YÖKDİL SINAVI NEDİR ? YÖKDİL NEDİR?

0
4034

SORU VE CEVAPLARLA YÖKDİL SINAVI, YÖKDİL Nedir?

YÖKDiL Sınavı, YÖK tarafından düzenlenen ve YÖKDiL projesi olarak isimlendirilen yeni bir sınav sistemini adaylarla buluşturuyor. Nitelikli bilgi yönetimi yapabilmek ve nitelikli insan yetiştirebilmek için eğitim sistemine getirilen yeniliklerin bir ayağı da dil sınavlarında oldu. YÖKDiL sınavı, yükseköğretim kurumlarında eğitim almak isteyen adayların katılabileceği, İngilizce uygulanacak bir sınavdır. YÖKDiL Sınavı ile adaylar YDS Sınavının yanında dil yeterliliğini belgelemek için bu sınava girebilecek. Peki YÖKDiL Nedir? Nasıl uygulanacak ve içeriği nasıl olacak? Adayların YÖKDiL projesinden en verimli şekilde faydalanabilmesi için yazımızda YÖKDiL Nedir? gibi birçok farklı sorunun cevabını vermeye çalışacağız.
yökdil sınavı yökdil nedir

YÖKDİL Nedir? Sınavı nerede ve ne zaman gerçekleştirilecek?

İlk kez 5 Mart 2017 yılında yapılan YÖKDiL Sınavı için Ankara Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi sorumluluk sahibi kurumlar olarak belirlenmiştir. Ankara Üniversitesi, soruların hazırlanması ile ilgili çalışmaları yürütürken Anadolu Üniversitesi sınavın uygulanması noktasında görev almıştır. Ancak 2019 yılında alınan bir kararla tüm bu aşamalar tek elden ÖSYM tarafından gerçekleştirilmektedir. Tek oturumda gerçekleştirilen sınav, 30 farklı ilde gerçekleşiyor. 2017 yılında sadece İngilizce olarak yapılan sınavın Almanca, Fransızca, Arapça olarak da gerçekleştirilmesi bekleniyor. 2018 yılında 17 Mart tarihinde gerçekleştirilen YÖKDiL Sınavı ise yine tek oturum şeklinde fakat 35 farklı sınav merkezinde yapılmıştır.

YÖKDiL Sınavı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Sınav başvuruları internet üzerinden kolayca yapılabiliyor. Sınav başvurusu internet adresi ise yokdil.yok.gov.tr ‘dir.

YÖKDiL Sınavına Kimler Başvurabilir?

YÖKDiL nedir? adayların en çok sorduğu soruların başında gelmektedir. YÖKDiL Nedir, YÖKDiL sınavına kimler başvurabilir soruları, adayların sınav hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmasına ve hedeflerini net bir şekilde belirlemesine de yardımcı olmaktadır. Sınava lisansüstü eğitim ve doçentlik eğitimi almak isteyen tüm adaylar başvurabilir. Bunun yanında üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar da sınava katılabilir.
YÖKDİL Nedir? Sorusuna cevap arıyorsanız diğer blog yazılarımız da ilginizi çekecektir. Aşağıdaki linklerden YÖKDİL Nedir sorusuna benzer sorularınızın cevaplarını alabilirsiniz!
YÖKDİL Sınavı için Bilmemiz Gerekenler 
YÖKDİL Sınavı Nerelerde Yapılacak?

Sınavdan En Az Kaç Puan Almalıyım?

Bu durum adayın başvurmak istediği kurumun beklentilerine göre de değişkenlik göstermektedir. Fakat genel anlamda yüksek lisans veya doktora eğitimine başlamak için adayların ortalama 55-65 arası puan alması gerekmektedir. YÖKDiL sınavı için de aynısı geçerlidir. Adayların yüksek lisans başvuruları için minimum 55, doçentlik başvuruları için ise minimum 65 puanı almaları gerekmektedir.

Hangi Alanda Sınava Girmem Gerekiyor? YÖKDİL Sınavı Kaç Yıl Süre Geçerlidir?

Amaçları ne olursa olsun adayların sınavda karşılaşacakları sorular ve soru tipleri aynı olacaktır. Bu nedenle sınav, herhangi bir alan ayrımına sahip değildir. Sınavın geçerlilik süresi ise YDS ‘ye ilişkin düzenlemelerle aynı olacaktır. Yani sınav, 5 sene geçerliliğe sahiptir.

Mevcut YDS Sınavı Devam Edecek Mi?

YÖKDiL nedir sorusu ile sınav hakkında bilgilerini arttıran adayların aklına YDS ‘nin yürürlükten kalkıp kalkmayacağına dair sorular takılmaktadır. YÖKDiL sınavı, YDS sınavını herhangi bir şekilde etkilemeyecektir. Adaylar YÖKDiL veya YDS sınavlarından hangisini tercih ederse, o sınav için işlemlerini gerçekleştirebilecekler. İsteyen adaylar ise her iki sınava birden de girebilirler. Bununla birlikte YÖKDiL sınavı, YDS ile eşdeğer sayılacak.

YÖKDİL ‘e Nasıl Hazırlanmalıyım?

YÖKDiL sınavı hakkında detaylı bilgi almak için nettekurs.com Blog Sayfamızı takip edebilir ve sınavlara  hazırlıkta eksiklerinizi tamamlamak için online dershanemizi ziyaret edebilirsiniz. Nettekurs.com, hayallerinize ve ideallerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için canlı yayınları, e-sınavlar, çıkmış soru çözümleri ve zengin kaynakları ile yanınızda. Nettekurs.com online YÖKDİL kursları, canlı yayın dersleri ile profesyonel eğitimi ve sınıf ortamını parmaklarınızın ucuna getiriyor. Derslerimize konuk olmak, eğitmenlerimiz ile etkileşim halinde online dersleri takip edebilmek ve eksiklerinizi tamamlayabilmek için nettekurs.com ‘u ücretsiz deneyin! Aynı zamanda ücretsiz deneme süresi boyunca kapsamlı PDF kaynaklarımızı inceleyebilir ve konu anlatım videoları ile bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz