Yüksek Lisans için YDS ‘de Kaç Puan Almak Gerekir? | YDS Barajı 2018

4
23569

YDS ‘de Kaç Puan Almak Gerekir?

Akademik yükseltme veya kamu atamaları için sınava girecek adaylar tarafından en çok merak edilenlerden bir tanesi de kurumların YDS barajı… Özellikle yüksek lisans başvuruları için her üniversitenin farklı puan aralığı belirlemesi YDS baraj puanları ile ilgili kafa karışıklığına neden olmaktadır. Bu nedenle bu yazımızın konusu, ‘YDS de kaç puan almak gerekir?’ sorusu etrafında şekillenecektir. Üniversitelerin YDS barajı 2018 yılında değişecek mi? Yüksek lisans için YDS ‘den kaç puan almak gerekir?’ sorularını ise ayrı başlıklarda inceleyecek ve akademik atamalarda istenen YDS puanlarına değineceğiz.
yds 'de kaç puan almak gerekir, yüksek lisans için yds 'den kaç puan almak gerekir, yds barajı 2018

‘YDS Barajı Nedir?’

YDS, genellikle akademik personel atamaları ve yüksek lisans, uzmanlık, doktora eğitimlerine başlamak için girilen yabancı dil sınavıdır. Uzun ismi Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı olan YDS, bir sıralama sınavı olmadığı için sınav sonuçları doğrudan yabancı dil bilgisini ölçmekte kullanılır. Bu nedenle birlikte değerlendirildiği DUS, TUS ve KPSS gibi sınavların her birinde, dil yeterliliği şartını sağlayan bir YDS barajı bulunur. Peki YDS barajı 2018 yılında bu sınavlar için ne olacak? YDS barajı 2018 uzmanlık eğitimi ve diğer sınavlar için değişecek mi? Yazımızın devamında bu sorunun yanıtını verirken aynı zamanda ‘YDS ‘de kaç puan almak gerekir?’ sorusunu da en güncel bilgilerle ele almış olacağız.

‘DUS ve TUS için YDS ‘den Kaç Puan Almak Gerekir?’

DUS için YÖKDİL Barajı yazımızda da değindiğimiz gibi DUS ve TUS için kabul edilen yabancı dil barajı 50 ‘dir. Bu rakam YÖKDİL, TIPDİL, YDS ve sınavda geçerli olan tüm yabancı dil sınavları için aynıdır. Bu nedenle TUS ve DUS sınavına hazırlanan adayların YDS ‘den en az 50 puan alması gerekir. Bu üç sınavdan hangisine hazırlanmaya kadar verirseniz verin yabancı dil sınavlarında Türkiye ‘nin en çok kazandıran Online YDS Kursu Nettekurs.com ile siz de tek girişte hedefinize ulaşabilirsiniz!

‘Yüksek Lisans için YDS ‘de Kaç Puan Almak Gerekir?’

YDS ‘dekaç puan almak gerekir?’ sorusunu soran adayların çoğu ALES ve YDS ‘ye birlikte hazırlanan ve genelde yüksek lisans başvurusu yapmak isteyen adaylardır. Çünkü yüksek lisans başvurularında geçerli olan YDS barajı her üniversitenin kendi yönetmeliği kapsamında belirlenmektedir. Hatta üniversitelerin bazı bölümleri için YDS dil barajı şartı bile aranmaz. Buna rağmen üniversitelerin yüksek lisans başvurularında belirlediği alt sınıra bakarak, yüksek lisans eğitimi alabilmek için YDS ‘de ortalama 55 puan ve üzeri almak gerekir diyebiliriz. Aşağıda paylaşacağımız linklerden yola çıkarak Türkiye ‘nin en iyi üniversitelerinin YDS baraj puanlarını görebilirsiniz. Bu üniversitelerde dilediğiniz bölümlere yerleşerek hayallerinize bir adım daha yaklaşmak için ise Nettekurs Online YDS Eğitimlerinin gücünden faydalanabilir ve modern eğitim imkanlarıyla YDS engelini aşabilirsiniz!

Odtü Üniversitesi Lisansüstü Yönetmeliği

Hacettepe Üniversites Lisansüstü Yönetmeliği

Ankara Üniversitesi Lisansüstü Yönetmeliği

‘Doçentlik ve Doktora için YDS ‘de Kaç Puan Almak Gerekir?’

‘Yüksek lisans için YDS ‘de kaç puan almak gerekir?’ sorusuna verilen muğlak yanıt; doçentlik, doktora/sanatta yeterlilik eğitimi için geçerli değildir. ÖSYM YDS Kılavuzunda  belirtildiği üzere ‘Doktora/sanatta yeterlilik/temel tıp bilimlerinde doktora programlarına öğrenci kabulünde, anadilleri dışında Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen merkezi yabancı dil sınavları ile eşdeğerliği kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavlarından en az 55 puan veya ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavlarından bu puan muadili bir puan alınması zorunlu olup, bu asgari puanların girilecek programların özelliklerine göre gerekirse yükseltilmesine üniversite senatoları tarafından karar verilir.’

ÖSYM tarafından yapılan merkezi yabancı dil sınav puanlarının uluslararası yabancı dil puanları ile eşdeğerlik hakkında bilgi almak için tıklayınız! >> ÖSYM Tarafından Kabul Edilen Yabancı Dil Eşdeğerlikleri

Doçentlik eğitimine başlamak için ise adayların YDS ‘de en az 65 puan alması gerekmektedir.

‘KPSS için YDS ‘de Kaç Puan Almak Gerekir?’

YDS ‘de kaç puan almak gerekir?’ sorusunu en çok TUS, DUS ve ALES sınavlarına girecek adaylar sorsa da YDS puanları, KPSS sınavında da geçerlidir. Yabancı dillerde öğretmenlik eğitimi alan adayların KPSS atamalarında KPSS 120 puanı hesaplanır ve bu puanın hesaplanmasında 0,50 oranında YDS puanı etkilidir. Bu nedenle KPSS ‘de YDS Barajı olmasa da YDS puanları, KPSS atamalarında genel kültür genel yetenek (%0,15) ve eğitim bilimler(%0,20) testinden daha yüksek etkiye sahiptir.

TUS, DUS, ALES ve KPSS gibi sınavlara hazırlanmak başlı başına yorucu ve zorlu bir süreci de beraberinde getirir. Bu süreçte bir yandan YDS ‘ye çalışarak YDS barajını aşmak için en iyi çözüm ise YDS tüyolarıdır. YDS tüyolarını dilediğiniz an dilediğiniz yerde web üzerinden öğrenen, zamandan tasarruf ederek hedeflerine tek girişte ulaşan birçok aday gibi siz de YDS engelini Nettekurs ile aşabilirsiniz! >> Online YDS Kursu Ücretsiz Dene!

4 YORUMLAR

  1. Merhaba! Üniversitelerin yüksek lisans notu hesaplamalarında YDS notunu dahil etmediklerini gördüm. Bu doğru mu yoksa bir hata mı var? Sadece Ales notu, bölüm ortalaması ve yazılı sınav sonucu üzerinden değerlendirildiği yazıyor. YDS notu sadece başvuru yapmak için mi gerekli? Bu durumda YDS’de 55 alan ile 90 alan arasında bir fark olmuyor mu?

  2. Yds den 70 aldım. Ve bu puanımla Kpss ye girip yabancı dilde atanmak istiyorum. Ancak bu puanımı riske atmamak adına 5 yıl geçerliliği olduğu için bu sene girmek istemiyorum. Yani riske atmak istemiyorum. Size sorum şu geçen sene girdiğim yds puanımı kullanarak bu sene yds sınavına girmeden sadece kpss girip geçen seneki yds puanımı kullanıp öğretmen olarak atanmam mümkün mü? Lütfen yardımcı olur musunuz?

    • Merhabalar Efendim,
      Dediğiniz gibi YDS puanı 5 yıl geçerlidir. KPSS ile atanmak istediğiniz kurum güncel YDS puanı istediğine dair bir açıklama yapmamış ise geçmiş yıllarda girdiğiniz sınavın puanını kullanabilirsiniz.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz