ALES Çıkmış Sorularla Çalışarak ALES Hazırlık Süreci Nasıl Geçirilir?

1
3666

ALES Çıkmış Sorularla Çalışarak ALES Hazırlık Süreci Nasıl Geçirilir?

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı) lisansüstü eğitimi almak ya da akademik kadrolara yerleşmek isteyen adayların girdikleri bir sınav türüdür.

Her yıl ilkbahar ve sonbahar olmak üzere toplamda iki defa yapılan sınav artık online olarak da yapılacak. İlgili yazımızı linke tıklayarak okuyabilirsiniz.>>E-ALES Nedir? E-ALES Nasıl Uygulanacak?

50 sayısal, 50 sözel sorudan oluşan ALES 150 dakika sürmektedir. Adayların sınav esnasında çoğunlukla süre sıkıntısı çektiği göz önünde bulundurulursa, bu yazımız ALES ‘te zaman kontrolü sağlamanız için faydalı olacaktır. 

Online ALES Kursu
Nettekurs Online ALES Kursu ile Akademik Kariyer Kazanan Siz Olun!

Bu sınava hazırlanırken adayların öncelikle eksik olduğu konuları tespit etmesi önem taşıyor. Sonrasında bu konular üzerine yapılacak konu tekrarları ve örnek soru çözümleri ile soru tiplerinin anlaşılması, bu yolla eksik konuların tamamlanması gerekiyor.

Devamında ise yapmanız gereken tek şey sınav süresince olabildiğince hızlı ve doğru bir şekilde ilerlemenizi sağlayacak pratikler yapmak. ALES ’lerde çıkmış soruların çözümü, gireceğiniz sınavda çıkması muhtemel tüm soru tiplerini ve konuları net bir şekilde kavramak için idealdir. 

Yapacağınız deneme sınavlarında gerçek sınavdaymış gibi süre tutmak ve o süreye sadık kalmak oldukça önemli. Sınava ara vermeden başlayıp bitirerek zaman yönetimi konusunda ustalaşabilirsiniz. Soruları çözüp geçmek yerine cevap kağıdına kodlama için harcanan zamanı da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. 

Sizler de Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı’na en iyi şekilde hazırlanarak zaman ve para kaybetmeden ilk girişte başarıya ulaşmak istiyorsanız Nettekurs.com Online ALES Kursu ‘na nerede olursanız olun bir tıkla ulaşabilirsiniz. Dilediğiniz kadar tekrar edebileceğiniz video derslerimiz ile bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz. Soru çözümleri, kaynak kitaplar, gerçek sınav deneyimi yaşayabileceğiniz deneme sınavları ile Nettekurs.com Online ALES Kursu her an yanınızda. Hemen Nettekurs.com Online ALES Kursu’nu ziyaret ederek sitemizi inceleyebilirsiniz. Ücretsiz üyelik oluşturarak canlı derslerimize katılma fırsatına sadece tek tık uzaktasınız. 

ALES ve diğer tüm sınavlara dair soru ve görüşlerinizi sayfanın en altında yer alan yorumlar kısmında bizlerle paylaşarak uzman rehberlerimizden yanıt alın.

 

1 Yorum

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz