EUS Derslere Göre Soru Dağılımı Nasıldır?

0
4679

EUS Derslere Göre Soru Dağılımı Nasıldır?

eus soru dağılımı, eus sınavı soru dağılımı, eus derslere göre soru dağılımı
2016 yılında, Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi almak için sınava girme koşulu getirilmiş böylece EUS sınavının düzenlenmesine karar verilmiştir. Eczacılıkta uzmanlık eğitimi almak isteyenlerin merakla beklediği EUS soruları ise ilk kez 2017 yılının Ekim ayında adaylar tarafından çözülmüştür. Sınavın ilk soruları; bundan sonra yapılacak EUS sınavlarının içeriği, soru tipleri ve soruların zorluk derecesi gibi konularda da ön bilgi sahibi olmamıza yardımcı olmaktadır. Bu yazımızda ilk EUS sınavını dikkate alarak EUS sınavı soru dağılımı derslere göre nasıl olacak teker teker inceleyeceğiz. Yazımızın devamınde EUS derslere göre soru dağılımı tablosunu bulabilirsiniz. EUS soru dağılımı gibi EUS sınav içeriğine dair bilgilere ulaşmak için nettekurs blogun diğer içeriklerinden yararlanabilirsiniz. >> EUS Taban Puanları ve Kontenjanları, En Küçük ve En Büyük EUS Puanları

Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı Dersleri

Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimine Giriş Sınavı yani EUS sınavına Eczacılar veya eczacılık eğitimine devam eden kişiler girebilmektedir. Bu nedenle sınavın kapsamı, eczacılık lisans eğitiminde verilen derslere dayanmaktadır. Aşağıda EUS soru dağılımı derslere göre teker teker ayrılmıştır ve EUS derslere göre soru dağılımında her konunun testteki yüzdeleri belirtilmiştir.

EUS Derslere Göre Soru Dağılımı
Sınav Konuları Testteki Yaklaşık Yüzdesi
Analitik Kimya 10
Fizyoloji-Patoloji 6
Biyokimya 6
Farmasötik Mikrobiyoloji ve İmmünoloji 4
Tıbbi Biyoloji 3
Halk Sağlığı 1
Eczacılık Mevzuatı /Etik 3
Farmakoloji 8
Klinik Eczacılık 8
Farmasötik Kimya 15
Farmakognozi/Farmasötik Botanik 15
Farmasötik Teknoloji 15
Farmasötik Toksikoloji 6

Eğer sınava ilk girişiniz olacaksa EUS sınavı soru dağılımı hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız önemlidir. Halk Sağlığı ve Tıbbi Biyoloji gibi görece kolay konuların yoğunluğu EUS sınavı soru dağılımı içerisinde oldukça azdır. Fakat Analitik Kimya ve Farmasötik gibi eczacılık ve kimyayı birleştiren, pratik bilgiden çok teorik bilgiye dayanan derslerden daha fazla soru çıkmaktadır. Sınavdan önce bu bilgilerin tazelenmesi ve derslerdeki not- konu anlatımı açıklarının kapatılması sınav sonucunuzu olumlu etkileyerek en zor soruları bile doğru cevaplamanıza yardımcı olacaktır. Zaman ve mekan engelini aşarak EUS soru dağılımı içerisindeki derslere tamamen hazır olabilmek ve tek girişte EUS kazanmak istiyorsanız nettekurs.com Online EUS Kursu ‘nda ihtiyacınız olan tüm ders materyallerini bulabilir ve 7/24 açık dershane avantajından faydalanabilirsiniz.

EUS Sınavı Kapsamında Olmayan Dersler

EUS soru dağılımı tablosunda verilen oranlar, genel olarak sınavın içeriğine ve kapsamına dair fikir verse de test planının gereklerine göre değiştirilebilmektedir. Örneğin bir sene Farmakoloji alanından 15-20 adet soru sorulabileceği gibi sonraki dönemlerde bu soru sayısı sekize kadar düşebilir veya tüm dersler dengeli bir dağılım gösterebilir. Ayrıca uzmanlık eğitimi sınavlarında soru dağılımlarından bağımsız; alanın kendi kapsamı ve konuları içerisinden seçilen sorular da yer alabilmektedir. Dolayısıyla EUS sınavı soru dağılımı tablosunda belirtilen dersler dışında kalan fakat eczacılık alanında önemli görülen noktalardan da soru çıkabileceğini söyleyebiliriz. Bu nedenle Nettekurs Online EUS Eğitimleri, EUS sınavında karşılaşabileceğiniz her konu en ince detayına kadar düşünülerek ve EUS soru dağılımı göz önünde bulundurularak özenle hazırlanmıştır. Dilerseniz video ve PDF kaynaklardan oluşan bu içerikleri ücretsiz deneyebilir; Ankara ‘nın tanınmış doçent ve profesörlerinin konu anlatımlarıyla EUS hazırlıkta profesyonellerle çalışmanın farkını hissedebilirsiniz. >> Online EUS Kursu Ücretsiz Dene!

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz