popülerliği de göz önüne alınırsa, bu üniversitelerde eğitim almak isteyen öğrenciler arasında rekabetin daha yüksek olduğu söylenebilir. Peki, dünyanın en iyileriyle rekabet edebilmek için ne yapılmalıdır?  İşte soruların yanıtı:

YÖS soru analizleri çok iyi yapılmalıdır. Özellikle adayların hazırlık süreçlerinde kaynak sorulara erişmede yaşadığı zorluklar yerinde tespit edilmeli ve anında doğru kaynaklara yönlendirilmelidir. Konuyla alakalı olarak YÖS Kitapları Kaynaklar ve Soru Çözümleri başlığımızdan doğru kaynaklara nasıl ulaşılabileceği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Her konunun (sorunun) her sınava özgü bir sorulma biçimi vardır. Bu sebeple YÖS içerikleriyle donatılmış, YÖS formatına uygun, YÖS’te çıkması muhtemel soruların hazırlık sürecinde görülmesi oldukça önemlidir. nettekurs.com’un Online YÖS Kursu içerikleri yukarıda saydığımız kriterlere göre belirlenmiş ders konularıyla, özgün ve birebir YÖS uyumlu soru çözümleriyle adaylara YÖS’te soru kaçırmamayı taahhüt etmektedir. Yılların YÖS tecrübesi ve uzman eğitmen kadrosuyla YÖS’te kazanmanın ilk adımını nettekurs.com’la atın!

Şimdi, YÖS Sınav Soruları Nasıldır? yakından inceleyelim.

Online YÖS Kursu, YÖS Sınavları, YÖS Zor Mu
YÖS Sınavlarına Nettekurs Online YÖS Kursu ile Hazırlanarak Hayalinizdeki Bölüme ve Üniversiteye Girmeyi Garantileyin!

 YÖS Sınav Soruları Nasıldır?

YÖS Soruları analitik düşünmeyi, soyut ilişkilerden yararlanarak doğru sonuca ulaşılmayı test eden sorulardan oluşmaktadır. Bu boyutuyla ezberden çok yorumlamaya dayalıdır. Adayların bu pratiği edinmiş olmaları sınavlarda başarılarını doğrudan etkilemekte, zaman konusunda da avantaj sağlamaktadır.

YÖS sınav soruları üç ayrı bölümden oluşan çoklu düşünme yeteneğini test eden bir sınavdır. Bu bağlamda Temel Öğrenme Becerileri adı altında IQ (Mantıksal muhakeme yeteneği), Matematik ve Geometri olmak üzere toplam 80 soruluk bir sınavdan oluşmaktadır. YÖS Sınav Soruları Nasıldır? sorusuna görsel bir açıklama yapmak gerekirse aşağıdaki tablo incelenebilir.

 

Temel Öğrenme Becerileri Soru Sayısı Ölçme Kriteri
IQ (Intelligence Quotient) Soruları 45 Şekil – Sayı İlişkileri Arasındaki Neden – Sonuç İlişkileri
Matematik Soruları 30 Kavramlar ve Rakamlar Arasındaki İlişkiler
Geometri Soruları 5 Şekiller Arasındaki Rakamsal İlişkiler

 

Tabloda da görüldüğü üzere YÖS Soruları farklı soyut ilişki örüntülerini kavrama biçimlerini ölçmektedir. Özellikle de 40 sorudan oluşan IQ (Intelligence Quotient) soruları YÖS sınavı için oldukça önemli bir yüzdeye sahiptir. Dolayısıyla da belirleyicilik konusunda üzerinde en fazla durulması gereken soru tipleridir.

YÖS Sınav Soruları Nasıldır? sorusuna cevap verdikten sonra şimdi de YÖS Sınavı Soruları Zor Mu? sorusunu cevaplayacağız.

YÖS Sınavı Soruları Zor Mu? Nasıl Çalışılmalı?

Yukarıda da değinildiği üzere YÖS sınavına giren aday profili oldukça geniş bir yelpazede yer almaktadır. Bu sebeple YÖS Sınavı Soruları Zor Mu? sorusuna cevap verebilmek için öncelikle adayların bu sınava ne derece aşina olduklarına odaklanılmalıdır. YÖS sınavına dair geliştirilen stratejiler ve programlar eğer adayın çalışma biçimine uygun değilse ve aday nasıl çalışması gerektiğini bilmiyorsa YÖS Sınavı Soruları Zor Mu? sorusunun cevabı kesinlikle “Evet” olacaktır.

Rekabet edilebilir seviyeye ulaşmak için doğru kaynaklara yönelmiş, YÖS konusunda profesyonel destek alan, uzman eğitim desteği ile belirli aralıklarla sınanıp sınava tabi tutulan, hatalarını görüp telafi edebilecek bir platformun erişimine sahip bir aday için YÖS Sınavı Soruları Zor Mu? sorusu ise kesinlikle “Hayır” olacaktır.

Türkiye’nin en iyi YÖS kursu olan nettekurs.com’un Online YÖS Kursu ihtiyaç duyabileceğinizden daha fazlasını bir tık kadar yakınınıza taşımaktadır. Zaman ve mekân sorunu yaşamadan, 7 gün 24 saat uzman desteğinin sunulduğu, etkileşimli, kolay ve hızlı bir öğrenme imkanı sunan nettekurs.com’la YÖS’te bütün zorlukları aşacak ve hedefinizdeki bölümü kazanacaksınız.

Bu yazımızda YÖS Sınavı Soruları Zor Mu? Nasıl Çalışılmalı? Sorularına dair açıklamalarda bulunarak, uzman desteğinin altını çizmiş olduk. Bloğumuzdaki yazılarımız hakkında görüş ve önerilerinizi bildirmek için sayfa sonundaki “Yorum Yap” bölümünden soru ve katkılarınızı ekleyebilirsiniz. Konuyla ilgili olarak uzman danışmanlarımız sorularınıza en kısa sürede cevap verecektir

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz