YÖKDİL Soruları Nedir, YÖKDİL Sınav Soruları Nasıldır?

0
3925

YÖKDİL Soruları Nedir, YÖKDİL Sınav Soruları Nasıldır?

Akademik alanda ilerlemenin en önemli koşullarından birisi dil puanıdır. Gerek yüksek lisans ve doktora gibi eğitim süreçlerine katılmak açısından gerekse de kadro almak konusunda doçentlik sınavı açısından dil puanı oldukça önemli bir aşamadır. Dil yeterliliğini sağlama konusunda her adayın sarf ettiği emek süreci de farklılaşmakla birlikte sınav tercihleri de farklılaşmaktadır. YÖKDİL sınavı da bu tercihlerden biridir. Özellikle de dil sınavlarından daha yüksek puan almak isteyenlerin başvurdukları bir sınav olması sebebiyle bu yazımızda sınavın sorularına odaklanarak YÖKDİL Soruları Nedir, YÖKDİL Sınav Soruları Nasıldır? söylemlerini cevaplamaya çalışacağız

YÖKDİL Soruları Nedir?

Bir sınava dair zorluk ve kolaylık kavramları genellikle görecelidir. Bu sebeple bir sınavın zorluk ve kolaylık derecesi adayın o sınava dair ne ölçüde hazırlanabildiğiyle doğrudan alakalı bir durumdur. Aşağıda bu konuya dair tavsiyelerimizi detaylandıracağız. Peki, dil sınavları içerisinde yüksek puan alma konusunda adaylara kolaylık sağladığı söylenen YÖKDİL sınavı gerçekten bu söylemi nasıl temsil ediyor? Bu aşamada soracağımız ilk soru YÖKDİL Soruları Nedir? olacaktır. Diğer sorular içinse YÖKDİL Sıkça Sorulan Sorular başlıklı yazımızdan merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

 yökdil soruları yökdil sınav soruları

Bu sınavda sorulan sorular adayların akademik alanda kullanacakları İngilizce dil becerilerini ölçmeye yöneliktir. Diğer sınavlardan farklı olarak YÖKDİL Soruları alan ayrımı gözetilerek adaylara sorulmaktadır. Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler olmak üzere üç farklı alanda, adayların eğitimleri boyunca aşina oldukları konular etrafında icra edilmektedir. Bu sebeple de adaylara diğer sınavlarda başarı elde etmek konusunda daha fazla imkân sunmaktadır. Peki, bu sorular sınavlarda nasıl sorulmaktadır? Daha doğru bir ifadeyle sormak gerekirse YÖKDİL Sınav Soruları Nasıldır? Şimdi bu sorunun cevabını vermeye çalışalım.

YÖKDİL’de Sorular Nasıl Sorulmaktadır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi YÖKDİL Soruları belirli bir alandaki akademik İngilizce yeterliliğini ölçmeye yönelik sorulmaktadır. Geçmişte yapılmış sınavlar ışığında incelenecek olunursa YÖKDİL Sınav Soruları da YDS’ye biçim olarak benzer, içerik olarak farklı unsurlar barındırmaktadır. Bu açıklama ışığında bakılacak olunursa aşağıdaki tablo fikir bazında sınav sorularının hangi konuları kapsadığını daha net bir biçimde gösterecektir.

 

YÖKDİL SINAVI SORU DAĞILIMI
                        KONU                                    SORU SAYISI
Tense, Active – Passive If Clause, Modal 4 SORU
Verb, Phrasal Verb 6 SORU
Prepositions 1 SORU
Noun Clause 1 SORU
Relative Clause 1 SORU
Conjunction, Clause Yapılar 7 SORU
Cloze Test 10 SORU
Cümle Tamamlama 11 SORU
Türkçe – İngilizce Çeviri 6 SORU
İngilizce – Türkçe Çeviri 6 SORU
Anlamı Akışını Bozan Cümle 6 SORU
Paragraf Tamamlama 6 SORU
Paragraf Çözümleme 15 SORU
TOPLAM 80 SORU

 

Geçmiş yıllarda yapılmış YÖKDİL Sınav Soruları incelendiğinde görülecektir ki, bu sınav da içeriği itibariyle YDS ile benzerlik göstermektedir. Ancak soru sayılarındaki değişiklikler ve konu bazındaki farklılıklar itibariyle YDS’den farklılıklar da barındırmaktadır. Söz gelimi grammer soruları YDS’de 16 iken, YÖKDİL’de 20’dir. Buna karşılık YDS’de 20 paragraf çözümleme sorusu varken YÖKDİL’de bu sayı 15’tir. Ayrıca yine YÖKDİL Sınav Soruları incelendiğinde Diyalog ve İngilizceden İngilizceye çeviri konularının olmaması YÖKDİL’in avantajlarından bir diğeridir. Zira aday sınava hazırlanırken daha az konuya çalışmak durumunda kalmakta böylelikle diğer konulara daha fazla odaklanabilmektedir. Bu durumda adayın puanını diğer sınavlara göre daha yüksek olmasını sağlamaktadır. Peki, alınan bu puanı sınav kapsamında daha da yükseklere çıkarmak adına nasıl bir yol izlenebilir?

Detaylara Boğulmadan YÖKDİL’e Nasıl Hazırlanabilirim?

Tüm sınavlar için genel geçer bir çalışma yöntemi yoktur. Her sınavın kendi içerisinde bir çözüm mantığı ve stratejisi bulunmaktadır. Dolayısıyla da diğer sınavlardan farklılıkları iyi tanımlanmış bir sınava çalışmak aday için başarının ilk adımı olacaktır. YÖKDİL sınavı da bu kapsamda değerlendirilebilir. Nettekurs’un Online YÖKDİL Kursu bu bilinç ve özveriyle hazırlanmış programıyla adaylara sınavda yüksek puan almanın kapılarını açmaktadır.

Dil sınavları içerisinde YÖKDİL müfredatı çerçevesinde, dil alanında Türkiye’nin en donanımlı hocaları tarafından anlatılan canlı dersler, özenle hazırlanmış kaynak kitaplar, seçici deneme sınavları ve 7/24 rehberlik ve danışmanlık hizmetiyle nettekurs YÖKDİL’de yüksek puan almak isteyen adayları online dershaneciliğin avantajlarıyla bu deneyimi tecrübe etmeye davet ediyor.

Bu yazımızda YÖKDİL sorularını analiz ederek sınavda yüksek puan almanın detaylarını YÖKDİL Soruları Nedir, YÖKDİL Sınav Soruları Nasıldır? başlıkları altında vermeye çalıştık.

Bloğumuzdaki yazılarımız hakkında görüş ve önerilerinizi bildirmek için sayfa sonundaki “Yorum Yap” bölümünden soru ve katkılarınızı ekleyebilirsiniz. Konuyla ilgili olarak uzman danışmanlarımız sorularınıza en kısa sürede cevap verecektir.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz