DGS 2020 Ne Zaman , 2020 DGS Sınav Tarihi

0
3465

DGS 2020 Ne Zaman , 2020 DGS Sınav Tarihi

ÖSYM 2019 yılı sona ererken 2020 yılında yapacağı sınav takvimlerini yayımladı. Bu takvime göre bazı sınavların tarihlerinde değişme olmazken bazı sınavların takvimlerinde önceki seneye göre değişiklikler görülmektedir. DGS maratonuna katılan adayların dikkatle incelemesi gereken bu yazımızda DGS 2020 Ne Zaman , 2020 DGS Sınav Tarihi konularında güncel bilgiler vereceğiz.

Bir önceki yazımızda da belirttiğimiz üzere her sınav dönemi için adayın kendisini sınava yönelik sorguladığı anlardan birisi başvuru süreci, diğeri de sınavın yapılacağı sınav tarihidir.  İyi hazırlanılmış bir sınav programı için bu iki zaman periyodu arasındaki dönemin iyi bir biçimde planlanmış olması gerekmektedir. Bu sebeple adayların kafalarında sınav başvuru tarihi ve sınav gününe kadar izleyecekleri yol önceden belirlenmelidir. Aynı zamanda bu tarihler bir not kâğıdı ile kişinin sürekli görebileceği bir yere iliştirilmeli, olası unutkanlık durumuna karşı adayı tetikte tutmalıdır. Bu yöntemler basit ancak etkili yöntemlerdir.

Peki, 2020 DGS Sınav Tarihi Ne Zamandır ? Adaylar DGS 2020 ‘de önceki senelere göre hangi tarihte sınava gireceklerdir? Adaylar 2020 yılında yapılacak olan DGS’ye 5 Temmuz 2020 tarihinde girebileceklerdir. Bu tarih 2019 yılı için 30 Haziran idi. Geçmiş dönemle karşılaştırıldığında sınav periyodunda bir haftalık gecikme olduğu görünmektedir.

DGS’ye Hazırlanırken Neye Dikkat Etmeliyim ?

2020 DGS Sınav Tarihi adayların sınava hazırlıkta dikkat etmeleri gereken en önemli konulardan biridir. Zira bütün yıl yapacakları planlamaları bu sınav tarihine kadar tamamlamaları gerekmektedir. Özellikle de DGS 2020 ‘ye hazırlanan aday profili göz önüne alındığında, bu sınava yalnızca mezun olanlar değil aynı zamanda son sınıfta okuyup mezun olacak olanlar da girebilmektedir. Dolayısıyla her iki gruptaki adaylar için de sınav tarihine kadar yapılacak olan sınav hazırlıkları oldukça farklıdır.

Öğrenimi devam eden bir adayın 2020 DGS ‘ye hazırlık aşamasında sorumlulukları mezunlara göre daha fazla handikap içermektedir. Bu durumda olan adaylar bir taraftan okullarındaki derslerini verip mezun olma yönünde emek harcarken, diğer taraftan da DGS’ye zaman ayırma sorunuyla karşı karşıya kalmaktadırlar. Hatta çoğu aday mezun durumdayken DGS’ye hazırlanmanın zamansal boyutta yanlış olacağını düşünmektedir.

2018 dgs puan hesaplama, dgs puan hesaplama 2018

Etkili Zaman Yönetimi Nedir, DGS’de Ne İşe Yarar?

2020 DGS Sınav Tarihi Ne Zamandır ? sorusu üzerinde inşa ettiğimiz bu yazımızda vurgulamaya çalıştığımız en önemli ayrıntılardan birisi de zaman yönetimidir. Bu sebepledir ki zamanın verimli kullanımı DGS’de elde edilecek başarının ilk basamağıdır. Yukarıda da vurguladığımız gibi DGS’ye hazırlanan aday, eğer mezun ise alanıyla ilgili bir iş kolunda çalışan, öğrenci ise de okuluyla ilgilenen bir profile sahip olduğu rahatlıkla söylenebilir. Dolayısıyla DGS’ye hazırlanan adayların büyük bir kısmının hazırlık aşamasında aktif olarak rol aldığı başka süreçler de vardır. Bu noktada adaylar ister okullarında isterse iş yerlerinde olsun, ister akşam, ister sabah olsun, ister evlerinde ister şehir dışında olsun planlı ve programlı bir çalışma pratiği içerisinde olabilirler. Nettekurs’un hazırladığı Online DGS Kursu ile DGS’de ihtiyaç duyabileceğiniz tüm içeriği yazılı, görsel ve işitsel olarak internetinizin olduğu her yerde sınırsızca kullanma imkanına sahip olabilirsiniz. DGS’ye hazırlanmak için dershane dershane koşuşturmak yerine dershanenizi yanınızda taşımanın avantajını nettekurs ile 7 gün 24 saat uzman rehberlik ve danışmanlık hizmeti alarak deneyimleyin.

Bu yazımızda etkili zaman yönetimi ile sınavlara hazırlanmanın önemi ışığında  DGS 2020 Ne Zaman , 2020 DGS Sınav Tarihi konularına odaklandık.

Bloğumuzdaki yazılarımız hakkında görüş ve önerilerinizi bildirmek için sayfa sonundaki “Yorum Yap” bölümünden soru ve katkılarınızı ekleyebilirsiniz. Konuyla ilgili olarak uzman danışmanlarımız sorularınıza en kısa sürede cevap verecektir.

 

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz