YÖS Başvuru Nedir? YÖS Başvuru Koşulları Nelerdir?

2
3684

YÖS Başvuru Nedir? YÖS Başvuru Koşulları Nelerdir?

Eğitim hakkı evrensel haklardan birisidir. Herkes bu hakka sahiptir ve tüm hükümetler bu hizmetleri vatandaşlarına sunmakla mükelleftirler. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 26. maddesi şu şekildedir. “Eğitim insan kişiliğini tam geliştirmeye ve insan haklarıyla temel özgürlüklere saygıyı güçlendirmeye yönelik olmalıdır. Eğitim, bütün uluslar, ırklar ve dinsel topluluklar arasında anlayış, hoşgörü ve dostluğu özendirmeli ve Birleşmiş Milletlerin barışı koruma yolundaki çalışmalarını geliştirmelidir.” Tanımın YÖS özelinde ayrı bir yeri vardır. YÖS sınavı belki de bu aşamada İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 26. Maddesiyle tanımını yaptığı en ideal eğitim sistemlerinden birisidir. Şimdi bu tanımlar üzerinden YÖS Başvurusu Nedir? YÖS Başvuru Koşulları Nelerdir? yakından inceleyelim.

Dünyanın birçok ülkesiyle varılan anlaşmalar sonucunda her coğrafyadan, renkten, inanıştan insan YÖS’e girmek üzere – kendi ülkelerinde sınav merkezleri yoksa –  ülkemize gelmektedir. Bu sebeple Yükseköğretim Kurumu üniversitelere belirli bir standardın belirlenmesi konusunda tebliğde bulunmuş ve bu sürecin üniversitelerce yürütülmesini sağlamıştır.

YÖS Başvuru Nedir?

YÖS sınavı, YÖK (Yükseköğretim Kurulu) tarafından belirlenen sayıdaki kontenjanların, alım yapılacak üniversitelere bildirilmesiyle başlayan bir süreçtir. Kontenjanlar, alım koşulları, soru sayısı, sınav süreleri vb. kriterleri YÖK belirlemekte ve eğitim yapılacak kurumlara bildirmektedir. Dolayısıyla her ne kadar sınavlar YÖK eliyle yapılmasa da, kurulun sınav koşullarını belirlemek gibi bir görevi vardır. Peki, YÖS Başvuru Nedir? Nasıl Yapılmaktadır?  Kısaca sıralayalım:

 • YÖS Başvuru işlemi için bir kısıtlama yoktur. Aday öğrenciler istedikleri sayıda kuruma başvuru yapabilmektedirler.
 • YÖS Başvuru Koşulları Nelerdir? konusunda daha detaylı olarak ele alacağımız üzere, başvuruda bulunmak için bazı koşulların sağlanması gerekmektedir.
 • Başvuru tarihleri her bir üniversite için farklılık arz etmektedir. Mutlaka bir sınav giriş takvimi oluşturulmalı ve tüm ihtiyaçlar gözden geçirilmelidir.
 • Başvuruda bulunacak merkezler için konaklama ve ulaşım konusu önceden planlanmalıdır.
 • YÖS Başvuru işlemleri için her kurum belirli miktarlarda ücret talep etmektedir.
 • Ön başvuru sırasında kurumlar adaylardan istenen belgeleri web üzerinden ibraz etmelerini isteyebilirler.
 • YÖS Başvuru işlemleri online ön başvuru işlemleriyle başlar. Ödeme işlemini bankalar aracılığıyla gerçekleştiren adayların sınav başvuruları kabul edilir. Bu noktadan itibaren kesin kayıt yapılmış olur.

2019 yös sınavı yapan üniversiteler, yös 2019 başvuru tarihleri, yös 2019 sınav tarihleri

YÖS Başvurusu Nedir? sorusunun cevabını verdikten sonra, şimdi YÖS Başvuru Koşulları Nelerdir? sorusunu cevaplayarak ön koşullar hakkında bilgi verebiliriz.

YÖS Başvuru Koşulları Nelerdir? Kimler Başvuru Yapabilir?

Yukarıda kısaca YÖS başvurularındaki aşamalardan söz ettik. Şimdiyse yukarıdaki aşamalar hangi şartlarda ve kimler için geçerlidir bu konuya odaklanacağız. YÖS’e girme konusunda yalnızca yabancı uyruklu olmak tek koşul olarak kabul edilmemektedir. Bununla birlikte YÖS Başvuru Koşulları Nelerdir? sorusunun cevabını verebiliriz. Süreç itibariyle adaylardan bazı koşulları sağlamış olmaları istenmektedir. Şimdi bu koşullara kısaca göz atalım.

 • Adayalar mezun olabilecek durumda ya da mezun olmalıdırlar.
 • Yabancı uyruklu olmak. Çift uyruklu vatandaşlık hakkı olan kişiler (sonradan Türk vatandaşlığına geçmek) de bu haktan yararlanabilmektedir.
 • Doğumla Türk vatandaşı olup, İç İşleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izni alanlar.

Yukarıda sıralanmış koşulları taşıyan adaylar YÖS için başvuruda bulunabilirler. Daha detaylı açıklama için YÖS Sınavı Nedir? YÖS’e Kimler Girebilir? başlıklı yazımızı okuyabilir, kafanızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Bunları Unutmayın!

YÖS sınavına hazırlanırken adayların sınavın tüm süreçlerine hakim olması, olası engellere karşı yeni stratejiler geliştirmesini sağlar. Bu sebeple YÖS gibi telafisi zor bir sınav için profesyonel destek oldukça önemlidir. Bir yandan sınava hazırlanırken diğer yandan YÖS’teki güncel gelişmeler ve başvuru/tercih işlemleri gibi konularda bilgilendirilmek oldukça önemlidir. YÖS alanında Türkiye’nin en iyi kursu olan Online YÖS Kursu aday öğrencilere yalnızca iyi bir eğitim hizmeti sunmuyor, aynı zamanda her bir YÖS öğrencisinin tüm başvuru işlemlerini ve tercih sürecini de takip ediyor. Uzman rehberlik servisi ve 7/24 ulaşılabilir danışma hizmetiyle YÖS’teki tüm engelleri nettekurs.com’la aşmak çok kolay! Hemen ücretsiz üyelik oluşturarak hizmetlerimizle yakından tanışabilirsiniz.

Bu yazımızda YÖS Başvuru Nedir? YÖS Başvuru Koşulları Nelerdir? konuları hakkında bilgiler verdik. Bloğumuzdaki yazılarımız hakkında görüş ve önerilerinizi bildirmek için sayfa sonundaki “Yorum Yap” bölümünden soru ve katkılarınızı ekleyebilirsiniz. Konuyla ilgili olarak uzman danışmanlarımız sorularınıza en kısa sürede cevap verecektir

2 YORUMLAR

 1. Merhaba ben Rus’um Rusya’da doğdum annem babam Rus ama 3 yaşımdan beri Türkiye’de yaşıyorum eğitimimi burada görüyorum ama Türk vatandaşlığım yok YÖS e girebilirmiyim

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz