Çıkmış ALES Soruları İle Çalışarak ALES Sınavları Kazanılır Mı?

1
5446

Çıkmış ALES Soruları İle Çalışarak ALES Sınavları Kazanılır Mı?

ALES ‘e hazırlanan, üniversite son sınıf, mezun olmuş ya da lisansüstü eğitim programlarına kayıt yaptıran öğrencilerin sıkça sordukları sorulardan birisi de ” ALES Sınavı Nedir? ALES ‘e En İyi Nasıl Hazırlanabilirim?” sorusu. Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişiklik gösterse de, herkesi başarıya ulaştıracak olan sınav ipuçlarını sizler için bir araya getirdik. “Çıkmış ALES Soruları ile Çalışarak ALES Sınavları ‘na Nasıl Hazırlanılır?” sorusunun cevabını yazımızda bulacaksınız.

ALES Sınavı Nedir?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olarak bilinen ALES, lisansüstü öğrenci alımları, öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, eğitim öğretim planlamacısı vb. gibi kadrolara yapılacak atamalarda geçerliliği olan bir sınavdır ve ÖSYM tarafından yapılmaktadır.  Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’ nın geçerlilik süresi 5 yıldır. 50 sözel 50 sayısal alandan olmak üzere toplamda 100 sorudan oluşan sınavda adaylara 150 dakika yani toplam 2,5 saat süre verilir. ALES Sonuçları Sayısal, Sözel ve Eşit ağırlık puan türünde hesaplanır.
ALES Sonuçlarınızı hesaplayabilmek için ALES Puan Hesaplama Sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ALES Kursu ve ALES Sınavları
Doğru Kursu Ararken Başarıyı Ertelemeyin! ALES Sınavlarına Başarı Garantili NETTEKURS ONLİNE ALES Kursu ile Hazırlanın.

Başarı, azim ve sıkı çalışmanın bir sonucudur.

Fakat ALES’ e sıkı çalışmak tek başına sonuç vermez, başarılı olmak için öncelikle okuma – anlama, mantık yürütme ve temel becerileri kullanabilme gibi konularda kişinin eksiğinin olmaması gereklidir. ALES aynı zamanda adayların zamanla yarıştıkları bir sınavdır. Bu yüzden disiplinli ve düzenli bir çalışma programı olmadan ALES’te yüksek bir puan elde etmek zordur.

ALES’e Nasıl Hazırlanılır?

Düzenli Çalışın ve Programlı Olun.
ALES Sözel Soruları, okuduğunu anlama, yorumlama, mantık yürütme gibi becerileri ölçmeyi hedefleyen sorulardan oluşmaktadır. ALES Sayısal soruları da temel matematik, analiz etme, grafik yorumlama gibi temel becerileri ölçmeye yöneliktir. Bu yüzden ALES Sınavı‘na hazırlanmanın yolu düzenli ve doğru çalışmaktan geçmektedir.

Çalışma Temponuzu Hiç Düşürmeyin.
Şüphesiz ki yıllarca kitap okumamış birinin okuma, anlama ve yorumlama yetenekleri bir anda gelişmez. Bu yüzden çalışma programının yoğunluğunu çok iyi belirlemek gerekir.
Bir diğer önemli husus zamandır, en çok soruyu görebilen ve çözebilen kişi ALES ‘te daha yüksek puan almaktadır. Sınavda hızlı olabilmek için de öncesinde sıkı bir tempoyla sınava hazırlanmış olmak gerekmektedir.

Çıkmış Sınav Sorularını Çözün.
Sınava girmeden önce mutlaka ALES Çıkmış Sınav Soruları ‘nı çözmüş olmak gerekir. Çünkü yıllardan beri yapılan bu sınavda ÖSYM’nin soru tekniklerini bilmek, doğru ALES taktiğini geliştirme fırsatını yaratır.

ALES Kurslarının Avantajlarından Faydalanın.
Bu süreçte profesyonel destek alarak sınava hazırlanmak ALES Hazırlık sürecini çok daha sorunsuz ve hızlı tamamlamanızı sağlayacaktır. Alanında uzman, deneyimli bir ALES Kursu seçerek sınava vakit kaybetmeden ve doğru adımlarla hazırlanabilirsiniz. Doğru kursu seçtiğinizde rehberlik hizmeti alarak size uygun çalışma programını oluşturursunuz. Aklınıza takılan her türlü soruyu ve sorunu paylaşma şansınız olur.
ALES Sınavların Online ALES Kursu İle Hazırlanmanın Avantajları başlıklı yazımızı okuyarak ALES Kursu seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında daha fazla fikir edinebilirsiniz.

Daha Çok Kitap Okuyun.
Sınava Hazırlık sürecinde, Çıkmış ALES Sınav Soruları incelenerek hazırlanmış kaynaklardan hazırlanmak size pratiklik kazandırır fakat bol kitap okumak ve bol paragraf sorusu çözmek sizi sınavda hızlandıracaktır. Aynı zamanda paragraf çözüm teknikleri alanında kendinizi geliştirmek için ALES SÖZEL alanında uzman hocalardan ders alabilirsiniz.

Deneme Sınavlarına Katılın.
Sınav süresine uygun şekilde zaman tutarak deneme sınavı çözmek de sınavda hızlanmanıza katkı sağlayacak çok önemli bir adımdır. Online ALES Kurslarının sunduğu ALES Deneme Sınavları ‘na katılarak sınav anında yaşanacakları önceden prova edebilir ve kendinizi deneyebilirsiniz.

ALES Sınavı Hazırlık | ALES Denemeleri
Nettekurs’un Online ALES Denemeleri ile sınava bir adım önde başlayın!                                

Çıkmış Soru Çözmenin Faydaları:

ALES’ te başarılı olmayı sağlayan en önemli adımın çok sayıda soru çözmekten geçtiğini söylemiştik. Çıkmış Soruları tekrar tekrar çözmek, doğru taktikleri geliştirmenizi sağlar ve sınav anında stres yapıp bocalamazsınız. Kurumsal olan sınavlarda format bellidir ve müfredatta ciddi değişiklikler olmadıkça soru tiplerinde de büyük farklılıklar olmaz. Böylece sınav anında nasıl bir yol izleyeceğinizi bilirsiniz. Seviyenizin çok altında ya da çok üstünde yayınlardan çalışıp yanlış beklentiler içerisine girmez, eksiğiniz olan konu ve alanlara yönelerek ÖSYM Sınav formatına uygun bir çalışma temposu belirlemiş olursunuz. Bu yüzden hazırlandığınız ek kaynakların da güncel olması çok önemlidir. ALES’ te yanlış kaynak ve yanlış çalışma yöntemi seçtiği için her sene birçok kişi başarısız olmaktadır. Doğru kurs, doğru yayın, doğru çalışma programı ve çıkmış sorular ile sınava hazırlanıp tek dönemde ALES’ te büyük başarılar elde etmek mümkündür.

Nettekurs Online ALES Kursu ve Çıkmış ALES Soru Çözümleri Dersleri:

nettekurs.com olarak online yayınlarımızı oluştururken ÖSYM sınav formatını göz önünde bulunduruyoruz. İçeriklerimizi güncel tutuyor, sınav taktiklerimizi ve önerilerimizi bu doğrultuda belirliyoruz. Yıllardır sayısız öğrencimiz bizimle ALES ‘e hazırlandı. Öğrencilerimizin Nettekurs ALES Online Kursları hakkındaki yorumlarına, ALES Yorum Sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca sitemize üye olarak online kurs paketlerimizi deneme süresi boyunca ücretsiz olarak deneyebilir,  ALES Çıkmış Soru Çözümleri videolarımızla ve güncel yayınlarımızla ALES ‘e hemen şimdi hazırlanmaya başlayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

ALES ile ilgili daha çok bilgi edinmek ve aklınızdaki sorulara cevap bulabilmek için ALES Blog Sayfamızdaki diğer yazılarımızı incelemeyi unutmayın!

1 Yorum

  1. ALES Hazırlık süreci ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruyu dilediğiniz her an bizlere sorabilir, ALES Sınavları ile ilgili yorumlarınızı ve görüşlerinizi hemen bize iletebilirsiniz. Aşağıda yer alan “Soru Sor” bölümünü kullanarak sorduğunuz tüm soruları ve yorumlarınızı Online Dershane nettekurs.com ‘un Uzman Danışmanları en kısa sürede yanıtlayacaktır.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz