YÖS Tercih Nedir? YÖS Tercih Tarihi Ne Zaman?

2
4945

YÖS Tercih Nedir? YÖS Tercih Tarihi Ne Zaman?

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı yani YÖS, her yıl belirli zamanlarda yapılmaktadır. Genellikle Nisan – Mayıs ve Haziran periyodunda, daha çok Mayıs ve Haziran aylarında yapılan YÖS’te sınav tarihleri birbirlerine yakın bir periyotta gerçekleşir. Nadir de olsa bazı üniversitelerin sınav tarihleri çakışmakta, adaylar bu gibi durumlar için bir tercih yapmak durumunda kalmaktadır. Sınav sonrası puanların açıklanmasıyla, adaylar bu kez de hangi üniversiteyi tercih edecekleri konularında kafa karışıklığı yaşamaktadır. Bu yazımızda tercih yaparken nelere dikkat edilmedi, YÖS Tercih Nedir? YÖS Tercih Tarihi Ne Zaman? gibi konulara odaklanacağız.

Geçmiş yıllarda sınav yapma konusunda yetkili olan ÖSYM, diğer merkezi sınavlarda olduğu tek oturumda bir sınav düzenler, akabinde sonuçları açıklar ve tercih dönemini başlatırdı. Ancak günümüzde yapılan YÖS uygulamaları geçmiş döneminden farklı olduğu için bazı karışıklıklara sebep olmaktadır.

YÖS Tercih Sürecinde Eski Uygulamalar Nasıldı?

ÖSYM, merkezi uygulamalarda internet üzerinden yayımlanan bir tercih kılavuzunu adayların erişimine açarak, adaylardan belirli sayılarda tercih yapmaları istenirdi. Adaylar da tıpkı YKS sınavlarında olduğu gibi tercih yapıp yerleştirme sonuçlarını beklerlerdi. Bu nispeten daha kontrollü ve tarihleri bakımından izlenebilir bir uygulamaydı. Dolayısıyla adayların kafalarındaki YÖS Tercih Tarihi Ne Zaman? sorusu daha belirgindi.

Aynı şeklide YÖS Tercih Robotu uygulamalarıyla hem adaylar hem de rehber öğretmenler merkezi sınav yerleştirmelerinde daha hızlı plan yapabiliyor ve sonuç alabiliyordu. Ancak değişen sistemle birlikte içerikler ve uygulamalarla birlikte sorular da değişti. YÖS Tercih Nedir? sorusu özellikle sistem değişiminden sonra çokça gündeme geldi ve tercih konusu adaylarda ister istemez bir korkuya dönüştü.

2019 yös sınavı yapan üniversiteler, yös 2019 başvuru tarihleri, yös 2019 sınav tarihleri

YÖS Tercih Nedir? Neye Göre Yapılır?

Günümüzde her üniversitenin kendi sınavını kendi yapışı, ardından tercih süreçlerinin başlaması adaylar için çok karmaşık bir sürece dönüşmektedir. Her üniversite için tercihlerin  farklı tarihte yapılması ve ayrı ayrı yapılması tercih dönemlerinin takip edilebilirliğini zorlaştırmaktadır. Bununla birlikte tercih dönemleri farklı tarihlerde açıklandığı için adaylar yerleşememe durumunda bir sonraki tercihini hayal kırıklığı içerisinde gerçekleştirmekte bu da sağlıklı bir tercih dönemi geçirememekle sonuçlanıyor.

YÖS’te tercihte bulunurken YÖS Tercih Nedir? konusu açıklık kazanmalı, aday tercih döneminde kafası şeffaf bir biçimde tercihlerini yapmalıdır. Elbette tercih döneminde zihnin şeffaf olması kolay değildir ve birçok sorudan arındırılmış olması önemlidir. Bu nedenle YÖS’te rehberlik konusunda uzman görüş ve yönlendirmeleri oldukça hayatidir. YÖS Tercih Tarihi Ne Zaman? Tercihlerimi Nasıl Yapmalıyım? Neye Göre yapmalıyım? Ek Tercih Dönemi Ne Zaman? gibi sorular ancak uzman bir YÖS Rehberlik servisiyle cevaplarını bulabilir. nettekurs.com’un Online YÖS Kursu dahilinde sunduğu uzman rehberlik hizmetiyle adayların tercihlerle ilgili yaşadığı tüm soru işaretleri giderilip, ideallerindeki bölüm tercihlerinde en iyi yönlendirmeler gerçekleştirmektedir.

YÖS tercihlerinde, adaylar genellikle tek bir şeyi kriter olarak kabul etmektedirler: Puanları. İlgili bölümün gerçekten kişiye hitap edip etmediği, mesleki bakımdan tatmin edici fırsatlar sunup sunmadığı, tercih edilen üniversitedeki şehir yaşantısının nasıl olduğu, sosyalleşme potansiyeline, pozitif katkı eğilimi taşıyıp taşımadığı gibi birçok etmeni göz ardı ettiği bilinmektedir. Oysa tüm bu değişkenler birlikte ele alındığı sürece doğru bir tercihten söz edilebilir. Şimdi bir diğer konu olan YÖS Tercih Tarihi Ne Zaman? sorusuna açıklama getirmeye çalışacağız.

YÖS Tercih Tarihi Ne Zaman?

Üniversite adaylarının sınav sonrasında en çok dile getirdiği konulardan birisi olan YÖS Tercih Tarihi Ne Zaman? sorusu yukarıda da açıklandığı üzere değişiklik göstermektedir. Bazı kurumlar, belirli YÖS puanı almış adayların da başvuru şartlarını kabul ettiğinden aday ilgili kurumun sınavına girmese bile o kurumda açılan kontenjanlara başvurma hakkı elde etmektedir. Bu durumda da diğer üniversitelerin tercih tarihlerini takip etmeyi zorunlu kılmaktadır.

Kısaca YÖS Tercih Tarihi Ne Zaman? sorusuna yönelik kesin bir tarih bildirmek adayları yanılgıya düşürecektir. Bu soruya verilecek yanıt, tercih döenmleri kurumdan kuruma göre değişiklik arz ettiğinden ilgili kurumların YÖS Takvimi referans edilerek yapılmalıdır.

Bu yazımızda YÖS Tercih Nedir? YÖS Tercih Tarihi Ne Zaman? sorularına açıklık kazandırmaya çalıştık. Bloğumuzdaki yazılarımız hakkında görüş ve önerilerinizi bildirmek için sayfa sonundaki “Yorum Yap” bölümünden soru ve katkılarınızı ekleyebilirsiniz. Konuyla ilgili olarak uzman danışmanlarımız sorularınıza en kısa sürede cevap verecektir

2 YORUMLAR

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz