YDS NEDİR? PUAN HESAPLAMALARI NASIL YAPILIR?

1
3306

YDS NEDİR? PUAN HESAPLAMALARI NASIL YAPILIR?

YDS NEDİR? PUAN HESAPLAMALARI NASIL YAPILIR?YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı) ÖSYM tarafından YÖK talimatıyla gerçekleştirilen ve merkezi olarak yapılan bir dil sınavıdır. Sınavın aynı zamanda yılda yaklaşık on defa gerçekleştirilen elektronik bir versiyonu da bulunmaktadır. İçerik, zorluk, zaman, sonuçların geçerliliği vb konularda herhangi bir fark bulunmayan e-YDS ‘lerin tek farkı bilgisayar ortamında gerçekleştiriliyor olmasıdır.

80 soru üzerinden 150 dakika süren bu sınava genel olarak yurtdışı denklik,yüksek lisans, doçentlik gibi sınavlara girecek, memuriyette dil tazminatı alacak, KPSS’de dil puanı hesaplanacak olan adaylar girmektedir. Sınavın geçerlilik süresi 5 yıldır. Yabancı dil tazminatı alan devlet memurlarının beş yılın sonunda tekrar sınava girmemeleri halinde seviyeleri bir alt düzeye düşürülecek, hali hazırda C seviyesinde olanların tazminatları kesilecektir.

YDS sonuçları harf bazlı olmakla birlikte, bu seviyeler aşağıdaki puan aralıklarına göre verilmektedir.

90 – 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi,
80 – 89 arasındaki puanlar (B) seviyesi,
70 – 79 arasındaki puanlar (C) seviyesi,
60 – 69 arasındaki puanlar (D) seviyesi,
50 – 59 arasındaki puanlar (E) seviyesi.

Nettekurs.com Online YDS Kursu olarak, sizlere gireceğiniz sınavda hedeflediğiniz başarıya ulaşma garantisini veriyoruz. Aktif katılım sağlayabileceğiniz canlı yayınlarımız, video derslerimiz, deneme sınavlarımız, kaynak kitaplarımız, 7/24 canlı destek ve uzman rehberlik hizmetlerimiz ile gireceğiniz tüm sınavlarda olduğu gibi YDS’de de yanınızdayız. Nettekurs.com Online YDS Kursu ile bilgiye ulaşmak çok kolay. Nerede olursanız olun, tüm elektronik cihazlarınızdan giriş yapabilir, sınava hazırlık sürecinize ara vermeden devam edebilirsiniz. Hemen şimdi https://www.nettekurs.com/online/yds linkine tıklayarak ücretsiz dene bölümümüzden tüm hizmetlerimizi 3 gün boyunca deneyebilir, canlı yayınlarımıza misafir olabilirsiniz.

YDS ve diğer tüm sınavlara dair soru ve görüşlerinizi sayfanın en altında bulunan yorumlar kısmından bizimle paylaşarak uzman rehberlerimizden yanıt alabilirsiniz.

 

 

 

1 Yorum

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz