YÖS Nedir? YÖS Nasıl Uygulanır?

0
3924

YÖS Nedir? YÖS Nasıl Uygulanır?

Bu yazımızda genel hatlarıyla birlikte YÖS Nedir? YÖS Nasıl Uygulanır? sorularına cevap vermeye çalışacağız. Daha önceki yazılarımızda da vurguladığımız üzere YÖS, yabancı uyruklu öğrencilerin üniversite eğitimlerini Türkiye’de almak isteyen lise son sınıfı ya da mezun öğrencilere yönelik yapılan bir sınavdır.

2010 yılından itibaren YÖK’ün aldığı kararla YÖS uygulaması üniversitelere devredilerek, yabancı uyruklu öğrencilerin eğitimlerini kendi imkânlarıyla sağlamaları kararlaştırılmıştır. Daha önce ÖSYM tarafından uygulanan merkezi sınav uygulamaları terk edilmiş,  YÖS sınavı her üniversitenin kendi başına ayrı ayrı yaptığı bir sınava dönüşmüştür. Şimdi detaylarıyla YÖS Nedir? yakından bakalım.

Uygulamadaki Farkları Göz Önünde Bulundurun

YÖS, Yükseköğretim Kurulunca ilan edilen sayıda kontenjanın, üniversitelere bildirilmesiyle başlar. Üniversite bildirilen sayıdaki kontenjan için bir sınav hazırlar. Hazırlık sürecindeki her aşamada çıkan ücret sınava başvuran adaydan tarafından talep edilir. Bu ücretler her bir yükseköğretim kurumuna göre değişiklik gösterdiği gibi, devlet, özel ve vakıf üniversiteleri için de değişiklik göstermektedir.

İlan edilen kontenjanlara başvuracak adaylar için belirli sınırlamalar ve koşullar ileri sürülmüştür. Bu koşullar, eğitiminin son üç senesini yurt dışında bir eğitim kurumunda almış olmaktan, çifte vatandaşlık hakkına, vatandaşlıklar arası geçişten, Türk olup, yurt dışındaki bir öğretim kurumunda okuyor olmaya kadar birçok detayı barındırır. Konuyla alakalı olarak daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyen adayların YÖS Sınavı Nedir? YÖS’e Kimler Girebilir? başlıklı yazımızdan yararlanabileceğini hatırlatmak isteriz. YÖS Nedir? sorusuna kısaca cevap verdikten sonra  YÖS Nasıl Uygulanır? sorusuna odaklanacağız.

2019 yös sınavı yapan üniversiteler, yös 2019 başvuru tarihleri, yös 2019 sınav tarihleri

YÖS Nasıl Uygulanır?

Hazırlık aşamasında gerek aday öğrenciler gerekse de ebeveynler YÖS hakkında detaylı incelemeler yaparak sınav hakkında kafalarındaki soru işaretlerini gidermeye çalışmaktadır. YÖS gibi bir sınav için hazırlık motivasyonları bu sorulardan bağımsız değildir ve cevaplanamayan her soru, sınavı bir kademe daha zorlaştırmaktadır. İçeriğini bu minvalde hazırlamış olduğumuz bloğumuzda adayların ve yakınlarının daha sağlıklı bilgiler ışığında bir sınav süreci geçirmeleri için sürekli güncel bilgiler paylaşıyor, aynı zamanda YÖS’e dair tavsiyelerde bulunarak adayların sınavlara daha nitelikli hazırlanmasını, emeklerinin karşılıklarını fazlasıyla almalarını bekliyoruz.

Peki, YÖS Nasıl Uygulanır? Yukarıda da belirttiğimiz üzere YÖS birden fazla üniversitede yapılan bir sınavdır. Dolayısıyla sınavların zorluk/kolaylık dereceleri üniversitelerin merkezi konumlarına göre değişmektedir. Merkez üniversitelerin sınav uygulamalarında soruların görece daha zor olduğu herkesçe kabul edilebilir bir gerçektir. Zira başvuruların en çok olduğu ve nitelikli çoğu öğrencinin en çok eğilim gösterdiği üniversiteler merkezi üniversitelerdir.

YÖS Uygulamalarında Bunlara Dikkat!

Sınav uygulamaları her ne kadar değişik üniversitelerce uygulanıyor olsa da temelde belirli bir müfredat referans alınır ve bu müfredat dışına da genellikle çıkılmaz. Bu noktada adayların sıklıkla sorduğu YÖS Nasıl Uygulanır? sorusuna daha yapıcı bir cevap vermek gerekirse şunları rahatlıkla söyleyebiliriz.

  • YÖS bir sınav uygulamasıdır, bu uygulama en hızlı ve kolay yoldan profesyonel bir destek alınarak atlatılabilir. Mutlaka böyle bir destek almalısınız!
  • YÖS uygulamalarında sabit bir konu müfredatı olmasına karşın, sabit bir soru dağılımı yoktur. Mutlaka tüm soru tiplerini görecek kaynaklara erişim sağlamalısınız.
  • YÖS uygulamasında çok farklı soru tipi çözümlemesi vardır ve her soru kendine has bir metodolojik uygulamayla çözümlenir. Soru çözümünde analiz yapın, farklı metodolojik yaklaşımları mutlaka öğrenin.
  • YÖS uygulamalarında seçici soru sayısı fazla olmasına karşın süre 120 dakika olarak belirlenmiştir. Zaman problemi yaşamadan tüm sorularda belirli bir ivmeyi yakalamak adına bol bol farklı soru kalıplarını görün.
  • Sınav uygulaması yapılacak kurumlara dair geçmiş uygulamalar iyi analiz edilmelidir. Bu sebeple YÖS konusunda mutlaka profesyonel bir rehberlik hizmeti almalısınız.
Peki, Neler Yapılabilir?

Yukarıda açıklanan her bir öneri için tüm adayların mutlaka incelemelerini önerdiğimiz Online YÖS Kursu bu ve benzeri ihtiyaçları karşılamak adına tüm öğrencilere sınırsız hizmet sunmaktadır. Profesyonel eğitmen kadrosu, özgün soru tipleri, soru çözme teknikleri, zaman yönetimi ve 7/24 danışma/rehberlik hizmetleriyle YÖS’e dair ihtiyaç duyulan her şeyi evinizin konforunda bir tık kadar yakınınıza taşıyoruz. Siz de paketlerimizi görmek için ücretsiz üyelik başlatabilir, hakkımızda detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Bu yazımızda YÖS Nedir? YÖS Nasıl Uygulanır? sorularına cevap vermeye çalıştık. Bloğumuzdaki yazılarımız hakkında görüş ve önerilerinizi bildirmek için sayfa sonundaki “Yorum Yap” bölümünden soru ve katkılarınızı ekleyebilirsiniz. Konuyla ilgili olarak uzman danışmanlarımız sorularınıza en kısa sürede cevap verecektir

 

 

 

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz