ALES ve YDS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır? | YDS Puan Hesaplama 2018

0
4053

ALES ve YDS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

Puan hesaplama işlemlerinde adayların en gerçeğe yakın sonucu aldıkları sınavlar genellikle yabancı dil sınavlarıdır. Çünkü akademik yükseltme işlemlerinin olmazsa olmazı dil puanları hesaplanırken standart sapma oranları dikkate alınmamaktadır. Peki bu tam olarak ne demek? YDS puan hesaplama ÖSYM tarafından hangi standart puanlara göre yapılır? ALES ve YDS puan hesaplama nasıl yapılır?
ales ve yds puan hesaplama, yds puan hesaplama 2018, ales ve yds puan hesaplama

YDS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

YDS puan hesaplama ÖSYM tarafından düzenlenen diğer sınavların puan hesaplama tekniklerine göre bazı noktalarda farklılık gösterir. Bu farkın temel nedeni, YDS ‘nin sıralama sınavı değil, seviye tespit sınavı olmasıdır. YDS puanları; TUS, DUS, ALES ve diğer STS sınavları ile birlikte değerlendirilir ve adayın yabancı dil seviyesini ortaya koyar. Yani YDS sonucu, adayın kuruma yerleşmesi için doğrudan kullanılmaz fakat adayın kurumun talep ettiği yabancı dil kriterini sağladığını gösterir. Bu nedenle ALES ve YDS puan hesaplama teknikleri farklıdır. Sıralama sınavı olan ALES ‘te adaylar sınav öncesi yapılan denemelerde standart sapma payı olmadan tahmini bir sonuç elde etseler de ALES puan hesaplama sonucu her zaman için diğer adayların cevaplarına bağlı olacaktır. Oysa YDS puan hesaplama sırasında yanlış cevaplar dikkate alınmaz, yanlış sayısı doğru sayısına etki etmez ve YDS ham puan hesaplaması yapılmaz.

YDS Puan Hesaplama 2018 Yılında Nasıl Yapılacak?

Peki standart sapma oranı sınava etki etmiyorsa 2018 yılında YDS puan hesaplama nasıl olacak? YDS puan hesaplama yapılırken adayın doğru sayısı her sorunun standart değeri ile çarpılmaktadır. Standart değer, adından da anlaşılacağı gibi YDS soru dağılımındaki tüm sorular için eşittir ve 1,25 puan değerindedir. YDS puan hesaplama ÖSYM ‘nin bilgisayar sisteminde her aday için ayrı ayrı yapılır ve dijital ortamda gerçekleşen bu işlem sırasında ham puanlar hesaplanmadan (ham puan doğru sayısı içinden belirli oranda yanlış sayısının düşülmesi ile hesaplanır) yalnızca doğru sayısı dikkate alınır. Örneğin; sınavda 45 doğru yapan bir kişinin YDS puanı; YDS Puan Hesaplama 2018 sonucuna göre 56,25 olacaktır.

ALES ve YDS Puan Hesaplama ÖSYM Tarafından Nasıl Yapılır?

ALES ve YDS puan hesaplama birlikte değerlendirilirken YDS puanı sabit kalacak, ALES puanı ise standart sapma payından etkilenecek şekilde düşünülmelidir. Yüksek lisans için gerekli YDS barajı, üniversitelerin kendi düzenlemelerine göre değişmekle birlikte sınav sonuçlarının değerlendirilebilmesi için genelde en az 50 YDS puanı istenir. Sınav hazırlık sürecinde adayın ALES ve YDS puan hesaplama sonuçlarını birlikte yorumlaması (standart sapma faktörüne rağmen) sınav performansı hakkında daha doğru fikirler edinmesine yardımcı olacaktır. Çünkü YDS engeline takılarak ALES ‘te başarısız olan aday sayısı oldukça fazladır. Buna rağmen YDS puan hesaplama 2018 sonuçlarınızda fark yaratmanız mümkün! Özellikle yabancı dil eğitiminde giderek yaygınlaşan online eğitim olanakları ile öğrenme hızınıza en uygun çalışma tarzını belirleyebilir ve canlı ders avantajı sayesinde en deneyimli YDS hocalarına sanal ortamda dilediğinizi sorabilirsiniz. Türkiye ‘nin en iyi Online YDS Kursu ile hiçbir ücret ödemeden online dershane olanaklarını tanımak için tıklayın! >> Online YDS Kursu Ücretsiz Dene!

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz