YÖS Soruları Nasıldır?  YÖS Soruları Nasıl Çözülmeli?

0
3779

YÖS Soruları Nasıldır?  YÖS Soruları Nasıl Çözülmeli?

Alan ya da bölüm ayrımı olmaksızın her konu kendi içerisinde belli bir bütünsellik taşır. Bu bütünsellik farklı düzeylerde kurulu bir ilişkisellik ağı barındırır. İşte tüm sınavlarda – özellikle de YÖS’te – adaylardan bu bütünsellik içerisindeki ilişkisel bağlantıyı kurmaları beklenmektedir. Bu da İlişkisel bağlantıyı kurmada konuya olan hâkimiyet konusunu gündeme getirmektedir. İlgili yazımızı konulara hakim olma durumu üzerinden YÖS Soruları Nasıldır? YÖS Soruları Nasıl Çözülmeli? soruları etrafında şekillendireceğiz.

Yazımızın temel amacı aday öğrencinin gireceği sınava dair tüm detayları ayrıntılarıyla görmesi, hangi durumlarda nasıl hareket edeceği konusunda kafasının berrak olmasını sağlamaktır. Adayların hazırlandıkları sınava adapte olma eğilimi arttıkça, başarı oranlarında da benzer bir artışın yaşandığı gözlemlenmektedir. Hiçbir sınav yalnızca sorulardan ibaret değildir. Aynı zamanda psikolojik bir hazırlık, düzenli kurulan arkadaşlık ve aile ilişkileri, iyi yaratılmış bir çalışma ortamı ve sınava dair tüm gelişmeleri ve çözümlemeleri kapsamaktadır. Şimdi konumuzda odaklanalım ve YÖS Soruları Nasıldır? detaylıca inceleyelim

YÖS Soruları Nasıldır?

YÖS Soruları, sınava katılım gösteren katılımcı yelpazesinin genişliğinden hareketle, dünyanın her yerinde lise çağındaki bireylerin temel zihinsel becerilerini ölçecek düzeyde tasarlanmıştır. Bu boyutuyla doğrudan MEB müfredatını aşmakla birlikte, daha nesnel ve kapsayıcı ölçüm teknikleri kullanılmaktadır.

2019 yös sınavı yapan üniversiteler, yös 2019 başvuru tarihleri, yös 2019 sınav tarihleri

Çoğu adayın YÖS Soruları Nasıldır? sorusu, çıkmış soru analizi yapıldığında net bir biçimde ortaya çıkmaktadır ki bu sorular soyut ilişki becerilerini ölçecek formatta hazırlanmıştır. Çoğu üniversitenin YÖS’te yapmış olduğu sınavların soru analizi incelendiğinde de bu durum bariz bir biçimde ortaya çıkmaktadır. Yani kısaca, YÖS Soruları farklı soyut ilişki örüntülerini kavrama biçimlerini ölçmektedir. Özellikle de 40 sorudan oluşan IQ (Intelligence Quotient) soruları YÖS sınavı için oldukça önemli bir yüzdeye sahiptir. Dolayısıyla da belirleyicilik konusunda üzerinde en fazla durulması gereken soru tipleridir.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için YÖS Sınavı Soruları Nasıldır? YÖS Sınavı Zor Mu? başlıklı yazımıza erişebilir, YÖS Soruları Nasıldır? sorusunun cevabını detaylı bir biçimde bulabilirsiniz. Şimdi de bir başka konu olan ve sıkça duyduğumuz YÖS Soruları Nasıl Çözülmeli? sorusu hakkında bilgi verelim.

YÖS Soruları Nasıl Çözülmeli?

Yazımıza başlarken YÖS Soruları ile ilgili önemli bir boyuttan söz etmiştik: Konulara hakimiyet. Konulara hakimiyet neden önemlidir? Çünkü karşılaşılan her bir soru kalıbının atıf yaptığı bir konu ve o konuyla alakalı bir temel referans noktası vardır. Temel referans noktasına gidecek bilgiye sahip bir adayın sınavda karşılaşacağa tüm sorulara karşı geliştirdiği bir stratejisi vardır. İşte bu strateji kişiye YÖS Soruları Nasıl Çözülmeli? sorusuna aradığı yanıtı vermektedir.

YÖS gibi maratonu çok uzun olan bir yolda adaylara sorulacak çok fazla soru bulunmaktadır. Dolayısıyla adayların yola çıkarken edindikleri bilgi ve becerileri iyi derecede kullanabilecek bir pratik kazanmaları gerekmektedir. Bilgiyi edinmek bu anlamda tek başına yetmemektedir. Aynı zamanda bu bilgiyi kullanmak, geliştirmek ve ilişkisel bağlantılara dayandırması da gereklidir.

nettekurs.com’un Online YÖS Kursu adayların YÖS Soruları Nasıl Çözülmeli? sorusuna doğrudan cevap veren içerikleri, profesyonel eğitmen kadrosu ve rehberlik servisiyle YÖS’te çıkabilecek tüm soru kalıplarının detaylı analizini yaparak adaylara hangi soruların ne şekilde çözülüp ne şekilde çözülemeyeceğini kavratan eğitim programlarıyla tüm YÖS öğrencilerini online derslere katılmaya davet ediyor.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere hangi sorunun nasıl çözüleceği bir stratejiden ibarettir. Bu stratejinin kurulması da ancak doğru öğrenme teknikleriyle gerçekleşebilir. Özellikle farklı kaynaklardaki soru tiplerinin görülmesi, yüzde yüz YÖS formatına uygun soruların profesyonel ekiplerce çözümü, özgün ve nitelikli soruların görülmesine bağlı olarak geliştirilebilir.

Bu yazımızda YÖS Soruları Nasıldır?  YÖS Soruları Nasıl Çözülmeli? sorularına açıklık getirmeye çalıştık. Bloğumuzdaki yazılarımız hakkında görüş ve önerilerinizi bildirmek için sayfa sonundaki “Yorum Yap” bölümünden soru ve katkılarınızı ekleyebilirsiniz. Konuyla ilgili olarak uzman danışmanlarımız sorularınıza en kısa sürede cevap verecektir

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz