YÖKDİL Sınavı Nedir ? YÖKDİL Ne Zaman Yapılacak ?

0
3539

YÖKDİL Sınavı Nedir ? YÖKDİL Ne Zaman Yapılacak ?

Bu yazımızda YÖKDİL sınavı konusunda bilgi edinmek isteyen adaylar için YÖKDİL Sınavı Nedir ve YÖKDİL Ne Zaman Yapılacak? gibi soruları cevaplayacağız. Yükseköğretim sistemi, belirli bir politika ve kalite standardı gereği lisans mezuniyeti sonrasında mezunların akademik kariyerlerine yön vermek için adaylara çeşitli sorumluluklar yüklemektedir. Söz konusu sorumluluklar, adayların yeterliliklerini ölçmek açısından yapılan merkezi sınavlardır. Bu sınavlardan ilki Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) diğeri ise yabancı dil sınavıdır. Yabancı dil sınavında adaylara çeşitli alternatifler sunulmakla birlikte dil puanı edinme konusunda farklı dil sınavları puanları da kabul edilmektedir. Adaylar ise bu alternatiflerden daha çok YDS ve YÖKDİL sınavlarını tercih etmekte, genel eğilim bu sınavlara yönelmektedir. Bu iki sınav tercihinde ise başarı oranlarının YÖKDİL sınavında daha yüksek olduğu görülmektedir.

YÖKDİL Sınavı Nedir?

Kısa adı YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil) olan YÖKDİL sınavı, ilk kez 5 Mart 2017 tarihinde Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilmiştir. Geçmişte sınav soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmakta, sınav organizasyonu ise Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmekteydi. Ancak 2019 yılında alınan bir kararla sınava dair tüm süreç ÖSYM’ye devredilmiştir. Bu sebeple adayların YÖKDİL Sınavı Nedir ? sorusunu açıklarken bu ayrım üzerinden hareket etmenin yerinde olacağını düşünmekteyiz.

Peki, güncel YÖKDİL Sınavı Nedir , Gerçekten Kolay Mıdır? şimdi bu soruların cevaplarına odaklanalım. YÖKDİL, 80 sorudan oluşan 180 dakikalık bir sınavdır. YÖKDİL sınavı üç ayrı alan üzerinden adaylara sunulmaktadır. Sağlık, Fen ve Sosyal bilimler olmak üzere uygulanan bu sınavda lisans eğitimlerini bu alanlarda yapan adaylara alanlarına yönelik sorular sorulmaktadır. Ayrıca bu sınav Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce olarak da yapılmaktadır.

 yökdil sınavı nedir, yökdil ne zaman

Adayların YÖKDİL Sınavı Nedir sorusundan sonra sordukları bir diğer soru da Bu Sınava Kimler Girebilir? sorusudur YÖKDİL’e yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar da katılabilmektedir. Bu gibi soruları da cevap verdikten sonra bir diğer sorumuz olan YÖKDİL Sınavı Ne Zaman sorusunu cevaplayabiliriz.

YÖKDİL Sınavı Ne Zaman Yapılacaktır?

Gerek Anadolu ve Ankara Üniversiteleri gerekse de ÖSYM tarafından yapılmış olan YÖKDİL sınavı yılda iki kez ayrı oturumda gerçekleştirilmektedir. 2020 ÖSYM takvimi incelendiğinde de görülecektir ki aynı süreç 2020 yılı için de geçerli olacaktır. Adayların birçoğunun sınavlara hazırlık aşamalarında sorduğu bir soru olan YÖKDİL Sınavı Ne Zaman Yapılacaktır? Sorusunu bu minvalde şu şekilde cevaplandırabiliriz.

2020 İlkbaharında yapılacak olan YÖKDİL sınavı 1 Mart 2020 tarihinde, sonbahar döneminde yapılacak olan YÖKDİL sınavı ise 13 Eylül 2020 tarihinde yapılacaktır. YÖKDİL Sınavı Ne Zaman sorusunun cevabı adayların hangi zaman diliminde sınava hazırlanacağını, sınavla ilgili destek alıp almayacağı vb konuları belirlemesi konusunda yardımcı olmaktadır. Bu sebeple sınavın ne zaman olacağı adayın oluşturacağı temel çalışma planının çerçevesini oluşturmaktadır.

YÖKDİL’e Yönelik Bir Çalışma Pratiği Nasıl Geliştirilebilir?

Yukarıda önemle üzerinde durduğumuz iki nokta (YÖKDİL Sınavı Nedir ? YÖKDİL Ne Zaman Yapılacak ?) adayın nasıl bir çalışma planı içerisinde olması konusunda adaya bir fikir vermektedir. Bu minvalde aday, YÖKDİL’e hangi alandan ne zaman gireceğini belirlemiş olacaktır. Ancak belirlemesi gereken başka bir nokta bu sınava en iyi şekilde nasıl hazırlanacağını konusunun netlik kazanmış olmasıdır.

Nettekurs’un Online YÖKDİL Kursu adaylara bu konuda 7/24 rehberlik ve danışmanlık hizmeti yapmakta, aday için en ideal çalışma programı ve sınav planını adaya sunmaktadır. Profesyonel eğitim anlayışının bir gereği olarak adaylara hem sınavda başarı elde edecekleri altyapıyı kazandırmakta hem de danışmanlık hizmetiyle olası sorunları anında müdahale ederek çözmektedir.

Bu yazımızda YÖKDİL ile ilgili temel bilgileri YÖKDİL Sınavı Nedir ? YÖKDİL Ne Zaman Yapılacak ? başlıkları altında vermeye çalıştık.

Bloğumuzdaki yazılarımız hakkında görüş ve önerilerinizi bildirmek için sayfa sonundaki “Yorum Yap” bölümünden soru ve katkılarınızı ekleyebilirsiniz. Konuyla ilgili olarak uzman danışmanlarımız sorularınıza en kısa sürede cevap verecektir.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz