DGS Sonuçları Nedir, DGS Ne Zaman Açıklanır?

0
3286

DGS Sonuçları Nedir, DGS Ne Zaman Açıklanır?

DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ÖSYM tarafından yılın belirli dönemlerinde uygulanan merkezi bir sınavdır. Bu sınava meslek yüksek okulları mezunları ve Açık öğretim fakültelerinin 2 yıllık ön lisans mezunları girebilmektedir. Aynı zamanda ilgili okullardan mezun olmamış ancak dönem itibariyle mezun olabilecek durumda olanlar da bu sınava girebilmektedir.

Adayları bu aşamada ilgilendiren en önemli süreçlerden birisi de sınav sonunda elde edecekleri DGS Sonuçları ‘dır. Zira adaylar emeklerinin tek ve en önemli çıktısını bu sonuçlardan elde edecekleri puanlar olarak görmektedirler. Bu noktada hem bu konuya hem de adaylar tarafından merak edilen bir diğer konu olan DGS Ne Zaman Açıklanır? sorusuna açıklık getirerek yazımızı sonlandıracağız.

DGS Ne Zaman Açıklanacaktır?

ÖSYM 2020 yılı için askıya çıkardığı listede DGS Başvuru tarihlerini 13 – 21 Mayıs 2020 olarak belirledi. 5 Temmuz 2020 Pazar günü gerçekleşecek olan sınav için adayların sordukları DGS Ne Zaman Açıklanır? sorusuna bu minvalde 29 Temmuz 2020 şeklinde cevap verebiliriz. 2020 takvimi incelendiğinde detaylı olarak görülecektir ki DGS Sonuçları üç haftalık bir periyot ardından ilan edilecektir. Bu süre zarfında adaylar girdikleri sınavların sorularını aday işlemlerinden kontrol edebilecek ve netlerini hesaplayabileceklerdir.

2018 dgs puan hesaplama, dgs puan hesaplama 2018

Geçmişte adaylar sınav sonuçlarının önceden ilan edilmediği dönemlerde sürekli olarak DGS Ne Zaman Açıklanır, DGS Sınav Sonuçlarıma Nasıl Ulaşabilirim, Sonuç Belgem Elime Ne Zaman Ulaşır, gibi sorularla meşgul olmaktaydılar. Oysa günümüzde sınavlara dair tüm aşamalar adaylara aylar öncesinden bildirilmektedir. Yine kılavuz incelendiğinde görülecektir ki DGS Sonuçları sınavdan üç hafta sonra yine ÖSYM’nin web sitesi üzerinden ilan edilecek, ayrıca adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilan edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmünde olup tüm resmi işlemlerde kullanılmaktadır.

DGS Sonuçları Ne Kadar Önemlidir?

Hangi sınav olursa olsun, her aday girdiği sınavda sonucunun yüksek olmasını bekler. Dolayısıyla da aslında tüm hazırlıklar sonuçlarda elde edilecek başarı puanıyla ilişkilendirilmektedir. Hayal kırıklıkları ve mutluluklar hep sonuç odaklıdır. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken bir noktaya işaret etmekte fayda görüyoruz. Evet, DGS Sonuçları her aday için eğitimlerine devam edecekleri çok önemli bir çıktıdır. Ancak bizce, daha da önemlisi, DGS Ne Zaman yapılacaksa, aday bu sınava ne derece planlı ve programlı hazırlanabiliyorsa ve çıtayı öncesine göre ne ölçüde yukarıya taşıyabilirse asıl başarı bu şekilde elde edilecektir.

Bu bilinçle DGS’de adayların sürekli yanında olan nettekurs, adaylara her anlamda desteğini sunmaktadır. DGS’de karşılaşabilecekleri tüm zorluklara rehberlik ve danışmanlık hizmetleriyle çözüm bulabilecekleri, temel eğitim hizmetlerinden yararlanabilecekleri, bireyselleştirilmiş programlar sayesinde direkt adaya hitap eden Online DGS Kursu ile adayları şu anki durumlarından çok daha ileriye taşıyoruz.

Adayların yalnızca sonuç odaklı değil, kendi kapasitelerini göz önüne alarak eksiklerini de giderecek bir program dahilinde sınavlara hazırlanmalarının (İyi bir hazırlık aşaması için En İyi DGS Kursu başlıklı yazmızı okumanızı öneriyoruz) DGS’de başarının ilk adımı olacağı gerçeğinden hareketle DGS Sonuçları Nedir , DGS Ne Zaman Açıklanır ? sorularına cevap vermeye çalıştık.

Bloğumuzdaki yazılarımız hakkında görüş ve önerilerinizi bildirmek için sayfa sonundaki “Yorum Yap” bölümünden soru ve katkılarınızı ekleyebilirsiniz. Konuyla ilgili olarak uzman danışmanlarımız sorularınıza en kısa sürede cevap verecektir.

SORU SOR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz