DGS Soruları Nedir? DGS Çıkmış Sorular Neden Önemlidir?

0
3705

DGS Soruları Nedir? DGS Çıkmış Sorular Neden Önemlidir?

2020 yılının Haziran ayında gerçekleştirilecek olan DGS’ye dair çoğu aday çalışmalara başladı. Adaylardan bazıları bu sınav maratonuna kendi başlarına hazırlanıyorken bazıları da DGS’ye yönelik kurs ve dershanelere giderek yapabileceklerinin en iyisini yapma yolunda emek harcamaktadırlar. İster bireysel çalışma içeresinde kendi imkânlarıyla, isterlerse de bir eğitim kurumu desteği altında olsun tüm adaylara bu aşama destek olmak ve DGS’ye dair kafalarındaki tüm sorulara cevap vermek amacıyla oluşturduğumuz bloğumuzun bu yazımında DGS Soruları Nedir? DGS Çıkmış Sorular Neden Önemlidir? sorularını cevaplandıracağız.

DGS Soruları ve Soru Tipleri Nasıldır?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) gerek soru kalitesi, gerekse de soru tipolojisi olarak ALES’e oldukça benzeyen bir sınavdır. Her iki sınav için de ÖSYM, adaylardan neden sonuç ilişkisini kurma ve muhakeme yeteneklerini ölçmeye yönelik sorular sormaktadır. Bu minvalde DGS Soruları ALES’te sorulan sorularla oldukça benzerlik göstermektedir. Özellikle de lisans ya da ön lisans mezunlarının bilişsel düzeyde belli bir yeterlilik taşıdığından hareketle sayısal ve sözel testlerle akıl yürütme becerileri sıklıkla test edilmektedir. Söz konusu durum DGS Çıkmış Sorular özelinde incelenirse bu söylemin haklılık payı taşıdığı rahatlıkla görülebilecektir.

DGS Soruları Nedir? DGS Çıkmış Sorular Neden Önemlidir

DGS’de yapılacak olan sınavların soru sayısı ve tipolojisi hakkında bilgi vermek gerekirse şunlar söylenebilir: Bu sınava göre adayların yapmaları istenen DGS Soruları 120 adettir. 60 sayısal 60 sözel sorudan oluşan bu sınavda ön lisans programlarından kazanılan bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik sorular sorulmayacaktır. DGS Soruları tüm ön lisans ve açık öğretim ön lisans bölümlerinden gelen adayların cevaplayabileceği nitelikteki sorular olacaktır.

DGS Soruları Nasıl Puanlanmaktadır?

Dikey Geçiş Sınavında adayların her birinin sınavlarda yaptıkları doğru ve yanlış sorulara göre standart bir hesaplama yapılmaktadır.Bu minvalde sayısal ve sözel bölümleri için adayların testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanarak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılmak suretiyle ham puanlar elde edilmektedir. Bu ham puanlara ön lisans başarı puanı da eklenerek kişiler için sınavda elde ettikleri puanlar ilan edilmektedir.

DGS Çıkmış Sorular Neden Önemlidir?

Her sınav dönemi için yapılması gereken en önemli hazırlık aşamalarından birisi de o sınavla ilgili geçmiş dönemlerde yapılan sorulara odaklanmaktır. Bu durum adayın kafasında yerleşik bir DGS sorusu tipi oluşturmasına neden olmaktadır. Bu sebeple DGS Çıkmış Sorular adaylara girecekleri sınav için kolaylaştırıcı bir rol de üstlenmektedir. Peki, DGS’de bu gibi faaliyetler tek başına yeterli olmakta mıdır, bu konu üzerinde de açıklama yapmak yerinde olacaktır.

Yazımıza başlarken DGS maratonu için iki ayrı hazırlık aşamasından bahsetmiştik. Bunlardan ilki herhangi bir kurs desteği almaksızın dilediğince hazırlananlar, diğeri ise belli bir program dahilinde bir kurs desteği ile hazırlananlar idi. Peki üçüncü bir yol mümkün müdür? Yani hem kendi başına hazırlanıp hem de bir dershane çatısı altında nitelikli eğitim sahibi olmak mümkün olabilir mi? Konuyla alakalı En İyi DGS Kursu Hangisidir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

DGS’de Maksimum Verim Nasıl Alınabilir?

Nettekurs’un Online DGS Kursu tam da bu noktada bu iki grup için de kurtarıcı bir rol üstlenmektedir. Nitelikli dershane hizmetini ev konforunda zaman ve mekan kaygısından uzakta, 7/24 erişimle kullanıcılarına sunan nettekurs, iddialı olduğu DGS alanında kazanma garantisi veren Türkiye’nin ilk ve tek online kursudur. Yalnızca bu konforu kullanıcılara götürmekle kalmayan nettekurs, adaylara DGS’ye hazırlıkta profesyonel bir eğitim hizmeti sunmaktadır. Bu minvalde adaylara DGS Çıkmış Sorular yanı sıra çözüm teknikleri kazandırma, özgün soru çözüm saatleri, kamp programları, DGS için özel hazırlanmış basılı kaynaklar ve ders içeriklerini de sunmaktadır.

Bu yazımızda DGS’deki soru tipleri ile ilgili bilgiler vererek DGS Soruları Nedir? DGS Çıkmış Sorular Neden Önemlidir? konularına odaklandık.

Bloğumuzdaki yazılarımız hakkında görüş ve önerilerinizi bildirmek için sayfa sonundaki “Yorum Yap” bölümünden soru ve katkılarınızı ekleyebilirsiniz. Konuyla ilgili olarak uzman danışmanlarımız sorularınıza en kısa sürede cevap verecektir.

 

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz