DGS Başvuru Nedir? DGS Başvuru Ne Zaman ?

0
3416

DGS Başvuru Nedir ? DGS Başvuru Ne Zaman ?

DGS’ye hazırlıkların devam ettiği bu günlerde adayların çoğu sınav kapsamında çalışmalara başladı. Bazı adaylar bu aşamada bir kurs desteği alarak, bazıları da okula ya da işe devam ederken kendi imkânıyla bu sürece hazırlanmaktadır. İster bir kurs çatısı altında, isterse de kendi imkanıyla hazırlanmış olsun bu iki ayrı grup için de üzerinde durulması gereken en önemli konulardan birisi her sene güncellenen DGS Başvuru sürecidir. Özellikle de DGS Başvurusu Ne Zaman ,DGS’ye Kadar Mezun Olabilecek Miyim, Sınava Yeteri Kadar Hazırlanabilecek Zamanım Olacak Mı ? vb. sorular etrafında şekillenen hazırlık süreci, planlı ve programlı bir çalışma açısından dikkat edilmesi gereken konulardan birisidir.
Bu yazımızda özellikle yukarıdaki sorulara cevap verecek içeriklerle DGS Başvuru ve DGS Başvuru Ne Zaman Yapılacak ? gibi konuları irdeleyeceğiz.

DGS Başvuru Nedir? Hangi İşlemlerden Oluşur?

DGS Sınavı, önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere yılda bir kez, tek oturumda gerçekleştirilen bir sınavdır. Sınav başvuru dönemi ise genellikle Nisan ayının sonunda ya da Mayıs ayının başında olacak şekilde icra edilmektedir. Ancak yine de olası değişiklikler için adaylar ÖSYM’nin güncel sayfalarını sürekli takip etmeli, özellikle de kılavuz bilgilerine riayet ederek DGS Başvuru işlemlerini riske atmamalıdırlar.
DGS Başvuru işlemleri için izlenecek yolu ana hatlarıyla şu şekilde sıralayabiliriz:
• Bir ön lisans programından mezun ya da mezun durumda olabilen adaylar bu sınava başvurabilme hakkına sahiptir.
• KKTC’deki denkliği kabul edilen üniversitelerden mezun kişiler de DGS Başvuru hakkına sahiptir.
• Başvurular internet aracılığıyla gerçekleştirileceğinden ilgili kılavuzu ÖSYM’nin web sitesinden temin edilebilmektedir.
• Adaylar yine başvuru işlemlerini ÖSYM’nin web sitesi üzerinden gerçekleştirebilmektedir.
• Güncel fotoğraf ve eğitim bilgisinin sistemden eksiksiz olarak yer aldığı teyit edilmelidir. Eğitim bilgilerindeki olası eksiklikler için aday ivedilikle kendi eğitim kurumuyla iletişime geçmelidir.
• Başvuru kılavuzunda yer alan tarihlerde, ilgili banka hesaplarına sınav ücreti ödenmelidir.
• DGS Başvuru işlemlerini başvuru merkezleri aracılığıyla yapacak olanlar ise başvurularını mesai saatleri içerisinde ÖSYM’nin web sitesinden alacağı Aday Başvuru Formunu, nüfus cüzdanı, TC Kimlik Kartı ya da süresi dolmamış pasaport ile başvuru yapılacak kuruma ibraz etmek durumundadırlar.

2018 dgs puan hesaplama, dgs puan hesaplama 2018

Peki, DGS Başvuru Ne Zaman ?

DGS Başvuru Ne Zaman sorusuna, ÖSYM kılavuzu üzerinden bakıldığında 13 Mayıs – 21 Mayıs tarihleri arasında olacağının cevabını alabiliriz. Bununla birlikte geç başvuru işlemi ise 2 Haziran‘da yapılabilecek. Tam da bu noktada başvuru tarihinin öneminden hareketle adaylarda gözlemlenen bir durum değerlendirmesi yapmanın yerinde olacağını düşünüyoruz.
Adayların sınavlara yönelik çalışma planlarını oluşturan en önemli göstergelerden birisi de ilgili sınavın başvuru süresidir. Bu sebeple adayların çoğunun kafasında istemsizce DGS Başvuru Ne Zaman , Başvuru süresini kaçırır mıyım, Bu sınav için yeterli miyim, şeklinde sorular belirmektedir. Dahası bu soruların yerini zamanla başka soruların aldığı da görülmektedir. Çoğunlukla adayın kendi kendisine yeterlilikle ilgili sorular yönelttiği bu aşamada “Acaba sınav dönemine kadar eksiksiz çalışabilir miyim?” , “Eksiklerimi kapatabileceğim bir çalışma programı oluşturabilir miyim” , “ Bilgimi sınayacak imkânlara sahip olabilecek miyim? şeklindeki sorular başvuru süresinin yaklaşmasıyla birlikte sıklaşmaktadır.

Yukarıdaki söylemler ışığında yapılan durum değerlendirmesine göre adayların kendilerine bu soruları yöneltmeleri gayet normal ve gereklidir. Ancak her aday bilmelidir ki eğer bu sorular test edilebilirse ancak cevabı bulunacaktır. Nettekurs, DGS sınavı için hazırlanan her adaya zaman yönetimi konusunda başka hiçbir platformda bulanamayan bir hizmet altyapısını sunmaktadır. Zamandan ve mekândan bağımsız çalışma fırsatı yakalamak, özellikle de DGS’ye hazırlıkta adaylara büyük kolaylık sunmaktadır. Online DGS Kursu ile hem eksiklerinizi gidecek, hem bildiklerinizi pekiştirecek hem de deneme sınavları ve kamp programlarıyla kendinizi sürekli sınayarak DGS’ye güçlü bir şekilde hazırlanabileceksiniz. 0
Uzun DGS maratonunda yükünüzü hafifletme gayesiyle oluşturduğumuz bloğumuzda adayların sıkça sordukları sorulardan olan DGS Başvuru Nedir ? DGS Başvuru Ne Zaman ? sorularına cevap vermeye çalıştık.

Bloğumuzdaki yazılarımız hakkında görüş ve önerilerinizi bildirmek için sayfa sonundaki “Yorum Yap” bölümünden soru ve katkılarınızı ekleyebilirsiniz. Konuyla ilgili olarak uzman danışmanlarımız sorularınıza en kısa sürede cevap verecektir.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz