e ALES NEDİR e-ALES NASIL UYGULANACAK

1
3516

e ALES NEDİR?  e-ALES NASIL UYGULANACAK?

e ALES NEDİR? e-ALES Nasıl Uygulanacak

ÖSYM’nin 2014 sonbaharından itibaren YDS için uyguladığı elektronik sınav sistemi, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer’in yaptığı açıklamaya göre 2018 yılı içerisinde ALES için de uygulamaya koyulacak. Yapılan açıklamada bu yıldan itibaren elektronik ortamda yapılan sınav çeşitliliğinin ve kapasitelerin de artırılmasının hedeflendiği belirtilirken  e-ALES’ e dair merak edilenler yanıtlandı.

Sınav elektronik ortamda yapılacak olması dışında, zorluk ve model olarak ALES’den farklı olmayacak. Geometri, matematik gibi çizim ve işlem gerektiren sorular için, bu soruları içeren bir kağıt ve kalem verilmesi ya da sınavın tamamen elektronik olması açısından üzerinde çizim ve işlem yapılabilen tabletler kullanılması düşünülüyor.

Yapılan değişiklikler sadece e-ALES ile sınırlı değil. ALES için de “1000 altı kota” uygulamasının sona erdiği ve sınavın 81 ilde yapılacak olması açıklamalar dahilinde.

e-ALES kontenjanları e-YDS’de olduğu gibi sınav bina kapasiteleriyle sınırlı. Aynı anda Ankara‘da 4200, İstanbul‘da 432, İzmir‘de 112 kişinin katılabileceği sınava, ücretlerini ilk yatıranlar kaydolabilecekken kapasite dolduğunda sistem başvuruları kabul etmeyecek. e-YDS ile ilgili yazımızı da https://blognettekurs.com/e-yds-basvuru-tarihleri-ne-zaman-e-yds-basvuru-kosullari-nelerdir/ linkine tıklayarak okuyabilir merak ettiklerinizin yanıtlarını bulabilirsiniz.

nettekurs.com Online ALES Kursu olarak bizler de, sınav sistemlerindeki değişikliklere en hızlı şekilde ayak uydurarak sizlerin yanında olmaya ve kazanma garantisi sunmaya devam ediyoruz. https://www.nettekurs.com/online/ales linkine tıklayıp kayıt olarak e-ALES online sınav modulleriyle kendinizi deneyebilir, canlı yayın derslerimize katılabilir, ders videolarımızı izleyebilir, 7/24 canlı destek ve rehberlik hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Dilerseniz 3 gün boyunca tüm hizmetlerimizi ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

e-ALES ve diğer tüm sınavlara dair merak ettiklerinizi sayfanın en altındaki yorumlar bölümünde bizimle paylaşabilir ve uzman rehberlerimizden yanıt alabilirsiniz.

 

 

 

 

1 Yorum

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz